Sanja (25) - sugovornica o transplantaciji bubregaSvjetski dan bubrega
Ustupljeno
13.3.2025., 07:02
SVJETSKI DAN BUBREGA

Sanja (25): Jedan mi je poziv promijenio život. Nemam podatke o donoru, no neizmjerno sam zahvalna njegovoj obitelji

Mjesec dana prije punoljetnosti završila je u KBC-u Osijek, na Pedijatriji. Nikada, ni kao dijete, nije ležala u bolnici, bolovala je samo od uobičajenih viroza, jednom ili dvaput imala je anginu. Sebe bi uvrstila u kategoriju "zdrava k'o dren", a onda je, ni više ni manje, završila na dijalizi!

Tako počinje priča o bolesti i liječenju 25-godišnje Osječanke Sanje, s adresom u prigradskom naselju. Telefonskim ju pozivom zatječemo na radnom mjestu u EDukOS-u, u kojem je nešto duže od godinu dana administrativna asistentica. Zahvalna je što radi u tako dobrom i susretljivom kolektivu, što je napose dolazilo do izražaja dok je imala velikih zdravstvenih izazova.

Osijek, 11. 03. 2025, KBC Osjek, Klinika za nefrologiju. Šef, Nefrologije, prof. dr. sc. Jerko Barbić.snimio GOJKO MITIĆ
Svjetski dan bubrega
Dr. Barbić: Teške bolesti nisu kraj svijeta

- Kad sam prije sedam godina iznenada prvi put završila u bolnici, bila sam uistinu jako loše. Toliko da je bilo pitanje hoću li preživjeti! Ležala sam s tubusom, na respiratoru, a onda sam prebačena u KBC Zagreb, tzv. Rebro, na intenzivnu - počnje Sanja svoju priču o borbi s podmuklom bolesti.

Prvo je bila primijetila da joj je otečena lijeva ruka, no mislila je da je to sportska ozljeda, doista je i dobila longetu. No onda su joj otekli i kapci. Od obiteljske je liječnice dobila tablete protiv alergije, ali u jednom su joj trenutku počele oticati i noge.

- Veće je promijene na meni uočila moja obitelj, potvrdili su mi da ne izgledam dobro. Još jedna tjelesna promjena bili su edemi nogu o kojima nikome nisam govorila - kaže Sanja.

Sanja (25) - sugovornica o transplantaciji bubregaSvjetski dan bubrega
Ustupljeno

Nakon brojnih pretraga, utvrđena je dijagnoza autoimune bolesti - lupusa. Dijalizirana je, a nakon što je puštena iz bolnice, od travnja 2018. do siječnja 2019. godine nije išla na dijalizu. Međutim, bubrezi nisu dobro obavljali svoju funkciju, odnosno nisu izlučivali toksine iz tijela i višak tekućine. Stoga je morala na dijalizu dva puta tjedno, a nakon pogoršanja nalaza čak i tri puta tjedno.

Dana 3. kolovoza 2024. godine u 4 ujutro primila je poziv iz Kliničke bolnice Merkur koji joj je, kaže, promijenio život.

- Imala sam spakiran kofer, sjela sam s bratom i šogoricom u automobil i odjurili smo u Zagreb. Obavili su mi sve pretrage i već sam u 14 sati bila u sali. U mojoj obitelji nije bilo odgovarajućeg donora, no svi su mi bili snažna podrška, naročito moj brat Slobodan. Transplantirana sam od neposrednog donora iz Mađarske o kojemu znam samo broj godina. Bez obzira na to što nemam podatke o donoru, neizmjerno sam zahvalna i njegovoj obitelji i Eurotransplantu što uopće postoji mogućnost darivanja organa - naglašava Sanja.

Anja s tatom DejanomSvjetski dan bubrega
Svjetski dan bubrega
Anja (25): Kad sam završila na dijalizi, tata je odmah rekao kako će mi on dati bubreg. I jest!

Redovito uzima terapiju, pazi na prehranu i pije puno tekućine. Nekada je plesala folklor, no zbog bolesti je morala prestati, pa sada svoju kondiciju vraća umjerenom redovitom tjelesnom aktivnošću. Voli knjige, glazbu, koncerte i druženja s prijateljima. Prema onoj narodnoj Svako zlo za neko dobro, Sanja je na dijalizi stekla prijateljicu za cijeli život. Prepoznavši u Anji sebe, osjetila je potrebu prići joj i pružiti joj utjehu. Planiraju zajedničko putovanje na kojemu će uživati bez ograničenja i obveze odlaska na hemodijalizu.

Sanja i Anja - prijateljice za cijeli život

Sanja i Anja

USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Prijateljice za cijeli život upoznale se na dijalizi

Sanja i Anja upoznale su se na dijalizi u Zavodu za nefrologiju Kliničkog bolničkog centra Osijek. Liječnici, medicinske sestre i tehničari ondje su, slažu se obje, jako brižni i simpatični, pomažu pacijentima i izvan zadanih okvira. Budući da ondje ipak dominiraju stariji pacijenti, zaključili su da bi se Sanja i Anja mogle dobro slagati jer su vršnjakinje. Sanja je imala i više iskustva s dijalizom, pa je Anji mogla biti podrška.

Razmijenile su telefonske brojeve i počele se družiti. Iako nisu išle na dijalizu u istom terminu, redovito su se čule, što čine i danas. Vole se vidjeti, posjećivati jedna drugu. Polako planiraju zajedničko putovanje na neku lijepu destinaciju, odakle će sigurno poslati razglednicu i ekipi u KBC-u.