KVALIFIKACIJE ODBOJKAŠICA ZA OI

Hrvatska otvorila turnir porazom
Objavljeno 9. siječnja, 2020.
Nije dobro počelo za odbojkašice Hrvatske, koje u nizozemskom Apeldoornu igraju kvalifikacijski turnir za plasman na Olimpijske igre. U svojoj premijeri u sklopu B skupine izabranice Danielea Santarellija poražene su od Turske u četiri seta. Naša vrsta dobila je prvi, u kojem je imala vodstvo od 21:19, a onda je morala spašavati čak tri set-lopte Turkinjama, koje su potom puno lakše od očekivanja usmjerile dvoboj u svoju korist. Neočekivani pad dogodio se već u drugoj dionici, u kojoj su naše odbojkašice uspjele osvojiti samo 12 poena. U nastavku dvoboja bilo je nešto neizvjesnije, ali osokoljene Turkinje imale su kontrolu do kraja utakmice, koju su zaključile za 101 minutu. Završilo je 3:1 (26;28, 25:12, 25:20, 25:21) za sastav protiv kojeg očito ne možemo pronaći put do pobjede. Na posljednjem EP-u izgubili smo u pet setova, sada se igrao jedan manje. Za Hrvatsku najviše poena upisala je Ikić (15), jedan više od kapetanice Fabris i Šamadan, a u sastavu su još bile: Sain, Strunjak, Butigan, Božičević, Pavičić 5, Mlinar 6, Gamma 4, Dumančić 4, Deak i Vukasović. U turskim redovima prednjačila je Gunes (16), odličnu podršku davale su joj Baladin (15), Boz i Erdem (po 14 poena), te Ismalioglu (13). Očito je da je Turska imala ujednačeniju te na kraju i učinkovitiju postavu, koja je zasluženo stigla do prve pobjede. Inače, Turkinje su u prvoj utakmici izgubile od Njemačke 3:1, koje su jučer kasnije igrale protiv Belgije. Upravo su Belgijke sljedeće suparnice Hrvatskoj, koja još nije izgubila izglede za prolaz u polufnale, za što treba biti među dvije najbolje selekcije. Stoga iz premijernog poraza treba izvući pouke i danas u 13.30 sati pokušati popraviti dojam, ali i raspoloženje koje sigurno nije na željenoj razini nakon lošeg otvaranja. Glavu gore, ostale su još dvije utakmice, u kojima treba tražiti svoju prigodu. No protiv Belgije igra samo pobjeda. Odigrane su i dvije utakmice u sklopu A skupine, Poljska je svladala Bugarsku (3:1), a domaća reprezentacija ulogu favorita opravdala je pobjedom protiv Azerbajdžana (3:0). Nizozemska je sinoć igrala kontra Bugarske, gdje je pobjedom mogla potvrditi prolaz u polufinale, koje je na programu u subotu. N. Benčina