Dolazak hrvatske nogometne reprezentacije u hotel
Hrvatska reprezentacija doputovala u Toronto, grad u kojem živi 120.000 Hrvata
Hrvatska reprezentacija doputovala je u Toronto gdje je u srijedu u 19.00 po lokalnom vremenu očekuje susret 2. kola L skupine Svjetskog prvenstva u SAD, Meksiku i Kanadi.
Reprezentacija je doputovala čarterom iz Washingtona, a nakon ručka i kraćeg odmora kasnije ih očekuje posljednji trening uoči utakmice.
Hrvatska neće trenirati na stadionu BMO Field, ili stadionu Toronto, kako se zove za vrijeme SP-a, već na Centennial Parku.
Prije toga će izbornik Zlatko Dalić i Mateo Kovačić odraditi obavezne medijske obveze na stadionu na kojem će sutra loviti važna tri boda.
Nakon što su na startu turnira doživjeli poraz od Engleske (2-4), "Vatreni" nemaju pravo na još jedan krivi korak ako žele nastaviti turnir i nakon natjecanja po skupinama.
"Utakmica će se igrati na najnogometnijem stadionu na prvenstvu, tribine su blizu terenu. Imajući u vidu jaku hrvatsku zajednicu, te da su mnogi naši navijači iz Hrvatske i Europe, također ciljali ovu utakmicu, vjerujem kako ćemo imati veliku podršku. Ne možemo biti sigurni koliko će biti broj naših navijača, jer mnogo njih kupuje ulaznice preko Fifinih platformi s kojih mi nemamo podatke. Očekivati je da će naši navijači biti premoćni na tribinama,” kazao je glasnogovornik Tomislav Pacak.
Ispred hotela Delta, koji se nalazi u središtu grada, "Dalić Boyse" dočekala je mala skupina navijača i slučajnih prolaznika koji su zastali kada je policija blokirala cijelu ulicu.
Prava podrška očekuje se sutra na stadionu na kojem bi hrvatski navijači trebali biti većina, i za mnoge će ovo biti prva, a vrlo vjerojatno i posljednja prilika vidjeti Luku Modrića u dresu hrvatske vrste na World Cupu
Najraznolikiji grad na svijetu
Svjetsko nogometno prvenstvo u SAD-u, Kanadi i Meksiku igra se u čak 16 gradova, a samo za jedan može se reći kako je “svijet u jednom gradu”. Toronto je možda i “najraznolikiji grad na svijetu”. Prema nekim istraživanjima, čak 50 % stanovništva Toronta rođeno je izvan Kanade. Nevjerojatna mješavina boja kože, jezika i kultura može se vidjeti gotovo svagdje u Torontu. Domaćini se hvale kako je Toronto dom više od 250 kultura i više od 160 jezika.
“Toronto je jedan od najotvorenijih i multikulti gradova na svijetu. Siguran sam kako će se svaka reprezentacija i svaki navijač osjećati kao kod kuće”, kazao je prof. dr. sc. Igor Štagljar, hrvatski znanstvenik i izumitelj te profesor na Odjelu za biokemiju i medicinsku genetiku na Sveučilištu u Torontu. “U Torontu živi više od 200 različitih etničkih zajednica i upravo je ta raznolikost jedan od aduta grada. Imao sam sreću biti na otvorenju Svjetskog prvenstva u Torontu, na utakmici Kanada - BiH, atmosfera je bila predivna”, dodao je Štagljar, te naglasio kako u Torontu i okolici živi oko 120.000 Hrvata i njihovih potomaka i kako “cijeli grad živi za nogomet”. “Uvjeren sam da će stadion biti ispunjen hrvatskim navijačima i da će naši Vatreni imati podršku kao da igraju kod kuće”, kazao je.
“Malo ljudi zna da je Toronto četvrti najveći grad u Sjevernoj Americi, nakon New Yorka, Los Angelesa i Chicaga. Sve statistike pokazuju kako je Toronto među velikim gradovima najsigurniji i upravo je taj osjećaj sigurnost ono što posjetitelji osjete. Svi koji dođu u Kanadu i Toronto ponijet će sa sobom lijepe uspomene”, kazao je Štagljar, koji je rođen u Zagrebu, no od 2005. radi u Kanadi.
Štagljar neće biti na tribinama BMO Fielda na utakmici Hrvatske i Paname, a razlog je poseban. “Razlog je više nego važan, moja starija kći udaje se u Splitu”, otkrio je ugledni hrvatski znanstvenik.