
Borovik: Postavlja se bazen pontonac sa šetnicom i vez, završetak radova je 2. lipnja
DRENJE/BOROVIK
Opsežna doprema opreme - elemenata za pontonski bazen i vez za čamce na obalu jezera Borovika znak je da je projekt izgradnje plaže s drugim sadržajima na toj akumulaciji ušao u finalnu fazu, a za prvu kupališnu sezonu u jezeru i bazenu pontoncu ta će voda biti spremna od 2. lipnja.
Do tada, kaže Slavko Dešić, načelnik Općine Drenje koja je nositelj projekta, izvođač radova, osječka tvrtka Zuber, treba obaviti sve radove, odnosno 2. lipnja, stoji u ugovoru, istječe rok od deset mjeseci od dana uvođenja izvođača u posao.
- Oprema polako stiže i projekt ulazi u završnicu izvedbe. Stigli su elementi za bazen pontonac, plutajući bazen. Izvođač ih vari i montira, nema tu puno posla - elementi se slažu gotovo, da tako kažem, kao velike lego-kocke, no izvođaču i tvrtki nadzoru probleme pravi to što je zbog prethodnih višednevnih kiša u jezeru narasla razina vode, a teba izliti osam tona teške betonske stope za koje će elementi bazena biti pričvršćeni - kaže Dešić.
Tu su i elementi za vez za čamce, a konstrukcija pontonskog bazena imat će i šetnicu, drvenu. Šetnica je kvadratičnog oblika, dimenzija 20 puta 20 metara.
U kontigentu opreme za plažu na Boroviku, koja će se protezati u dužini od 260 metara, i to ispod jedinog ugostiteljskog objekta na jezeru - Campa Borovik, nalaze se i ležaljke, suncobrani, masivne betonske pepljare i dr.
- Bit će 108 ležaljki i jednako toliko suncobrana, bit će tu i kućica za opremu... Oprema i dalje polako pristiže - kaže Dešić.
Plutajući bazen stalno će se, gibajući se na vodi, puniti tom istom, jezerskom vodom. Stoga se fiksira na nekoliko mjesta da, kaže Dešić, može oscilirati i stalno se puniti vodom iz Borovika.
Pred Općinom je odluka o parkiranju automobila kupača i kako to regulirati, kao i još neka druga prostorna, komunalna pitanja.
Ugovorena cijena radova prema ponudbenom troškovniku bez PDV-a iznosi 750.552 eura, a sredstva su većinom osigurana u proračunu Općine, dok su u sufinanciranje, kaže Dešić, uključene Hrvatske vode i Osječko-baranjska županija.
Općina Drenje je 2018. od Hrvatskih voda, koje gospodare akumulacijom, ishodila suglasnost za korištenje javnoga vodnog dobra Borovika za odmor i rekreaciju. Drugi korak bio je da Općina svoje ideje oko Borovika pretoči u projekt, pa je išla u izradu projektne dokumentacije za uređenje obale, za što je od Voda dobila potrebne suglasnosti.