VINKOVCIU organizaciji Društva psihologa VSŽ-a počeo je ciklus radionica o mentalnom zdravlju djece, koje će se održavati u Gradskoj knjižnici i čitaonici subotom od 11 do 12 sati, a trajat će do prosinca. rujan 2024.
USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
OD 8 DO 11 GODINA

Radionice: Anksioznost i kako se nositi s njom

VINKOVCI

U organizaciji Društva psihologa VSŽ-a počeo je ciklus radionica o mentalnom zdravlju djece, koje će se održavati u Gradskoj knjižnici i čitaonici subotom od 11 do 12 sati, a trajat će do prosinca. Radionice su namijenjene djeci u dobi od 8 do 11 godina i uglavnom će se posvetiti problemu anksioznosti, kako ju prepoznati i kako si pomoći, a vodit će ih predsjednica Društva, dipl. psihologinja kognitivno-bihevioralnog usmjerenja Katarina Andrić.
Anksioznost ili tjeskoba je, objašnjava stručna literatura, neodređeni strah koji osoba osjeća u određenim okolnostima, u kojima procjenjuje da cjelokupna životna situacija nadilazi njegove sposobnosti, odnosno kad nije u stanju izići na kraj sa životnim teškoćama.
- U radionice su uključene još dvije kolegice koje su se usmjerile na učenike u srednjim školama kojima će nešto općenitije govoriti o mentalnom zdravlju, dok sam se ja posvetila učenicima u osnovnoj školi kojima ću uglavnom govoriti o anksioznosti - pojasnila je Katarina Andrić.

VINKOVCIU organizaciji Društva psihologa VSŽ-a počeo je ciklus radionica o mentalnom zdravlju djece, koje će se održavati u Gradskoj knjižnici i čitaonici subotom od 11 do 12 sati, a trajat će do prosinca. rujan 2024.
USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

Dodaje kako današnja djeca doživljavaju sve veću razinu stresa, stoga se radionice provode radi pomoći djeci kako bi se lakše nosila s njim te pomoći roditeljima u pronalasku korisnih alata za suočavanje s takvim tegobama.
- Dio radionice bit će edukativnog tipa, učenje o pojmu anksioznosti, što su brige i što je stres, ali veći će dio biti učenje djece različitim alatima i pronalaženju rješenja za problem stresa te prepoznavanju takve situacije – kaže Katarina Andrić.
Najčešći su uzroci tog stanja socijalni odnosi, škola, svladavanje gradiva te najčešće pismene i usmene provjere, ali za neku djecu i obiteljski odnosi i svakodnevne situacije. U razredu od 25 djece, primjerom pojašnjava psihologinja, svako peto dijete ima teškoće vezane za mentalno zdravlje, stoga će ove radionice pridonijeti ozbiljnijem shvaćanju sve češćeg problema kod djece.