Cilj je navodnjavati 10 tisuća hektara
Svakog je dana sve više korisnika sustava navodnjavanja. Najviše se to vidi na području općine Sopje, gdje je uostalom i najviše navodnjavanih površina vodom iz rijeke Drave. Već ranom zorom u funkciji su brojni tifoni i "kišna krila", njih 70-ak natapajući plodne površine. Izuzev sustava navodnjavanja Đolta, koji se natapa vodom iz bunara, svi ostali su vodom iz Drave.
Virovitičko-podravska županija je do sada, najvećim dijelom kroz EU fondova, u sustave navodnjavanja uložila više od 23,3 milijuna eura. U funkciji su četiri sustava, Kapinci – Vaška i Kapinci – Vaška II. faza, potom Novi Gradac – Detkovac i Šolta. Tu se ne staje, pa tako Sustav navodnjavanja Lukač ima građevinsku dozvolu, a potpisan je ugovor za projektiranje sustava Đolta II. U budućnosti se planira "Sustav navodnjavanja Čađavica" na 2145 hektara za koji je izrađena predinvesticijska studija te je u fazi izrada idejnog projekta kako bi se dobila lokacijska dozvola. Planira se i Sustav navodnjavanja Zdenci (2665 hektara), za koji je također izrađena predinvesticijska studija, kao i Sustav navodnjavanja Čačinci-Crnac (2129 ha). Sa svim planiranim kao i već izgrađenim sustavima navodnjavanja Virovitičko-podravska županija imat će pod navodnjavanjem više od 10.000 hektara.
- Trenutno imamo gotovo 3000 hektara navodnjavanih površina, a cilj je da se u sljedećih 10 godina dosegne 10.000 hektara jer na području naše županije ima ukupno 120.000 hektara poljoprivrednog zemljišta, od čega 87.000 hektara čine oranice. To znači da je pod navodnjavanjem više od četiri posto od ukupnih zemljišnih površina, tako da zasigurno ima prostora da poljoprivredu napravimo konkurentnom i u našoj županiji – naglasio je virovitičko-podravski župan Igor Andrović.