
Noć knjige u GISKO-u: Osječani potvrdili neraskidivu vezu između korisnika i Knjižnice
Gradska i sveučilišna knjižnica Osijek i ove se godine uključila u program manifestacije Noć knjige, koja se održavala pod motom: O ljudima i životinjama. Manifestacija je diljem Hrvatske održana u utorak (23. travnja), na Svjetski dan knjige i autorskih prava. Cilj je Noći knjige kroz jedinstvenu manifestaciju potaknuti kulturu čitanja i uvažavanja knjige kao civilizacijskog i kulturnog dosega te dati poticaj razgovoru o statusu i važnosti knjige u suvremenom društvu.
Tradicionalni večernji program u Gradskoj i sveučilišnoj knjižnici Osijek trajao je četiri sata, uz dva događanja u prijepodnevnim satima. Kao i sve prethodne, i ovogodišnja je Noć knjige bila bogata brojnim aktivnostima i događanjima kojima su prisustvovali brojni sugrađani te time potvrdili neraskidivu vezu između korisnika i Knjižnice, ali i veliku privrženost Osječana knjizi i pisanoj riječi. Ona je bila mjesto dijaloga, susreta i zajedničke radosti čitanja.
Gradska i sveučilišna knjižnica nastavila je dugogodišnju suradnju s Domom za starije i nemoćne u Osijeku novom aktivnošću koja se provodi od kraja prošle godine. Riječ je o čitateljskoj skupini te o aktivnosti čitanja naglas osobama slabijeg vida i onima s poteškoćama u čitanju. U prijepodnevnim satima, korisnicima Doma za starije i nemoćne osobe u Osijeku čitana je knjiga pod naslovom „Pismo mlađem sebi“ koja je zbir inspirativnih priča brojnih slavnih osoba, kao što su književnici, glumci i glazbenici. Čitajući ovu knjigu želja je bila kroz biblioterapijski pristup u slušateljima izazvati pozitivne osjećaje te ih potaknuti na konstruktivnu raspravu i retrospektivan povratak u njihove mlade dane. Upravo je to bila uvertira u radionicu koja je uslijedila nakon čitanja.
Cilj je radionice, prije svega, bio uključiti osobe starije životne dobi u aktivnu zajednicu te na taj način dokazati kako su vrlo važan i sastavni dio društva te da i od njih možemo i moramo učiti mnogo toga korisnog i primjenjivog u svakodnevnom životu.
U poslijepodnevnim satima, u Središnjoj knjižnici, održana je tribina i književni susret sa spisateljem Igorom Rajkijem pod nazivom „Svijet koji ne stane na značku“. Susret je to sa spisateljem za odrasle, mlade i djecu, koji je, u suradnji s različitim ilustratori(ca)ma, objavio nekoliko slikovnica. U povodu objavljivanja najnovije slikovnice „Vjetrohod“, autor je predstavio svoje bogato dosadašnje djelo, s posebnim naglaskom na naslove namijenjene najmlađim čitateljima.
Također, održano je predstavljanje strip albuma autora Matije Pisačića pod nazivom „Psihotična mjesečeva sonata“ Strip govori o Marku, sinu Nolana Grejsona, također poznatom kao Omni-Man, najmoćnijem super-heroju planeta Zemlje. Iako nije rođen na Zemlji, genetska kompatibilnost omogućila je Omni-Manu stvaranje potomstva te je sada došlo vrijeme da mladi Mark primi svoje nasljeđe i postane nepobjediv.
Također je organizirana snižena cijena upisa i obnove upisa u Knjižnicu – akcija učlanjenja i obnove članstva u Knjižnici, kao i vraćanje knjiga bez naplate zakasnine.
Tijekom cijeloga dana svi zainteresirani imali su priliku pogledati izložbu „Knjige koje osvajaju“, organiziranu u povodu Međunarodnog dana dječje knjige i rođendana H.C. Andersena.
U prijepodnevnim je satima održana „Zavičajna pričaonica za mlade s Ivanom Šojat“, organizirana radi upoznavanja zavičajne spisateljice, kroz predstavljanje njezina književnog rada, s posebnim osvrtom na romane za mlade „Oblak čvoraka“, „Zmajevi koji ne lete“, „Po zidovima crtam drveće“ i „Onaj svijet vani“. Kroz književni se susret povela zanimljiva rasprava s učenicima osnovnih škola, u kojoj su se otvorile teme koje se tiču problema s kojima se današnja omladina susreće, poput izazova koje im nameće odrastanje, prekomjerne upotrebe tehnologije, maloljetničke ovisnosti, otuđenja i usamljenosti, kao i pitanja pravog i odanog prijateljstva.
Večernji je program otvoren glazbenim nastupom dječjeg zbora Osječki Zumbići, nakon kojeg je, u prostoru Igraonice Odjela za rad s djecom i mladima, održano „Vrijeme za priču“ uz kazalište sjena. Budući da je moto ovogodišnje Noći knjige bio O životinjama i ljudima, u predstavi su glavni likovi bili šumske životinje, a kako bi se naglasile emocije u priči i stvorio narativni ugođaj, izvedba je popraćena Brahmsovom Uspavankom. Nakon priče, djeca su rukama pravila sjene na zidu u obliku životinja i izrađivala raznorazne likove koje su prikazali svjetiljkama izrađenim od prozirnica i papirnatih tuljaka. Potom su održane „Društvene igre za djecu“ – Memory, Pictionary, Križić-kružić, Domino, Čovječe ne ljuti se, Monopoly, dok su se nešto stariji posjetitelji, mogli okušati u igrama: Catan, Dixit, Ticket to Ride, 7 Wonders, ali i novijima poput Azul, Unstable Unicorns, Coup, Patchwork, Takenoko i Arboretum, održanim u suradnji s „Klubom društvenih igara II. gimnazije Osijek“. Kroz „GISKO STEM radionice virtualne stvarnosti za djecu i mlade“ posjetitelji su se do kasnih večernjih sati imali prilike upoznati sa STEM tehnologijom, VR, robotima i 3D olovkama.