prosvjed AUKOS NAJAVA
USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
26.1.2025., 11:11
PROSVJED U UTORAK

Studenti AUKOS-a: Dosta nam je šutnje

Traže javno očitovanje o slučajevima profesora Mrkonjić i Raponja

Studenti Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku u organizaciji inicijative "AUKOS Progovara" za utorak, 28. siječnja s početkom u 11 sati, najavljuju prosvjed na osječkom Trgu svetog Trojstva u Tvrđi.

Organizatori prosvjeda navode da je povod nedavni slučaj nasilja profesora nad studentima Akademije koji je prošao s vrlo blagom, neadekvatnom kaznom, odnosno pisanim upozorenjem pred otkaz.

"Čini nam se da je samo u Hrvatskoj moguće nagraditi ovakvo nedolično i neprimjereno ponašanje prema studentima, a u takvoj državi ne želimo živjeti", poručuju iz inicijative i dodaju da takav potez smatraju dokazom da "Sveučilište, koje bi trebalo zaštititi studente, okreće leđa studentima i staje na stranu optuženog profesora".

Također izražavaju bojazan da će ovakvi postupci spriječiti buduće žrtve da javno progovaraju o nasilju kroz koje prolaze. "Upravo je to razlog zbog kojeg nam je dosta šutnje i zbog čega smo se odlučili progovoriti", poručuju navodeći da ovo nije borba nekolicine studenata, već borba svih njih za dostojna studentska i ljudska prava.

Na najavljenim će prosvjedima nadležnim institucijama, prije svega upravi AUKOS-a te rektoratu Sveučilišta, uputiti zahtjeve za javno očitovanje o nedavnim događajima na Akademiji te zauzimanje stava o kršenju etičkih kodeksa i nasilju na Sveučilištu.

Također traže javno obrazloženje odluke Žalbenog stegovnog povjerenstva, promjenu Stegovnog pravilnika i postupka na razini Sveučilišta, te sprječavanje dolaska dotičnih profesora, koji trenutno ne održavaju nastavu, na nastavu u budućnosti.

Među njihovim zahtjevima upućenih upravi AUKOS-a i Sveučilišta je i uvođenje semestralnog sastanka studenata i profesora na temu međuljudskih odnosa na Akademiji.

Inicijativa AUKOS Progovara uputila je i otvoreno pismo studenata Odsjeka za kazališnu umjetnost AUKOS-a u kojem podsjećaju na događaje koji su duboko potresli studentsku zajednicu za koje traže javno očitovanje uprave AUKOS-a i rektorata Sveučilišta.

Radi se o, kako navode, nedopustivom ponašanju doc. art. Domagoja Mrkonjića, osječkom glumcu koji je sam dao otkaz na akademiji uoči odluke o prijavi za nasilno ponašanje prema studentima. On je, naime, od strane studenata optužen za niz etičkih i stegovnih prekršaja među kojima je nepoštivanje propisa, općih akata ni odluka nadležnih tijela Sveučilišta, za izrazito nemarno, nesavjesno i neredovito izvršavanje ili čak neizvršavanje posla, za vrijeđanje, ponižavanje, zlostavljanje. U pismu navode da su Mrkonjića za ove postupke u svojim iskazima osobno teško teretili studenti koji su sva navedena djela pretrpjeli.

Osijek, 14. 06. 2023, Campus, Tradicionalna Godisnja izlozba, najbolji radovi studenata, Akademija za umjetnost i kulturu u Osijeku, Odsjek za vizualnu i medijsku umjetnost, Helena Sablic Tomic - dekanicaSNIMIO BRUNO JOBST
O NAJAVI PROSVJEDA
Dekanica Sablić Tomić: Sve je poduzeto, čeka se izvješće policije i DORH-a

"U propisanoj proceduri Stegovno povjerenstvo precizno je utvrdilo kako je dotični uistinu počinio spomenuta teža stegovna djela, što je javnost doznala iz medija. Iako doc. art. Domagoj Mrkonjić tijekom postupka usmeno daje otkaz, kasnije ga povlači. Na to Stegovno povjerenstvo jasno reagira, nastavlja postupak i predlaže otkaz kao stegovnu mjeru, no dotični na tu odluku Žalbenom stegovnom povjerenstvu osječke akademije ulaže žalbu koja se uvažava. Žalbeno vijeće argumentira da prvobitno Stegovno povjerenstvo nije u obzir uzelo rezultate anonimnih studentskih anketa; da teži nedostaci i propusti 'nisu utjecali na studente u tolikoj mjeri'; da je navedeni profesor bio pod osobitim stresom te da su zaključci o prijetnjama i optužbama za nuđenje droga 'pogrešno, odnosno preuranjeno doneseni'", stoji u pismu.

Autori pisma pitaju se "Što znači da postupci doc. art. Mrkonjića nisu utjecali na studente u tolikoj mjeri"? i "Što znači da je docent "pod stresom"?

Smatraju da "dobre ocjene iz anonimnih studentskih anketa" nemaju veze s njegovim nedopustivim ponašanjem te postavljaju pitanje je li se Žalbeno povjerenstvo zapitalo koliki stres samo njegovo prisustvo stvara studentima koji ne znaju koji će biti njegov sljedeći ispad i kako se od istoga obraniti?

"Pitaju li se u povjerenstvu jesu li studenti tijekom svjedočenja pred istim, nakon svih suza i šokova, uopće spremni boraviti s počiniteljem u istoj prostoriji", poručuju u pismu.

Također podsjećaju i na slučaj profesora dr. art. Roberta Raponje koji spomenut u tekstu "Prijava pa otkaz, profesor s akademije studentima nudio drogu i šmrkao kokain" (Tamara Borić, Nacional, 7. 12. 2024).

"Godinama slušamo svjedočanstva kolega o ponašanjima profesora koja studente tjeraju do ruba. Trebamo li čekati da netko taj rub prijeđe kako bi se situacija napokon počela rješavati? Tko će u tom slučaju biti odgovoran za posljedice? Naša je dužnost kao slobodnih građana i studenata ove ustanove javno iskazati svoj stav. Ustrajat ćemo na donošenju pravih odluka i na transparentnosti rada. Smatramo da ovakvom ponašanju nije mjesto na instituciji visokog obrazovanja. Ogorčeni smo zbog ove naizgled bezizlazne situacije. Upisali smo Akademiju kako bismo se obrazovali i kreativno izražavali u sigurnom okruženju. Apeliramo na upravu naše akademije i sveučilišta da nam isto i omoguće. Smatramo promjenu nužnom kako bi Akademija bila dostojanstveno, sigurno, potentno i kvalitetno mjesto studiranja. Smatramo nedopustivim da ostatku profesora, koji nam upravo to i omogućuju, ugledu sustavno štete zaštićeni pojedinci. Pozivamo vas na promjenu! Sada ste vi na redu, usudite se progovoriti", poručuju u pismu studenti AUKOS-a okupljeni oko inicijative.

Navode da prosvjeduju jer smatraju da to nije pitanje samo jednog slučaja, već funkcioniranja cijelog osječkog Sveučilišta. "Pravilnik koji je na snazi izravno šteti žrtvama te zanemaruje strukturu moći koja postoji između profesora i studenata, čime obeshrabruje žrtve od progovaranja. Isti pravilnik omogućuje nasilnicima da zadrže svoje pozicije bez obzira na dokazanu krivnju", ističu dodajući da je ovaj slučaj otvorio i pitanje zaštite prijavitelja.

Naime, osječko Sveučilište propisalo je Pravilnikom o stegovnoj odgovornosti zaposlenika 2024. godine da se anonimne prijave uopće neće razmatrati (članak 16, točka 4).

"Prijavljujući svoje profesore o kojima uvelike ovisi njihov daljnji akademski put, studente se tako dovodi u nemoguć položaj. Propisano je i da se prijavitelji i svjedoci tijekom postupka, u trenutku svjedočenja, moraju suočiti s prijavljenom osobom (članak 20, točka 1). Navedene problematične situacije odvijale su se tijekom proteklih godinu i osam mjeseci, no neke od njih nisu mogle biti razmatrane zato što su ušle u zastaru (članak 28, točka 1). Međutim, nije svugdje tako i nemaju svi fakulteti ovakve propise", podsjećaju iz inicijative.