Tragom britanske krune: Što je to u Slavoniji i Baranji zadivilo i kraljeve
Sedam je ključnih točaka: kalvinska crkva u Retfali, konkatedrala sv. Petra i Pavla, Park Oscara Nemona, Tvrđa i Donji grad u Osijeku, Državna ergela u Đakovu i Iločki podrumi u Iloku
Britanski su prijestolonasljednici dva puta posjetili istok Hrvatske, a u srcu Slavonije, u Osijeku, nisu samo među prijateljima nego i među rodbinom. Šukundjed britanskoga kralja Charlesa III. rođen je i kršten upravo u Osijeku, a iz loze Franza von Tecka poteklo je pet britanskih kraljeva i kraljica. Dvoje će se vratiti u njegov rodni kraj i upoznati ljepote Slavonije i Baranje. Koliko ih se ovaj kraj dojmio, svjedoči i činjenica da je britansko veleposlanstvo organiziralo hrvatsku proslavu krunidbe kralja Charlesa III. upravo u Osijeku.
Sedam točaka
Kraljevske su spone bile povod za novu turističku rutu "Tragom britanske krune", koja posjetitelje vodi kroz Osijek, Đakovo, Baranju sve do Iloka. Prateći puteve kojima su svojedobno išli i članovi britanske kraljevske obitelji, nova ruta zapravo priča priču o povijesti, tradiciji i bogatstvu našega kraja. Sedam je ključnih točaka, i to pet u samome Osijeku - kalvinska crkva u Retfali, konkatedrala sv. Petra i Pavla, Park Oscara Nemona, Tvrđa i Donji grad, zatim Državna ergela u Đakovu i Iločki podrumi u Iloku.
- Uza sve atrakcije i brojne atribute koji krase Osijek, gotovo uvijek najsnažniji dojam ostave tople i ljubazni ljudi, koji su svojom gostoljubivošću oduševili i britanskog veleposlanika Simona Thomasa 6. svibnja 2023. Upravo taj osjećaj kad dođete u Osijek, da niste samo među prijateljima nego ste dio obitelji, koji je naglasio veleposlanik Thomas, htjeli smo osnažiti pričom "Tragom britanske krune". Uz postojeću avionsku liniju Osijek - London i uz dodatne prezentacije na inozemnim sajmovima, imamo priliku promovirati ovu poveznicu s kraljem kao dodatni motiv dolaska u našu destinaciju britanskim gostima, ali i svim zaljubljenicima u britansku krunu - kaže Tajana Rogulja, direktorica ureda Turističke zajednice grada Osijeka.
U vrijeme rođenja Franza von Tecka Osijek je bio jedno od najvećih vojnih sjedišta Habsburške Monarhije u ovom dijelu Europe i najveći grad u Hrvatskoj. Dječak je na svijet stigao 27. kolovoza 1837. u osječkom naselju Donji grad, a kršten je u baroknoj kalvinskoj crkvi u Retfali.
- Franz von Teck oženio se 1866. princezom Mary, s kojom je dobio četvero djece. Njihova kći Mary von Teck postala je, udajom za kralja Georga V., britanska kraljica, a njihova su dva sinova - Eduard VIII., koji je abdicirao, i George VI. - postali britanski kraljevi. Kralj George VI. oženio se Elizabetom Bowes-Lyon, poznatom kao Kraljica Majka, a u tom je braku rođena kraljica Elizabeta II., majka kralja Charlesa III. - vodi nas kroz obiteljsko stablo Grgur Marko Ivanković, viši kustos u Muzeju Slavonije, koji je sudjelovao u projektu.
Ugledavši na otvaranju Olimpijskih igara u Münchenu četveropreg s elegantnim lipicancima, kraljica Elizabeta II. toliko se oduševila da je u listopadu te, 1972. godine, na njezin izričiti zahtjev, kraljevska obitelj posjetila Državnu ergelu u Đakovu, osnovanu davne 1506. Četiri je desetljeća poslije đakovačku ergelu posjetila vojvotkinja od Cornwalla Camilla Parker Bowles, supruga tadašnjega princa, a današnjega kralja Charlesa, za njihova posjeta Osječko-baranjskoj županiji.
U povijest, ali i urbani identitet Osijeka zlatnim je slovima upisana 1884. godina. Gradskim je ulicama te jeseni počeo voziti konjski tramvaj, i to prvi u Hrvatskoj i među prvima u jugoistočnoj Europi. Tadašnji princ od Walesa i vojvotkinja od Cornwalla provozali su se tramvajem u proljeće 2016. od Tvrđe do konkatedrale sv. Petra i Pavla u središtu Osijeka. Legenda kaže kako se Charles tada prvi put u životu vozio javnim prijevozom. Kraljevski je par dobio na dar i popularnu butru sa svojim imenom, doživotnu besplatnu kartu za vožnje Osijekom.
Kralj Charles posjetio je i Kuću u prirodi Zlatna greda, kušao riblji paprikaš i rezance s makom, ali i upoznao rajsku prirodu Kopačkoga rita.
Nisu samo kraljevski posjeti jedina poveznica Slavonije i Buckinghamske palače. Na osječku je konkatedralu tijekom Domovinskoga rata ispaljeno više od stotine projektila, uništena su bila sva 33 vitrajna prozora, kao i dvije velike staklene rozete, s lijeve i desne strane glavnoga oltara. Osječki su obrtnici vitrajisti uspjeli restaurirati uništeno blago nakon obuke koju su zahvaljujući međunarodnoj zakladi za hrvatske spomenike u Londonu prošli u Ujedinjenom Kraljevstvu.
Portretist slavnih
Britanci jako dobro znaju tko je Oscar Nemon.
Na svijet je stigao 1906. u židovskoj obitelji Neumann u Osijeku, školovao se u europskim metropolama, obitelj mu je stradala u holokaustu, a izdigavši se iznad teške sudbine, proslavio se skulpturama nekih od najvažnijih ličnosti protekloga stoljeća. Autor je portreta i bista kraljice Elizabete II, premijerke Margaret Thacher, Sigmunda Freuda, belgijskoga kralja Alberta I. i kraljice Astrid. Izradio je jednu od najpoznatijih skulptura W. Churchilla...
I ne zaboravimo iločki traminac - vino dostojno kraljeva. U potrazi za vrhunskom kapljicom koja će se posluživati uzvanicima na krunidbi kraljice Elizabete II. održanoj 1953., izaslanika kraljevskoga dvora put je doveo u ljupki gradić na Dunavu. Profinjeno je nepce odmah prepoznalo svu raskoš traminca Iločkih podruma, odabravši 11.000 butelja berbe iz 1947., slučajno ili ne, iz godine kad su se vjenčali Elizabeta i Philip. Tada započeta veza kraljevske obitelji i iločkoga traminca, uvrštenoga na vinsku kartu engleskoga dvora, ostala je neraskidiva do danas, a vino iz Srijema pratilo je sve važne događaje na dvoru - vjenčanje Williama i Kate Middleton 2011., obljetnicu krunidbe kraljice Elizabete godinu poslije, vjenčanje Harryja i Meghan Markle 2018. i krunidbu kralja Charlesa III.
Božićna čestitka
“Želimo vam sretan Božić i Novu godinu, Charles i Camilla", pisalo je u blagdanskoj čestitki koja je u prosincu 2016. obišla svijet, a najviše je razveselila Osječane. Među pregršt svjetskih destinacija koje su princ od Walesa i vojvotkinja od Cornwalla obišli te godine, za božićnu su čestitku izabrali fotografiju iz osječkoga baroknog bisera - Tvrđe. Poziraju na njoj u društvu folkloraša HKUD-a Osijek 1862, odjevenih u slavonske nošnje, ispred Muzeja Slavonije, današnjeg Arheološkog muzeja Osijek. Fotografija je to za pamćenje i najljepša zahvala domaćinima...
Iza ideje i koncepta stoje LeOs Consulting i MaLa, obrt za usluge i promidžbu.
- Naš se kraj ponosi vezama s kraljevskom obitelji, ali o njima nije postojao nikakav "opipljivi" trag koji bi mogli slijediti turisti. Ispričali smo priču o našem kraju, pa će obožavatelji britanske krune koji se zapute stopama prijestolonasljednika upoznati i Osijek, Slavoniju i Baranju - poručuju autori koncepta.
Partneri su u projektu Grad Osijek, Osječko-baranjska županija, Turistička zajednica grada Osijeka, Turistička zajednica Osječko-baranjske županije, Hrvatska turistička zajednica i Turistička zajednica grada Đakova.