Masud Pezeškjan: ne dopustite da naši neprijatelji vode rat s vaših zemalja
Iranski predsjednik Masud Pezeškjan u subotu je zaprijetio snažnim odmazdom susjednim zemljama ako budu napadnuti iranska infrastruktura ili ekonomski centri.
U poruci "zemljama regije" objavljenoj na X-u, Pezeškjan je napisao: "Ako želite razvoj i sigurnost, ne dopustite da naši neprijatelji vode rat s vaših zemalja."
Prema iranskim izvorima, izraelske i američke snage prethodno su proširile svoje zračne napade na čeličane i objekte obrambene i energetske infrastrukture u nekoliko iranskih provincija.
Od početka rata 28. veljače, Iran je napadao ciljeve u nekoliko zaljevskih država u kojima se nalaze američke vojne baze.
U međuvremenu, izraelska vojska izjavila je da je završila još jedan val napada na ciljeve u Teheranu povezane s iranskim vodstvom.
Izvješća o novim iranskim raketnim napadima pojavila su se i u Izraelu, a sirene su se oglasile u nekoliko područja na jugu zemlje.
Pakistan pozvao Saudijsku Arabiju, Tursku i Egipat na razgovore o Bliskom istoku
Pakistan je pozvao visoke diplomate iz Saudijske Arabije, Turske i Egipta na razgovore o deeskalaciji napetosti i okončanju rata koji traje na Bliskom istoku, priopćilo je u subotu ministarstvo vanjskih poslova.
Zamjenik premijera Išak Dar, koji je ujedno i ministar vanjskih poslova, uputio je poziv ministrima vanjskih poslova "bratskih zemalja" da posjete zemlju u nedjelju i ponedjeljak, stoji u priopćenju.
"Tijekom posjeta ministri vanjskih poslova održat će detaljne rasprave o nizu pitanja, među kojima su i oni o deeskalaciji napetosti u regiji", kaže se priopćenju, no u njemu nisu navedeni niti su objavljeni dodatni detalji o dnevnom redu sastanka.
Tijekom dvodnevnog posjeta Pakistanu gostujući će se dužnosnici sastati i s premijerom Šebhazom Šarifom, rekao je ministar vanjskih poslova.
Egipatsko ministarstvo vanjskih poslova kasnije je izjavilo da je ministar vanjskih poslova Badr Abdel-Ati otputovao u Islamabad gdje će prisustvovati ministarskom sastanku četiriju stranaka o ratu u regiji.
Pakistan s Iranom dijeli granicu dugu oko 900 kilometara i ponudio se kao posrednik otkako se američko-izraelski rat s Iranom proširio na regiju. Šarif je rekao da je njegova zemlja spremna biti domaći razgovora.
U četvrtak je Dar rekao da Islamabad prenosi poruke između Sjedinjenih Država i Irana kako bi se napetosti smanjile.
U objavi na platformi X Šarif je u subotu napisao da je telefonom razgovarao s iranskim predsjednikom Masudom Pezeškjanom. "Ponovio sam da Pakistan oštro osuđuje nastavak izraelskih napada na Iran, u što spadaju i nedavni napadi na civilnu infrastrukturu te sam izrazio solidarnost Pakistanaca s hrabrim iranskim narodom", napisao je.
Istaknuo je i da je zahvalio iranskom predsjedniku "na njegovu uvažavanju iskrenih napora Pakistana čija je svrha potaknuti ostvarenje mira i olakšati dijalog u regiji" te je obavijestio Pezeškjana o aktualnim diplomatskim kontaktima Islamabada sa Sjedinjenim Državama, zemljama Perzijskog zaljeva i islamskim zemljama.