epa12020168 European Commission President Ursula von der Leyen (R) welcomes Prime Minister of Iceland Kristrun Frostadottir ahead of their meeting in Brussels, Belgium, 09 April 2025. EPA/OLIVIER HOSLET

epa12020168 European Commission President Ursula von der Leyen (R) welcomes Prime Minister of Iceland Kristrun Frostadottir ahead of their meeting in Brussels, Belgium, 09 April 2025. EPA/OLIVIER HOSLET

EPA
9.4.2025., 16:20
TRGOVINSKI RAT SE NASTAVLJA

EU uvela protumjere na američke carine za aluminij i čelik

Na popisu carina Europske unije su meso, duhan i soja sa stopom do 25 posto

Nakon što su i nove carine koje je uveo američki predsjednik Donald Trump u srijedu stupile na snagu, unatoč prijedlozima brojnih država i ekonomskih stručnjaka o potrebi dogovora i razgovora, nije dugo trebalo čekati protumjere. SAD je posebice podignuo najavljene dodatne "recipročne" carine na kineski uvoz, i to s 34 na 84 posto, opravdavajući to time što je Kina prošlog tjedna na njegove prve namete odgovorila 34-postotnim carinama na američku robu.

Ekonomska šteta

Kada se uzmu u obzir svi dodatni nameti, kineski uvoz u SAD sada podliježe carinama od 104 posto. Sukladno s tim, prva je odgovorila Kina, podjednako snažno kako ju je SAD napao carinama, objavivši da će uvesti dodatne carine od 84 posto na američku robu, i to već u četvrtak, što je rast od 50 posto u odnosu prema prethodnima. Cijene nafte potonule su odmah potom na međunarodnim tržištima prema 59 dolara, zbog pojačanog straha od trgovinskog rata, koji bi zakočio svjetsko gospodarstvo i potražnju za energentima.

Svoju je odluku o protumjerama Europska unija donijela na Odboru za trgovinske barijere. Države članice EU-a odobrile su prijedlog Europske komisije za uvođenje trgovinskih protumjera za američke carine na aluminij i čelik (prethodno uvedene, od 25 %). Te protumjere stupit će na snagu nakon što se završe interni postupci Europske komisije i objavi provedbeni akt, s tim što je početak naplate carina 15. travnja, objavili su. Za to su, kako se doznaje iz diplomatskih krugova, glasale sve države članice osim jedne - Mađarske. "EU smatra američke carine neopravdanim i štetnim, da nanose ekonomsku štetu objema stranama, kao i globalnom gospodarstvu. EU je jasno izrazio svoju sklonost nalaženju ishoda pregovora sa SAD-om koji bi bili uravnoteženi i obostrano korisni", ističe EK u priopćenju. Također navodi kako se te protumjere mogu obustaviti u bilo kojem trenutku ako SAD pristane "na pošten i uravnotežen ishod pregovora". Prema "internom dokumentu" koji ima Politico, EK planira carine do 25 % na izvoz raznih proizvoda iz SAD-a, vrijedan 22,1 milijardu dolara. Pišu da je taj odgovor "možda manje agresivan od očekivanog, ali će biti kreativan i udariti SAD gdje ga najviše boli". Smatraju da su europski "trgovinski štreberi pokazali neuobičajenu kreativnost".

SAD BI MOGAO PLATITI “PAPRENU CIJENU”

EU bi SAD-u, drugom najvećem proizvođaču i izvozniku soje na svijetu, mogao uvesti carinu od 25 posto od 1. prosinca. Oko 82,5 posto američke soje stiže iz Louisiane, odakle dolazi predsjednik donjeg doma Kongresa Mike Johnson, ističe Politico. Oni pišu kako su proizvođači soje već prošlog mjeseca kritizirali Trumpovu trgovinsku “ratobornost”. EU cilja i na govedinu iz Kansasa i Nebraske, perad iz Louisiane, automobilske dijelove iz Michigana, cigarete iz Floride i drvne proizvoda iz Sj. Karoline, Georgije i Alabame. Carinit će i sladoled iz Arizone, tkaninu iz Južne Karoline, električne pokrivače iz Alabame, kravate iz Floride, perilice iz Wisconsina i tjesteninu iz Južne Karoline, dodaju, zaključujući da će Trumpov trgovinski rat imati “paprenu” cijenu za SAD. Europska komisija će sljedećeg tjedna objaviti plan svog odgovora i za druga dva paketa carina - na automobile i dijelove te na recipročne carine, slijede konzultacije i konkretan prijedlog za glasanje.

Vrijednost europskog izvoza aluminija i čelika u SAD iznosi 26 milijardi, što bi po stopi od 25 posto trebalo donijeti Amerikancima prihod od 6,5 milijardi, ako se zadrži isti opseg razmjene. Europski odgovor obuhvaća robu nešto niže vrijednosti, oko 22 milijarde eura. Popis uključuje poljoprivredne i industrijske proizvode poput soje, mesa, duhana, željeza, čelika i aluminija. Također uključuje perad, drvo, motocikle, neke plastične proizvode, šminku, električnu opremu. S popisa je skinut burbon, nakon pritiska Francuske i Italije jer je Trump zaprijetio carinama od 200 posto na europska vina i šampanjac.

Pregovori

Podsjetimo, SAD je 12. ožujka uveo carine od 25 posto na uvoz aluminija i čelika iz cijelog svijeta, a od 3. travnja na snazi su i carine od 25 posto na sve automobile i automobilske dijelove koji se ne proizvode u SAD-u.

Stanje na burzama u to vrijeme bilo je katastrofalno. Indeks S&P 500 pao je na najnižu razinu od travnja 2024. i 19 posto je niži od svoje rekordne razine iz veljače. Od prošle srijede i Trumpovih najava carina potonuo je za više od 12 posto, pri čemu je izbrisano oko 5800 milijardi dolara tržišne vrijednosti kompanija i banaka iz sastava tog indeksa. Ako se to nastavi, najvažniji indeks Wall Streeta pridružit će se Nasdaqu u području "medvjeda" - više od 20 posto ispod svoje rekordne razine. Trump je ulagačima dao različite signale o tome hoće li carine ostati dugoročno, opisavši ih kao "trajne", ali se i hvalio pritiskom na druge čelnike da traže pregovore. Trumpovi ljudi su dogovorili razgovore s Južnom Korejom i Japanom, a i premijerka Italije Giorgia Meloni treba doći sljedećeg tjedna.Podsjetimo, prethodne opće carine od 10 posto (za neke države i više) na sav uvoz iz mnogih zemalja stupile su na snagu u subotu, a ove posljednje minutu nakon ponoći između utorka i srijede prema istočnoameričkom vremenu (6.01 prema srednjoeuropskom). Usmjerene su na zemlje koje, prema Trumpu, "otimaju" SAD-u. Na tom su popisu mnogi od dosad najbližih saveznika SAD-a, pa je tako EU pogođen carinama od 20 posto, kao i spomenutim specifičnim.

TRUMP ĆE SE VJEROJATNO MOĆI DOGOVORITI SA SAVEZNICIMA

Scott Bessent, ministar financija SAD-a


Ministar financija SAD-a Scott Bessent misli da Trumpova administracija može postići dogovore o carinama sa svojim saveznicima, pripremajući se za vođenje pregovora s više od 70 zemalja. Upozorio je kako bi se pokušaji udruživanja s Kinom mogli obiti o glavu. Bessent kaže da će on imati vodeću ulogu u pregovorima o carinama koje je uveo Trump. Dodao je da mu, unatoč potresima na financijskim tržištima, tvrtke, glavni izvršni direktori s kojima je razgovarao općenito govore da gospodarstvo SAD-a stoji jako dobro. Na europskim su burzama u srijedu ujutro cijene dionica opet pale za više od 2 posto, izgubivši većinu dobitaka od dan prije, a kako se trgovinski rat između SAD-a i Kine intenzivirao, i na azijskim su burzama cijene dionica oštro pale. Američki dolar je pak oslabio prema japanskom jenu i švicarskom franku. Neki ekonomisti upozoravaju da će na kraju američki potrošači vjerojatno snositi najveći teret trgovinskog rata, suočiti se s višim cijenama svega, od tenisica do vina.