epa11991626 European Council President Antonio Costa (front, L) speaks with Poland's Prime Minister Donald Tusk (front, R) before posing for a family picture as part of the 'Coalition of the Willing summit at the Elysee Palace in Paris, France, 27 March 2025. The French president on 27 March hosts European leaders, including the Ukrainian president, for a summit aimed at boosting Ukrainian security ahead of any potential ceasefire with Russia. EPA/LUDOVIC MARIN/POOL MAXPPP OUT
EPA
27.3.2025., 16:31
SAMIT KOALICIJE VOLJNIH

Plenković: Hrvatska će nastaviti pomagati Ukrajinu ali neće slati vojnike

Hrvatska će nastaviti pomagati Ukrajini, ali neće tamo slati slati vojnike niti je to ikada planirala, izjavio je u četvrtak u Parizu hrvatski premijer Andrej Plenković.

“Danas je ovdje bilo jako puno zemalja koje žele nastaviti pomagati Ukrajini, među kojima je i Hrvatska, a da nemaju ambiciju slati svoju vojsku na ukrajinski teritorij”, rekao je Plenković nakon sastanka 30-ak čelnika o miru i sigurnosti u Ukrajini.

To je treći samit tzv. “koalicije voljnih”, koju bi činile zemlje spremne pružiti sigurnosna jamstva u slučaju prekida vatre između Rusije i Ukrajine. Sastanak u Parizu bio je u dosad najširem sastavu

“Ova rasprava koja se odvija u Parizu je rasprava je o sigurnosnoj arhitekturi Europe, a za Hrvatsku je vrlo važno, izrazito važno da bude za stolom tamo gdje se odlučuje i o pitanjima koja su vezana i za našu slobodu i za našu sigurnost za našu gospodarsku i društvenu stabilnost”, rekao je Plenković.

Dodao je da je Hrvatska dosad imala 12 paketa pomoći Ukrajini i da će s tim nastaviti “jer samo snažna Ukrajina, politički čvrsta i vojno osnažena, može biti ravnopravan sudionik pregovora koji slijede”.

Što se tiče eventualnog slanja vojnika u Ukrajinu, Plenković je rekao da je još daleko do te odluke i da se razgovara o nekoliko scenarija. Jedan od njih za koji se pretpostavlja da bi bio prihvatljiv i Ukrajini i Rusiji bio bi slanje vojnika s mandatom UN-a, koji ne bi dolazili ni iz zemalja članica NATO-a ni EU-a i bili bi raspoređeni najbliže crti razdvajanja.

Na sastanku se uglavnom razgovaralo o vojnoj pomoći Ukrajini, jer njezina snažna vojska može biti najbolji odvraćajući faktor da Rusija ponovno ne napadne. Druga je tema da one zemlje koje imaju kapacitete i političku volju rasporede svoje snage u zapadnom dijelu Ukrajine, koje bi bile svojevrsno jamstvo i odvraćajući element za daljnju rusku agresiju na Ukrajinu, s tim da svi žele u pozadini imati podršku Sjedinjenih Država, objasnio je Plenković.

Plenković kaže da je temeljni cilj Rusije u pregovorima koje vodi sa Sjedinjenim Državama unijeti nejedinstvo unutar NATO-a i EU-a i ponovno uspostaviti svoj dijalog s Washingtonom, a preko toga dijaloga potpuno rehabilitirati svoju međunarodnu poziciju.

“Rusiji je u ovom procesu važnije da se vrati na međunarodnu scenu nego što je zanimaju detalji i nijanse o primirju i mirovnom sporazumu”, rekao je.

Što se tiče američke pozicije, Plenković kaže da američki se američki predsjednik Donald Trump svojoj javnosti želi predstaviti kao mirotvorac, a hoće li taj mir bilo u Ukrajini ili u Gazi biti pravedan to je za njega manje bitno.