Trump naredio izlazak SAD-a iz Svjetske zdravstvene organizacije
Sjedinjene Države izaći će iz Svjetske zdravstvene organizacije, rekao je u ponedjeljak predsjednik Donald Trump, dodavši da je globalna zdravstvena agencija loše postupila s pandemijom covida-19 i drugim međunarodnim zdravstvenim krizama.
Trump je rekao da WHO nije uspio biti neovisan o "neprimjerenom političkom utjecaju zemalja članica" i zahtijeva "nepravedno teška plaćanja" od SAD-a koja su nerazmjerna iznosima koje daju druge, veće zemlje, poput Kine.
"WHO nas je potkrao, svi potkradaju Sjedinjene Države. To se više neće dogoditi", rekao je Trump prilikom potpisivanja izvršne uredbe o povlačenju, nedugo nakon njegove inauguracije na drugi mandat.
Taj potez znači da će SAD napustiti zdravstvenu agenciju Ujedinjenih naroda za 12 mjeseci i prekinuti sve financijske doprinose njezinu radu. Sjedinjene Države daleko su najveći financijski podupiratelj WHO-a, s oko 18 posto ukupnog financiranja. Posljednji dvogodišnji proračun WHO-a, za 2024.-2025., bio je 6,8 milijardi dolara.
Odlazak SAD-a vjerojatno će ugroziti programe u cijeloj organizaciji, prema nekoliko stručnjaka unutar i izvan WHO-a, posebice one koji se bore s tuberkulozom, najvećim ubojicom zaraznih bolesti na svijetu, kao i HIV/AIDS-om i drugim zdravstvenim hitnim slučajevima.
U Trumpovoj uredbi stoji da će administracija prekinuti pregovore o sporazumu WHO-a o pandemiji dok je povlačenje u tijeku. Američko osoblje koje radi sa WHO-om bit će opozvano i premješteno, a vlada će tražiti partnere koji će preuzeti potrebne aktivnosti WHO-a, prema uredbi.
Sljedeći najveći donatori WHO-u su Zaklada Bill & Melinda Gates, premda većina tog financiranja odlazi na iskorjenjivanje dječje paralize, te globalni savez za cjepiva Gavi, a slijede je Europska komisija i Svjetska banka.
Sljedeći najveći nacionalni donator je Njemačka, koja daje oko 3 posto sredstava WHO-a.
Trumpovo povlačenje iz WHO-a nije neočekivano. Poduzeo je korake da napusti organizaciju 2020., tijekom svojeg prvog predsjedničkog mandata, optužujući WHO da pomaže kineskim naporima da "zavara svijet" o podrijetlu covida.
Trump je u razdoblju 2020. – 2021. također obustavio američke doprinose agenciji, što ju je stajalo gotovo 200 milijuna dolara, dok se borila s najgorom zdravstvenom krizom u svijetu u stoljeću.
Prema američkom zakonu, napuštanje WHO-a zahtijeva jednogodišnji otkazni rok i plaćanje svih nepodmirenih obveza.
Prije nego što je povlačenje SAD-a moglo biti dovršeno posljednji put, Joe Biden je pobijedio na predsjedničkim izborima u zemlji i zaustavio ih prvog dana na dužnosti 20. siječnja 2021.
Trump potpisao prve uredbe: Povukao SAD iz klimatskog sporazuma, pomilovao napadače na kongres
Novi američki predsjednik Donald Trump potpisao je prvi set izvršnih uredbi na kraju svoje ceremonije prisege u sportskoj dvorani Capital One u Washingtonu, prije nego što će biti odveden u Bijelu kuću gdje će nastaviti s potpisivanjem.
Između ostalog, inicijalno je povukao SAD iz Pariškog klimatskog sporazuma.Sjedinjene Države, drugi najveći svjetski zagađivač iza Kine i povijesno najveći onečišćivač, napustile su Pariški klimatski sporazum u vrijeme Trumpova prvog mandata, ali ih je Joe Biden u svom vratio natrag. Pariški sporazum usmjeren je na ograničavanje globalnog zagrijavanja i borbu protiv klimatskih promjena.Njime su propisani ciljevi za smanjenje štetnih emisija, odnosno vlade su se složile da će ograničiti globalno zagrijavanje na 1,5 stupnjeva Celzija u odnosu na predindustrijske razine kako bi se izbjegle najgore posljedice klimatskih promjena.
Trump je prvo potpisao izvršnu naredbu kojom se poništava 78 izvršnih naredbi njegovog prethodnika, Joea Bidena, uključujući uklanjanje Kube s popisa država sponzora terorizma, izvijestili su američki mediji.
Tada je, uz povlačenje SAD-a iz klimatskog sporazuma, također zabranio izdavanje novih federalnih propisa dok on i njegova vlada ne preuzmu potpunu kontrolu nad tim, privremeno zabranio zapošljavanje u saveznoj vladi osim u vojsci i na polju nacionalne sigurnost, te ukinuo rad od kuće za federalne službenike.
U dvorani je također naredio svim saveznim agencijama da se pozabave krizom rasta troškova života, potpisao nalog o vraćanju slobode govora i zabrani cenzure, javlja televizija ABC.
Trump je pred oko 20.000 pristaša u dvorani opisao Bidenovu administraciju kao najgoru u povijesti i, uz oduševljeni pljesak, najavio niz drugih izvršnih naloga koje će potpisati u Bijeloj kući. Između ostalog, planira pomilovati osuđene za napad na savezni kongres 6. siječnja 2021., njih oko 1500, iako to podržava samo 20 posto Amerikanaca.
Trump svoje pristaše, koji su prije četiri godine pokušali nasilno spriječiti potvrđivanje rezultata predsjedničkih izbora, opisuje kao taoce i obećava da će ih osloboditi.
Trump je u ponedjeljak potpisao izvršne naredbe kojima se ilegalna imigracija na granici SAD-a i Meksika proglašava izvanrednim stanjem, označavajući kriminalne kartele terorističkim organizacijama. Trump je također potpisao nalog kojim se očekuje obustava američkog programa preseljenja izbjeglica na četiri mjeseca.
Trump je ukinuo sankcije koje je bivša Bidenova administracija uvela krajnje desničarskim skupinama izraelskih doseljenika i pojedincima zbog navodnog počinjenja nasilja nad Palestincima na okupiranoj Zapadnoj obali.
Trump je rekao da razmišlja o uvođenju carina od 25 posto na uvoz iz Kanade i Meksika, a koje bi vrijedile od 1. veljače. Izrekao je i da će se susreti s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom, te da SAD treba Grenland zbog nacionalne sigurnosti. SAD namjerava povući iz Svjetske zdrastvene organizacije (WHO), a Trump je ukinuo izvršne uredbe koje su promicale raznolikost, jednakost i inkluziju (DEI) i promicale prava za LGBTQ+ osobe i rasne manjine, ispunjavajući obećanja o smanjenju zaštite za najmarginaliziranije Amerikance. Novi američki predsjednik potpisao je u ponedjeljak izvršnu uredbu kojom se ukidaju napori bivšeg predsjednika Joea Bidena da blokira bušenje nafte na Arktiku i duž velikih područja uz obalu SAD-a.
Izvršne uredbe koje je potpisao i koje će objaviti tijekom predsjedničke kampanje nisu sve popularne. Prema anketi AP-a, primjerice, samo 20 posto Amerikanaca podržava povlačenje iz Pariškog klimatskog sporazuma, uključujući manje od 50 posto Trumpovih republikanaca.