Un fauteuil roulant monte-escalier qui permet également à l'utilisateur de tenir debout a été développé par des ingénieurs Pictures MUST credit: KIMM A stair-climbing wheelchair which also stands up the user for face-to-face conversations, said to be a world first, has been developed by engineers. The design also places a strong emphasis on user comfort and adaptability. The electric powered wheelchair, developed by the Korea Institute of Machinery and Materials, has a central platform equipped with a stair-climbing module located at the bottom and a standing module on top. When the user encounters a flight of stairs, the stair-climbing module is lowered while maintaining the wheelchair's horizontal level. It utilises fa pair of rubber caterpillar tracks that give a anon-slip grip the edge of the stairs supported by the chair's wheels. It allows the user to tackle the staircase one step at a time without compromising safety. It works the same way when descending a staircase. The stair-climbing module is designed to stay retracted within the chair when not needed. The standing module transitions between various postures, including standing, reclining, leaning backwards or leaning forward. Photo: JLPPA/Bestimage/BESTIMAGE

Ilustracija

JLPPA/Bestimage
23.12.2024., 10:15
WalkON Suit F1

Južna Koreja razvila robota "Iron Mana" koji pomaže paraplegičarima, omogućujući im da hodaju, prelaze preko prepreka i penju se stepenicama

Južnokorejski znanstvenici razvili su laganog nosivog robota koji može prići paraplegičarima i obujmiti ih, omogućujući im da hodaju, prelaze preko prepreka i penju se stepenicama.

Tim Laboratorija za egzoskelet pri Korejskom naprednom institutu za znanost i tehnologiju (KAIST) rekao je da je njihov cilj stvoriti robota koji se neprimjetno integrira u svakodnevni život osoba s invaliditetom.

Kim Seung-hwan, koji je i sam paraplegičar i dio KAIST tima, demonstrirao je prototip koji mu je pomogao da hoda brzinom od 3,2 kilometara na sat, da se popne uz stepenice i napravi bočne korake kako bi se spustio na klupu.

"Može mi se približiti gdje god se nalazim, čak i kad sjedim u invalidskim kolicima, i pomoći mi da ustanem, što je jedna od njegovih najistaknutijih karakteristika", rekao je Kim.

Pogonski egzoskelet, nazvan WalkON Suit F1, sastavljen je od aluminija i titana težine 50 kilograma, a pokreće ga 12 elektroničkih motora koji simuliraju pokrete ljudskih zglobova tijekom hodanja.

Park Jeong-su, još jedan član KAIST tima, rekao je da ga je inspirirao film "Iron Man". "Nakon što sam pogledao Iron Mana, pomislio sam kako bi bilo sjajno kad bih mogao pomoći ljudima s robotom u stvarnom životu", rekao je. 

Kako bi osigurao ravnotežu korisnika tijekom hodanja, robot je opremljen senzorima na potplatima i u gornjem dijelu tijela koji prikupljaju 1000 signala u sekundi i predviđaju željene pokrete korisnika.

Leće na prednjem dijelu robota rade kao oči koje analiziraju okolinu, identificiraju visinu stepenica i detektiraju prepreke kako bi kompenzirale nedostatak senzornih sposobnosti korisnika s potpunom paraplegijom, rekao je Park.

Kim Seung-hwan osvojio je zlatnu medalju noseći WalkON Suit F1 u kategoriji egzoskeleta na Cybathlonu 2024, gdje su programeri s različitim fizičkim nedostacima demonstrirali pomoćne robote u osam kategorija.

"Htio sam reći svom sinu... da sam i ja nekad mogao hodati. Htio sam s njim podijeliti raznolika iskustva", rekao je Kim.