epa11776935 Supporters of the Georgian opposition hold portraits of people injured at rallies during a protest after Mikheil Kavelashvili is elected as new Georgia's President following voting at the Parliament building during presidential elections in Tbilisi, Georgia, 14 December 2024. For the first time in Georgia, the president is being elected by an electoral college in the parliament building. President Salome Zourabichvili, declaring herself the only lawful representative of power in the country, said that she would not resign from her post, stating that 'with an illegitimate parliament, there cannot be legitimate presidential elections'. EPA/DAVID MDZINARISHVILI
EPA
17.12.2024., 08:19
STALI UZ GRUZIJU

Mađarska i Slovačka blokiraju sankcije EU-a Gruziji

Mađarska i Slovačka blokiraju planove EU-a za sankcioniranje Gruzije zbog nasilja nad proeuropskim prosvjednicima i oporbenim čelnicima, prenosi u utorak njemačka novinska agencija dpa.

Mađarski ministar vanjskih poslova Péter Szijjártó u ponedjeljak je nakon sastanka EU-a u Bruxellesu pravdao odluku svoje zemlje tvrdeći da Unija zauzima stranu prosvjednika i da je Gruzija na meti samo zato jer je domoljubna i konzervativna stranka pobijedila na izborima, umjesto liberalnih snaga.

Plan EU-a je bio uvesti zabranu ulaska u EU nekolicini dužnosnika odgovornih za policijsko nasilje i zamrzavanje imovine koja se eventualno nalazi u EU. Međutim, to sada nije uspjelo.

No, na stolu je još uvijek plan ukidanja bezviznog režima za Gruzijce s diplomatskim putovnicama ili osobama koje rade za vladu u inozemstvu. Plan je da se to predloži krajem godine, rekla je visoka europska povjerenica za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas. Za to bi bila dovoljna samo većina glasova zemalja članica, a ne jednoglasni pristanak kao u slučaju sankcija.

Velika većina članica EU-a smatra da su gruzijske vlasti nedavno primjenile protuzakonito nasilje i proizvoljna uhićenja protiv prosvjednika i oporbenih čelnika.

Protivljenje Mađarske i Slovačke sankcijama je uslijedilo nakon što je Litva najavila širenje sankcija na još 17 osoba koje smatra odgovornim za nasilje, a prije toga je to učinila i Estonija.

Litva je na listu sankcioniranih osoba stavila i gruzijskog premijera Iraklija Kobakhidzu kojem se, kao i ostalima na popisu, zabranjuje ulazak u Litvu. Estonija je prethodno na svoj popis uvrstila još 14 dodatnih gruzijskih političara.

Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg u ponedjeljak je pozvao da se ne poruše svi mostovi prema Gruziji.

"Smatrao bih geostrateškom pogreškom odgurnuti tu zemlju u ovom trenutku", rekao je Schallenberg i poručio da je nužno zadržati dijalog te da većina Gruzijaca i dalje želi pridruživanje Uniji.

Također je dao do znanja da Austrija nije sklona slijediti primjer Litve i Estonije u uviđenju sankcija premijeru Kobakhidzeu i ostalim vodećim političarima.

Prosvjedi u Gruziji su izbili nakon navodnih nepravilnosti na nedavno održanim parlamentarnim izborima te odluke vladajuće stranke Gruzijski san da suspendira pristupni proces u EU na četiri godine.

Kritičari smatraju da bi na djelu moglo biti i upletanje i utjecaj Rusije.