epa06338328 Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu presides the weekly cabinet meeting in Jerusalem, 19 November 2017. EPA/RONEN ZVULUN/POOL
EPA
21.11.2024., 18:31
NESLAGANJE

SAD i EU suprotno reagirali na nalog za uhićenje Netanyahua

Sjedinjene Države osudile su u četvrtak nalog Međunarodnog kaznenog suda za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, dok su članice Europske unije uglavnom podržale odluku ICC-a i poručile da ju je potrebno poštovati i provesti. 

Međunarodni kazneni sud (ICC) sa sjedištem u Den Haagu objavio je u četvrtak naloge za uhićenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra obrane Yoava Gallanta, kao i vođe Hamasa, Ibrahima Al-Masrija, zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti u sukobu u Gazi.

U svojoj su odluci suci ICC-a rekli da postoje razumni razlozi vjerovati da su Netanyahu i Gallant kazneno odgovorni za djela koja uključuju ubojstva, progon i izgladnjivanje kao oružje rata, u sklopu "rasprostranjenog i sustavnog napada na civilno stanovništvo Gaze".

"Sjedinjene Države u potpunosti odbacuju odluku Suda da izda naloge za uhićenje visokih izraelskih dužnosnika. Ostajemo duboko zabrinuti zbog žurbe tužitelja da zatraži naloge za uhićenje i zabrinjavajućih pogrešaka u procesu koje su dovele do ove odluke", rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće. 

Republikanski američki senator Lindsey Graham, bliski saveznik novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa rekao je da je ICC "opasna šala" i da je "vrijeme da američki Senat djeluje i sankcionira ovo neodgovorno tijelo". 

Članice Europske unije reagirale su suprotno. 

Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell rekao je da nalozi ICC-a za uhićenje Netanyahua i Gallanta nisu politički i da se sudska odluka treba poštovati i provesti.

Irski premijer Simon Harris opisao je naloge "iznimno značajnim korakom" i dodao da Irska poštuje ulogu ICC-a i svatko tko mu može pomoći u obavljanju njegovog vitalnog posla mora to "hitno" učiniti.

Švedska ministrica vanjskih poslova Maria Malmer Stenergard rekla je da Švedska i Europska unija "podržavaju važan rad suda i štite njegovu neovisnost i integritet". Dodala je da švedska tijela za provođenje zakona odlučuju o uhićenju subjekata ICC-ovih naloga na švedskom teritoriju. 

Nizozemski ministar vanjskih poslova Caspar Veldkamp rekao je da je zemlja spremna postupiti po nalogu za uhićenje Netanyahua ako bude potrebno, prenijela je nizozemska novinska agencija ANP.

Nešto suzdržanije bile su Francuska i Italija. 

Glasnogovornik francuskog ministarstva vanjskih poslova  Christophe Lemoine rekao je da će francuska reakcija na naloge biti "u skladu sa statutom ICC-a", ali na pitanje hoće li Francuska uhititi izraelskog lidera ako stupi na francusko tlo, glasnogovornik je samo htio odgovoriti da je to "pravno komplicirano pitanje".

Talijanski ministar vanjskih poslova Antonio Tajani rekao je da će Rim razmotriti sa saveznicima kako protumačiti odluku i djelovati zajedno. "Podržavamo ICC (...) Sud mora igrati pravnu, a ne političku ulogu", dodao je.

Austrijski ministar vanjskih poslova Alexander Schallenberg opisao je nalog "neshvatljivim i smiješnim", ali je njegov ured priopćio i da je Austrija kao stranka Rimskog statuta obvezna provesti naloge za uhićenje ICC-a.

Neke zemlje Bliskog istoka pozdravile su odluku ICC-a. 

"Odluka Međunarodnog kaznenog suda je zakašnjela, ali je pozitivna odluka kako bi se zaustavio masakr i genocid u Palestini", objavio je turski ministar pravosuđa Yilmaz Tunç na X-u. 

Jordanski ministar vanjskih poslova Ayman Safadi rekao je da se presude ICC-a trebaju poštovati i provoditi. Dodao je da "Palestinci zaslužuju pravdu".