epa11642832 A picture taken with a drone shows damage caused by the flash floods in Donja Jablanica, Bosnia and Herzegovina, 05 October 2024. Central and southern parts of Bosnia and Herzegovina were hit by a severe rainstorm on 03 October 2024, which caused widespread flooding, closing roads, cutting electricity, and disrupting telecom signals. Rescue services in Jablanica and Kiseljak reported several people missing and called for army assistance, as access to Jablanica was completely blocked due to road and rail closures. 19 fatalities due to the flash floods have been confirmed so far by the regional government of Hercegovacko-Neretvanska county. EPA/NIDAL SALJIC
EPA
7.10.2024., 14:59
OKOLNOSTI TRAGEDIJE U BiH

Pokrenuta istraga o kamenolomu kod Donje Jablanice

Vlasti u Hecegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ)  otvorile su istragu o kamenolomu iz kojega je bujica odnijela stijenje i sravnila naselje Donju Jablanicu u kojemu su do sada otkrivena tijela 15 žrtava.

Tužiteljstvo HNŽ-a imenovalo je tim tužitelja, a pripadnici MUP-a Hercegovačko-neretvanske utvrđuju sve okolnosti pod kojima se dogodila tragedija u Donjoj Jablanici.

Pritom su dodali kako je poseban naglasak na eventualnoj odgovornosti vezanoj uz rad kamenoloma koji se nalazi na nastradalom području.

Naložena su vještačenja i pribavljanje poslovne dokumentacije. 

Na izvanrednoj sjednici održanoj u Mostaru resorno ministarstvo gospodarstva zaduženo je Vladi i Kriznom Stožeru dostaviti izvješće i cjelokupnu dokumentaciju o izdavanju koncesije za kamenolom.

Županijska premijerka je na konferenciji za novinare pojasnila kako aktualna vlaada nema uopće podatke da je taj kamenolom radio. 

"Ova Vlada nije izdala nikakvu koncesiju za taj kamenolom niti imamo evidentirane koncesijske naknade za kamenolom", rekla je predsjednica Vlade HNŽ-a Marija Buhač.

Mediji u BiH su proteklih dana izvješćivali kako iza kamenoloma stoji sarajevska kompanija Sani d.o.o. Jablanica, čiji je vlasnik izvjesni Dženan Honđo.

Pritom su objavljivali fotografije u društvu s osuđivanim kriminalcima iz Sarajeva, te su pozivali na njegovo uhićenje.

Mediji tvrde i da je iz satelitskih snimaka jasno kako je kamenolom povremeno radio.

Vlasti u Hercegovačko-neretvanskoj županiji odbile su govoriti o kaznenoj odgovornosti za ovu nesreću.

No, na fotografijama iz zraka jasno se vidi kako su bujične poplave aktivirale goleme količine stijenja iz kamenoloma koji se nalazi na brdu iznad naselja te je sravnjeno naselje Donja Jablanica.

Do sada su u tome naselju otkrivena tijela 15 poginulih, a za najmanje još petero se traga.

Uvjeti za rad spasilaca su iznimno teški zbog velikih nanosa stijenja i srušenih obiteljskih kuća.

Najave Meteoalarma u BiH ne ohrabruju budući je za srijedu izdano narančasto upozorenje za jaču kišu na područjima koja su već pogođena poplavama i odronima.