Rudarenje litija - prijepori u Srbiji
Srbija je u petak s Europskom unijom potpisala Memorandum o razumijevanju o strateškom partnerstvu o održivim sirovinama, lancima proizvodnje baterija i električnim vozilima, što je korak bliže početku rudarenja litija na zapadu zemlje, čemu se snažno protive ekološki aktivisti, građanski pokreti i oporba.
Dokument su na Samitu o strateškim sirovinama u Beogradu potpisali izvršni potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za energetiku i Europski zeleni dogovor Martin Šefčović te srbijanska ministrica rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović. Nazočili su mu i predsjednik Srbije Aleksandar Vučić te njemački kancelar Olaf Scholz. EU je potpisivanje dokumenta ocijenio "povijesnim danom za Srbiju i EU", a snažno mu se protive ekološki aktivisti i gotovo sve oporbene stranke jer to vide dugoročnom ugrozom za ekosustav i lokalnu zajednicu.
Šefčovič je izjavio da taj dokument popraćen nizom sporazuma između njemačkih kompanija i srbijanskih poduzeća, "neće samo utrti put k razvoju i punoj e-mobilnosti u Srbiji do 2030., nego će dodatno istaknuti partnerstvo EU-a i Srbije". Dodao je da će to "otvoriti vrata najvećim inozemnim izravnim investicijama u povijesti Srbije". Scholz je rekao kako EU želi ne samo rudarenje nego i da se u Srbiji osigura i proizvodni lanac vezan uz litij od proizvodnje baterija do električnih automobila. Istaknuo je da će se poštovati najviši standardi kada je riječ o zaštiti okoliša. Za Vučića je riječ o "povijesnom danu", a rudarenje litija i prateći proizvodni lanac "omogućit će kvantni skok u budućnost" njegovoj zemlji.
Tijekom potpisivanja memoranduma ekološki aktivisti i oporbene strane zasule su medije prosvjednim porukama da će se pod svaku cijenu suprotstaviti eksploataciji litija.