
Rad ne smije ubijati! Prošle godine na radnom je mjestu poginulo 30 radnika
U spomen na 30 poginulih na radnom mjestu prošle godine u Hrvatskoj, Savez samostalnih sindikata simbolično je u zagrebačkom parku Zrinjevac položio 30 kaciga, čime je obilježio Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu te Nacionalni dana zaštite na radu pod nazivom “Rad ne smije ubijati!”. Najčešći su uzroci smrti na radu neprimjena pravila zaštite na radu i neispravna sredstva za rad, a u samostalnim sindikatima posebno ističu da je najviše smrtnih slučajeva prošle godine zabilježio sektor graditeljstva, u kojemu je na radu poginulo čak 17 radnika, posebno kod mikro i malih poslodavaca.
- Postavlja se pitanje što je potrebno napraviti da broj smrtno stradalih na radnom mjestu počne padati i da krene prema nuli, što je cilj Europske komisije. Taj cilj, uz ovakve trendove u Hrvatskoj, očito je daleka budućnost ako se ništa ne promijeni - rekao je predsjednik SSSH Mladen Novosel.
Glavni sindikalni povjerenik i predsjednik Odbora za zaštitu na radu u Sindikatu graditeljstva Hrvatske Ljubomir Pintarić upozorio je i na problem jezične barijere među radnicima te dodao da od 150 tisuća radnika u graditeljstvu, njih oko 50 tisuća ne razumije hrvatski jezik, što ozbiljno ugrožava sigurnost na radu.
U SSSH-u poručuju da bez konkretnih promjena i sustavnog nadzora nad poslodavcima neće biti moguće zaustaviti negativne trendove u zaštiti zdravlja i života radnika.
- U objašnjenju teške ozljede na radu ili smrti u pravilu stoji da je radnik na radnom mjestu radio protivno pravilima zaštite na radu, kako bi se na bilo koji način poslodavac amnestirao i kako bi smanjio kaznenu odgovornost ne samo za smrt nego i za teško stradanje radnika - istaknuo je Novosel i dodao da je ključno pitanje je li radnik osposobljen za rad i nadzire li ga itko. Za propuste u zaštiti na radu proziva “jaki lobi privatnog sektora” u graditeljstvu.
- Poslodavci, vođeni isključivo željom za većim profitom, angažiraju vanjske tvrtke koje samo formalno provode osposobljavanje radnika o zaštiti na radu. To se mora zaustaviti - poručio je Novosel.
Savez samostalnih sindikata stoga je uputio zahtjeve Ministarstvu rada za unaprjeđenje zakonskog okvira i propisa s konkretnim prijedlozima: poboljšanje zaštite radnika na radu od nepovoljnih vremenskim uvjeta na otvorenom, jačanje radničke participacije u području zaštite na radu, promoviranje osposobljavanja radničkih predstavnika, učinkovitiji nadzor radnog vremena te propisivanje minimalnih uvjeta stanovanja radnika državljana trećih zemalja na terenu uz propisivanje novčanih kazni za poslodavce u slučaju njihova nepoštovanja.
Uz povratak prava na povjerenike, koje je ukinuto 2014., sindikalci zahtijevaju i vraćanje doprinosa za zaštitu na radu, ukinutog 2016. godina. Traže i jačanje ovlasti Državnog inspektorata na gradilištima te donošenje pravilnika kojim bi se ograničio rad na otvorenom na temperaturama višim od 30 stupnjeva.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, u 2024. godini bilo je 17.886 prijava o ozljedama na radu, od kojih su 13.554 priznate, a bilo je i 187 prijava o profesionalnim bolestima, od kojih je 116 priznato.