Zagreb.28.4.2025. Savez samostalnih sindikata Hrvatske (SSSH) održao je konferenciju za medije i simboličnu javnu akciju "Rad ne smije ubijati!" u povodu obilježavanja Svjetskog dana sigurnosti i zaštite zdravlja pri radu i Nacionalnog dana zaštite na radu.Na slici Mladen Novosel.foto HINA/ Tomislav Pavlek/ tp
HINA/ Tomislav Pavlek
28.4.2025., 13:37
SSSH traži nadzor nad poslodavcima

Rad ne smije ubijati! Prošle godine na radnom je mjestu poginulo 30 radnika

U spomen na 30 poginulih na radnom mjestu prošle godine u Hrvatskoj, Savez samostalnih sindikata simbolično je u zagrebačkom parku Zrinjevac položio 30 kaciga, čime je obilježio Svjetski dan sigurnosti i zaštite zdravlja na radu te Nacionalni dana zaštite na radu pod nazivom “Rad ne smije ubijati!”. Najčešći su uzroci smrti na radu neprimjena pravila zaštite na radu i neispravna sredstva za rad, a u samostalnim sindikatima posebno ističu da je najviše smrtnih slučajeva prošle godine zabilježio sektor graditeljstva, u kojemu je na radu poginulo čak 17 radnika, posebno kod mikro i malih poslodavaca.

- Postavlja se pitanje što je potrebno napraviti da broj smrtno stradalih na radnom mjestu počne padati i da krene prema nuli, što je cilj Europske komisije. Taj cilj, uz ovakve trendove u Hrvatskoj, očito je daleka budućnost ako se ništa ne promijeni - rekao je predsjednik SSSH Mladen Novosel.

Glavni sindikalni povjerenik i predsjednik Odbora za zaštitu na radu u Sindikatu graditeljstva Hrvatske Ljubomir Pintarić upozorio je i na problem jezične barijere među radnicima te dodao da od 150 tisuća radnika u graditeljstvu, njih oko 50 tisuća ne razumije hrvatski jezik, što ozbiljno ugrožava sigurnost na radu.

U GRADITELJSTVU UMIRU I ZBOG VRUĆINA

Sindikalist Ljubomir Pintarić istaknuo je da brojka od 30 umrlih na radnom mjestu nije konačna, jer je dodatnih 30 smrti prouzročeno bolestima na radnom mjestu. “U tu brojku spadaju oni koji su na radnom mjestu umrli od srčanog udara, moždanog udara, ali i zbog vrućina. Više od deset radnika umrlo je zbog vrućina i to jako zabrinjava”, rekao je Pintarić i dodao da se broj poginulih u graditeljstvu kreće između 15 i 20 godišnje, a prošle godine 530 radnika završilo je na bolničkom liječenju zbog ozljeda. Predložio je izradu pravilnika radu na visokim i niskim temperaturama kako bi se donekle zaštitili građevinski radnici koji na ljetnim temperaturama rade u neizdrživim uvjetima.

U SSSH-u poručuju da bez konkretnih promjena i sustavnog nadzora nad poslodavcima neće biti moguće zaustaviti negativne trendove u zaštiti zdravlja i života radnika.

- U objašnjenju teške ozljede na radu ili smrti u pravilu stoji da je radnik na radnom mjestu radio protivno pravilima zaštite na radu, kako bi se na bilo koji način poslodavac amnestirao i kako bi smanjio kaznenu odgovornost ne samo za smrt nego i za teško stradanje radnika - istaknuo je Novosel i dodao da je ključno pitanje je li radnik osposobljen za rad i nadzire li ga itko. Za propuste u zaštiti na radu proziva “jaki lobi privatnog sektora” u graditeljstvu.

- Poslodavci, vođeni isključivo željom za većim profitom, angažiraju vanjske tvrtke koje samo formalno provode osposobljavanje radnika o zaštiti na radu. To se mora zaustaviti - poručio je Novosel.

Savez samostalnih sindikata stoga je uputio zahtjeve Ministarstvu rada za unaprjeđenje zakonskog okvira i propisa s konkretnim prijedlozima: poboljšanje zaštite radnika na radu od nepovoljnih vremenskim uvjeta na otvorenom, jačanje radničke participacije u području zaštite na radu, promoviranje osposobljavanja radničkih predstavnika, učinkovitiji nadzor radnog vremena te propisivanje minimalnih uvjeta stanovanja radnika državljana trećih zemalja na terenu uz propisivanje novčanih kazni za poslodavce u slučaju njihova nepoštovanja.

Uz povratak prava na povjerenike, koje je ukinuto 2014., sindikalci zahtijevaju i vraćanje doprinosa za zaštitu na radu, ukinutog 2016. godina. Traže i jačanje ovlasti Državnog inspektorata na gradilištima te donošenje pravilnika kojim bi se ograničio rad na otvorenom na temperaturama višim od 30 stupnjeva.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, u 2024. godini bilo je 17.886 prijava o ozljedama na radu, od kojih su 13.554 priznate, a bilo je i 187 prijava o profesionalnim bolestima, od kojih je 116 priznato.

I OVE GODINE BEZ POVORKE ZA 1. SVIBNJA

Ni ove godine, treću godinu zaredom, neće biti prosvjedne sindikalne povorke za Međunarodni praznik rada. SSSH zato tradicionalno organizira obilježavanje prvog svibnja u Tvornici kulture sa stotinjak svojih članova koji će uputiti sindikalne zahtjeve Vladi i poslodavcima.“Naši članovi nažalost imaju potrebu za sindikalnim akcijama tijekom cijele godine, od štrajkova do mirenja i pregovaranja, tako da ih na Praznik rada pustimo da se odmaraju i budu sa svojim obiteljima”, rekao je predsjednik SSSH Mladen Novosel.