Umjesto da nabavku obave u svojim uobičajenim trgovinama i kvartovskim dućanima, dan nakon bojkota neki su građani potegnuli preko granice do Slovenije.
NOVI LIST
5.3.2025., 11:01
KRITIČNA VAŽNOST

HPK: EU-ov proračun za obranu ne smije smanjiti potporu proizvođačima hrane

Iz Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) u srijedu su istaknuli kako proračun EU za obranu i sigurnost ne smije narušiti i smanjiti potporu proizvođačima hrane.

HPK je, kako su izvijestili, pisao premijeru Andreju Plenkoviću, nakon izjave predsjednice EK Ursule Von Der Leyen o obrambenom paketu i pisma čelnicima zemalja EU-a uoči sastanka Europskog vijeća u četvrtak. U tom je pismu čelnicima iznijela plan o naoružavanju Europe "ReArm Europe”.

Prijedlozi u tom planu usmjereni su na to kako iskoristiti financijske poluge koje su na raspolaganju da bi se državama članicama pomoglo brzo i znatno povećati potrošnju na obrambene kapacitete. Planom "ReArm Europe” moglo bi se mobilizirati gotovo 800 milijardi eura za sigurnu i otpornu Europu, dok bi se i dalje blisko surađivalo s svojim partnerima u NATO-u.

HPK pak naglašava kritičnu važnost davanja prioritetnog značenja prehrambenoj sigurnosti.

"U ovim teškim vremenima, obilježenim geopolitičkim napetostima i prirodnim katastrofama, ključno je da se okupljamo i usvojimo koherentan, strateški pristup za zaštitu naše poljoprivredne proizvodnje", stoji u reakciji HPK-a.

HPK pritom ističe da EU-ov proračun za obranu i sigurnost ne smije narušiti i smanjiti potporu proizvođačima hrane, "jer je hrana kao oružje i sastavni dio obrambene politike".

"Ciljevi koji su se razvijali nakon rata i ekonomske krize, a koji su postavljeni Rimskim ugovorom 1957. godine, uključivali su povećanje poljoprivredne produktivnosti, osiguranje dostojnog životnog standarda za poljoprivrednu zajednicu, stabilizaciju tržišta, jamčenje dostupnosti poljoprivrednih proizvoda i osiguranje razumnog cjenovnog nivoa za potrošače", naveli su iz HPK.

Ti ciljevi, kako su istaknuli, ostaju jednako relevantni danas kao što su bili tada.

"Naša je odgovornost osigurati da naši građani imaju pristup hranjivoj i pristupačnoj hrani, a to je moguće samo kroz dobro planiran i adekvatno financiran pristup sigurnosti hrane na razini EU", kazali su iz HPK.

Smatraju kako bi Republika Hrvatska trebala poduzeti razne mjere radi osiguravanja prehrambene sigurnosti u vrijeme krize ili rata.

Neke od tih mjera su diversifikacija lanaca opskrbe lokalnom hranom kako bi se smanjila ovisnost o uvozu, izgradnja dodatnih skladišta i stvaranje zaliha osnovnih prehrambenih artikala kao što su žitarice, ulja i mliječni proizvodi, osiguranje dovoljnih kapaciteta za proizvodnju i preradu hrane unutar zemlje kako bi se zadovoljila domaća potražnja, razvoj planova s lokalnim vlastima, organizacijama civilnog društva i drugima za brzo i učinkovito reagiranje u slučaju krize te ubrzanje inovacija koje će osuvremeniti gospodarstva uz pomoć digitalizacije i umjetne inteligencije te kroz razvoj biogospodarstva.

Od premijera traže da se obrati pažnja na trenutnu situaciju i prijetnje koje bi mogle potencijalno naštetiti domaćem sektoru hrane.

"Naša je odgovornost osigurati da naši građani imaju pristup hranjivoj i pristupačnoj hrani, a to je moguće samo kroz dobro planiran i adekvatno financiran pristup sigurnosti hrane na razini EU-a", poručili su iz HPK.