PODOLJE - FARMA KRAVA ĐURE LENĐELA, OTVARAJU I SIRANU, STUDENI 2021.
IVICA GETTO
24.1.2025., 07:00
HPK UPOZORAVA

Proizvodnja mlijeka opet u problemima: Dok je cijena mlijeka na Cipru u otkupu 66, mljekar iz Potnjana dobije 51 cent

U Hrvatskoj je otkupna cijena mlijeka u studenom prošle godine u odnosu prema studenome 2023. povećana samo za dva posto, a u EU-u je u tom razdoblju prosječno rasla za 17 posto. Upozorio je na to Odbor za mljekarstvo Hrvatske poljoprivredne komora (HPK), dodajući kako je time Hrvatska na samom dnu ljestvice u cijeloj Europskoj uniji.

Time se samo potvrđuje ionako teško stanje u domaćem sektoru mlijeka jer hrvatski proizvođači imaju veliki pritisak zbog otkupne cijene mlijeka, u odnosu na sve veći i izraženiji rast troškova proizvodnje. Dno ljestvice Hrvatska dijeli s Portugalom, Finskom i Španjolskom. Najveći rast cijena bio je u Irskoj - čak 46 posto, priopćeno je iz Hrvatske poljoprivredne komore.

“U godinu dana cijena svježeg kravljeg mlijeka povećala se primjerice 23 posto u Njemačkoj, 17 posto u Poljskoj i 12 posto u Mađarskoj. Tim velikim povećanjem farmeri u drugim državama Europske unije pokrivali su vrlo velika povećanja troškova proizvodnje, a kod nas je to povećanje izostalo i proizvođači mlijeka su sada ponovno u poteškoćama. Povećanje je izostalo jer si vlasnici industrije mlijeka i dio menadžera mljekara u Hrvatskoj i dalje isplaćuju velike dobiti, a ne ulaže se u preradu i proizvodnju mlijeka", ocjenjuje Igor Rešetar, predsjednik HPK-ova Odbora za mljekarstvo.

“Sve u lancu nabave repromaterijala je poskupjelo, samo cijena našeg proizvoda stagnira", kaže mljekar Stevica Mihalik iz Potnjana pokraj Đakova. Otkupna cijena njegova mlijeka sada je 51 cent, čime je samo neznatno išla gore.

“Da stvar bude bolja, to je čak jedna od boljih otkupnih cijena. Da za mlijeko u otkupu dobijemo i 60 centi, ne bi bilo dovoljno koliko je sve poskupjelo. Svi dižu cijene repromaterijala - gnojiva, herbicida, sjemena... Struja je jako poskupjela, plavi dizel prije je bio šest, a sada je više od deset kuna. Mi stočari moramo proizvesti hranu za svoju stoku, a nama cijena mlijeka stagnira. Ostao sam nemalo iznenađen kada sam čuo da je otkupna cijena u Bosni i Hercegovini čak 70 centi. Gdje smo mi?!" zapitao je Mihalik.

mlijeko milk mlječni proizvodi
PIXABAY

“Ako već mljekare ne dižu otkupnu cijenu, da bar država, Ministarstvo poljoprivrede, daje premiju od pet ili šest centi po litri. Sada bi oni uvodili neke mjere, no, bojim se, za ovu proizvodnju je prekasno", kaže ovaj potnjanski mljekar.

Prema službenim podacima, navode u poljoprivrednoj komori, u Hrvatskoj se broj isporučitelja u 2025. godini smanjio za devet posto, i sada je oko 200 isporučitelja kravljeg mlijeka manje. Količina mlijeka isporučena u 2025. godini bila je 378.677.440 kilograma i zadržana je na razini isporuke iz 2023. godine, no u odnosu prema, primjerice, 2017., u prošloj smo godini imali 100.000.000 kg manju isporuku mlijeka. Čak je 98 posto mlijeka u 2025. godini najvišeg razreda. U sektoru ovčjeg i kozjeg mlijeka i dalje je pad na godišnjoj razini od 5 do 7 posto.

“Prema podacima EU Milk Pricea, prosječna otkupna cijena u EU-u za 100 kilograma mlijeka bila je 53,2 eura, a u Hrvatskoj je iznosila 49,6 eura. Najviša cijena je na Cipru – 66 eura, i u Irskoj – 63,2 eura, a najniža u Portugalu – 45,6, Letoniji – 45,7, i Slovačkoj – 45,8 eura", navode u Komori.

“Ne mogu staviti ni ključ u bravu jer sam pod kreditom, a kada farma jednom utihne, nema tu više povratka. Nadalje, ne možemo svi ni prijeći u tov, a i vremenske prilike su sve ekstremnije - postoji samo izrazito sušno ljeto i zima", kaže Mihalik. Ovaj 41-godišnji mljekar sada u svojim stajama ima 71 muznu kravu, a prije desetak godina imao ih je oko 90. "Dogodio se tada aflatoksin, pa smo grla rasprodavali, pa poslije podigli proizvodnju. Rekoh, bit će možda bolje, no to se nije dogodilo", kaže Mihalik.

“Hrvatska je po cijeni mlijeka opet pala u posljednju trećinu prosjeka, a da bi Hrvatska proizvodnja mlijeka ostala i preživjela moramo, biti u prvoj trećini po cijeni mlijeka u otkupu kao što smo bili na početku 2024. godine", ističe Rešetar iz HPK-a i dodaje da samo ulaganje u proizvodnju i samodostatna proizvodnja mogu osigurati stabilnu opskrbu i cijene mlijeka te mliječnih proizvoda u trgovinama.