![epa11860317 European Commission President Ursula von der Leyen (L) reacts next to Executive Vice-President for Prosperity and Industrial Strategy Stephane Sejourne during a press conference on the European Competitiveness Compass in Brussels, Belgium, 29 January 2025. EPA/OLIVIER HOSLET](/media/2025/01/29/15977672/S-HN_20250129886851-970.webp)
Uz više inovacija i manje birokracije EU smanjuje jaz prema SAD-u i Kini
Europska komisija predstavila je najavljivani Kompas konkurentnosti zamišljen kao okvir za jačanje europskog gospodarstva koje gubi utrku s američkom i kineskom konkurencijom. Kako je i najavljivano, jedan od glavnih dijelova dokumenta je i prijedlog za pojednostavljenje propisa i smanjenje birokracije, jer je upravo prevelika sklonost reguliranju identificirana kao jedan od faktora koji europske tvrtke čini nekonkurentnima.
Kompas konkurentnosti prva je velika inicijativa u novom mandatu Komisije, a predsjednica Komisije Ursula von der Leyen još je u svom prvom govoru, nakon što je potvrđena u Europskom parlamentu, rekla da će Kompas biti okvir za rad do kraja mandata ove komisije. U srijedu je pak istaknula da Europa ima sve što joj je potrebno da uspije u utrci za vrh, no u isto vrijeme, kaže, moramo ispraviti slabosti kako bismo ponovno stekli konkurentnost.
Kompas se temelji na nedavnim preporukama iz izvješća Marija Draghija, odnosno, navodi se, pretvara ih u putokaz. Detektirana su tri ključna područja djelovanja: inovacije, dekarbonizacija, sigurnost. Naglasak je, prvo, na zatvaranju inovacijskog jaza gdje se navodi da EU mora ponovno pokrenuti svoj motor inovacija. Tu se spominje stvaranje povoljnog okruženja za inovativne startup-ove, primjena UI-ja, akcijski planovi za napredne materijale, kvantne, biotehnološke, robotske i svemirske tehnologije, a između ostalog pojednostavljenje pravila za olakšanje poslovanja tvrtkama. Spominje se zajednički plan za dekarbonizaciju i konkurentnost te smanjenje prekomjernih ovisnosti i povećanje sigurnosti. Ova tri stupa, navode u Komisiji, dopunjena su s pet horizontalnih čimbenika ključnih za podupiranje konkurentnosti u svim sektorima. Prvi je pojednostavljenje, s ciljem drastičnog smanjenja regulatornog i administrativnog tereta, a što uključuje jednostavniji, brži i lakši pristup fondovima EU-a. Naglasak je i na smanjenju prepreka jedinstvenom tržištu, pri čemu bi horizontalna strategija jedinstvenog tržišta trebala modernizirati okvir upravljanja, uklanjajući prepreke unutar EU-a i sprječavajući stvaranje novih. Osim toga, ističe se, Komisija će iskoristiti priliku da procese postavljanja standarda učini bržima i dostupnijima, posebno za mala, srednja i novoosnovana poduzeća. Naglasak je stavljen i na financiranje konkurentnosti, gdje se navodi da EU-u nedostaje učinkovito tržište kapitala koje štednju pretvara u investicije, te će Komisija stoga predstaviti Uniju štednje i ulaganja kako bi stvorila nove štedne i investicijske proizvode, pružila poticaje za rizični kapital i osigurala nesmetan protok ulaganja diljem EU-a. Istaknuta je i važnost promicanja vještina i kvalitetnih poslova, s obzirom na to da su, kako se navodi, temelj konkurentnosti Europe ljudi.
O Kompasu konkurentnosti Ursula von der Leyen govorila je i nedavno na Svjetskom ekonomskom forumu u Davosu, kada je uz najavu njegovih ključnih točaka rekla i da se Europa u posljednjih 25 godina oslanjala na rastuću globalnu trgovinu da potakne rast te jeftinu energiju iz Rusije, pri čemu je prečesto eksternalizirala vlastitu. "Ti dani su prošli", rekla je nedavno von der Leyen, poručivši da Europa, da bi održala rast, mora promijeniti brzinu. Upravo je Kompas konkurentnosti izdvojila kao plan koji će potaknuti rast u idućih pet godina, a uz zatvaranje inovacijskog jaza, plana za dekarbonizaciju i konkurentost i prevladavanje nestašice vještina i rada, von der Leyen je posebno istaknula da je nužno smanjenje birokracije. U srijedu je istaknuto i da će "Kompas voditi Europu na putu da postane prvi klimatski neutralan kontinent i mjesto gdje se buduće tehnologije, usluge i čisti proizvodi izumljuju, proizvode i stavljaju na tržište".
“Zbog nedostataka u rastu produktivnosti Europa u posljednja dva desetljeća nije držala korak s drugim velikim gospodarstvima. Zahvaljujući svojoj talentiranoj i obrazovanoj radnoj snazi, kapitalu, uštedama, jedinstvenom tržištu i jedinstvenoj socijalnoj infrastrukturi EU može preokrenuti taj trend ako hitno ukloni dugogodišnje prepreke i strukturne slabosti koje ga koče", navodi se u priopćenju.