Vatrogasci pozivaju na oprez: Žar iz peći na drva ispao na karton i izazvao požar u kotlovnici obiteljske kuće
Tijekom sezone grijanja vatrogasci bilježe povećan broj požara nastalih na stambenim objektima. Jedan takav dogodio se u ponedjeljak oko 4 sata u Ulici hrvatske mladeži u Lipiku. Požar je izbio u kotlovnici koja se nalazi u podrumu obiteljske kuće 46-godišnjaka, a očevidom je utvrđeno da je do njega došlo zbog ispadanja žara iz peći na kruta goriva na kartonsku ambalažu, odakle se požar proširio na toplinsku izolaciju bojlera. Materijalna šteta procjenjuje se na 1500 eura.
Kako bi svi pridonijeli smanjenju požarnog opterećenja objekata, važno je pridržavati se savjeta vatrogasaca o odgovornom ponašanju. Iz Hrvatske vatrogasne zajednice u utorak su podsjetili građane na nekoliko pravila.
- U zimskom su razdoblju neispravni dimnjaci čest uzrok požara, zato je važno redovito čistiti sustave za grijanje, a ohlađeni pepeo odlagati na za to predviđeno mjesto. Ne ostavljajte punjače uključene u struju nakon što je uređaj napunjen. Produžni kabeli moraju biti ispravni, kao i ostali uređaji koji se koriste te izbjegavajte prekrivati produžne kabele tepisima i ostalim tkaninama. Ako primijetite požar, pokušajte ostati što smireniji, nazovite vatrogasce na broj 193 i dajte im što više podataka - poručuju vatrogasci.
Javna vatrogasna postrojba Osijek, zbog sve učestalijih požara na dimnjacima, također savjetuje:
- Zbog neredovitog čišćenja dimovodnog kanala taloži se čađa na stijenke dimnjaka, koja se može zapaliti. Ako dimnjaci nisu pravilno i kvalitetno izgrađeni i ožbukani, požar se može prenijeti na drvenu konstrukciju krovišta. Ne ubacujte ništa u dimnjak. Gasiti vodom smijete samo okolni gorivi materijal, ne ulijevajte vodu u dimnjak jer bi došlo do eksplozije vodene pare ili pucanja stijenki. Kada čađa izgori i dimnjak se ohladi, može se obaviti čišćenje - poručuju osječki profesionalni vatrogasci.
Nije zgorega upozoriti ni na plinska trošila.
- Ne zaključavajte kupaonicu kada se idete tuširati ako se koristite plinskim bojlerom kako biste spriječili neželjene posljedice. Instalaciju bojlera, peći, štednjaka i ostalih trošila prepustite isključivo ovlaštenim stručnjacima. Zamijenite stara atmosferska plinska trošila za nova, kondenzacijska, koja su sigurnija za uporabu. Redovito servisirajte svoje kućanske aparate koji rade na plin. Nabavite detektor ugljičnog monoksida te angažirajte stručnu osobu koja će ga postaviti na za to primjereno mjesto - savjetuju vatrogasci.