Rijeka 23.01.2025.Vlatka Sotosek Medicinski fakultet u Rijeci Foto Marko Gracin
MARKO GRACIN
27.1.2025., 09:00
prodekanica za međunarodnu suradnju MF-a Rijeka

Interes za studij medicine na engleskom jeziku stalno raste

Imamo studente iz europskih, ali i dalekih zemalja poput Kine, Brazila, Kanade, SAD-a i Tajvana

U okviru obilježavanja 70. obljetnice Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci ta visokoškolska ustanova u suradnji s Novim listom sutra organizira međunarodnu konferenciju o temi "Kako Hrvatsku učiniti atraktivnijom za strane studente?" Cilj je konferencije utvrditi mjere za učinkovitije promicanje ideje i prakse studiranja u Hrvatskoj, na način da se olakša prijava na hrvatske studijske programe ponajprije stranim državljanima hrvatskoga podrijetla, ali i strancima općenito.

Konferencija je zamišljena kao sastanak dvaju stručnih panela. Prvi, pod nazivom "Strani studenti u Hrvatskoj: konkretni problemi i rješenja" te drugi "Kako privući strane studente u Hrvatsku: politike i akcije". Medicinski fakulteti u Hrvatskoj imaju zavidnu tradiciju i veliki broj studenata koji studiraju na engleskom jeziku, a upravo će njihova iskustva i izazovi biti jedan od fokusa sutrašnje konferencije koja će okupiti sve relevantne dionike visokoškolskog sustava.

Prijemni ispit

Medicinski fakultet u Rijeci još je akademske godine 2017./2018, upisao prvu generaciju studenata na sveučilišni integrirani studij Medicina na engleskom jeziku, a prodekanica za taj studij i međunarodnu suradnju, prof. dr. Vlasta Sotošek, kaže da je interes studenata svake godine u porastu.

- Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina na engleskom jeziku otvorio je svoja vrata studentima akademske godine 2017./2018. Prvi studenti pristupili su pisanju prijemnog ispita u ljeto 2017. godine. Te je godine upisna kvota brojila 30 mjesta i bila je popunjena već u prvom ispitnom roku. U jesen 2017. godine s prvim danom predavanja Medicinski fakultet postao je mjesto obrazovanja studenata medicine na engleskom jeziku. Prvu generaciju studenata Sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Medicina na engleskom jeziku činili su studenti iz Njemačke, Italije, Slovenije, Francuske, Austrije te mali broj studenata iz Hrvatske. Sljedeće akademske godine zanimanje za studij je rastao, tako da je upisna kvota od 30 mjesta porasla na 50, s dopuštenjem Sveučilišta u Rijeci. Zanimanje je i dalje raslo te je potom svake sljedeće godine kvota od 50 upisnih mjesta bila popunjena već u ljetnom upisnom roku. Imamo studente iz europskih, ali i dalekih zemalja kao što su Kina, Brazil, Kanada, Sjedinjene Američke Države, Tajvan.

S kakvim ste se problemima suočavali prilikom uvođenja studija?

- Najizazovniji dio prilikom uvođenja studija na engleskom jeziku bio je predstaviti navedeni studijski program u inozemstvu, pobuditi interes za njega te privući potencijalne studente iz Europe i svijeta. Postojalo je dosta administracijskih prepreka u pokretanju studija kao što je priznavanje stranog srednjoškolskog obrazovanja, dobivanje OIB-a, usklađivanje studijskog programa s hrvatskim normama i pravilnicima sveučilišta. Nadalje, bilo je izazovno potaknuti sve nastavnike na Medicinskom fakultetu da sudjeluju u izvođenju nastave na engleskom jeziku. Tada su krenuli intenzivni tečajevi podučavanja izvođenja nastave na engleskom jeziku koji su pohađali nastavnici i suradnici svake godine. Tijekom uvođenja Sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Medicina na engleskom jeziku potrebno je bilo napisati ili prevesti praktikume i skripte na engleski jezik te ih prilagoditi studijskom programu. Nadalje, voditelji svih kolegija trebali su sve izvedbene nastavne planove prilagoditi engleskom jeziku. Tada se izrađivala službena mrežna stranica studija koja se tijekom godina znatno unaprijedila te je povećala njegovu transparentnost, kao i postupka upisa te provedbe razredbenog ispita za upis na Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina na engleskom jeziku. Bilo je mnogo posla i izazova, a proces je trajao nekoliko godina te traje i usavršava se i dandanas.

Rijeka 23.01.2025.Vlatka Sotosek Medicinski fakultet u Rijeci Foto Marko Gracin
MARKO GRACIN

Na koji način riječki studij konkurira istovjetnim studijima u Hrvatskoj i inozemstvu?

- Sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina na engleskom jeziku koji se izvodi na Medicinskom fakultetu u Rijeci konkurira ostalim sličnim programima na način da se provodi kontinuirana kontrola kvalitete nastave i nastavnika. Nastava na studijskom programu izvodi se u malim grupama studenata kako bi kvaliteta nastave bila što bolja. Nadalje, kontinuirano se održavaju sastanci sa studentima u cilju poboljšanja kvalitete nastave i uvjeta studiranja. Studenti imaju mogućnost brojnih studentskih razmjena te sudjelovanja u raznim studentskim aktivnostima. Studijski program je usklađen sa studijskim programima medicine u ostalim zemljama članicama Europske unije te je priznat u Europi i svijetu, što omogućava veću mogućnost zapošljavanja diplomiranih doktora medicine koji su završili ovaj studijski program. Studenti koji su uspješno završili studij Medicina na engleskom jeziku koji se izvodi na Medicinskom fakultetu u Rijeci naši su najbolji ambasadori koji pomiču granice i koji su Medicinski fakultet i Rijeku stavili na kartu poželjnih mjesta studiranja budućim generacijama novih studenata i liječnika i na taj način učinili Medicinski fakultet u Rijeci konkurentnim na svjetskoj sceni.

Postoji li interes stranih studenata da i nakon studija ostanu u Hrvatskoj?

- Zanimljiva je činjenica da se neki strani studenti nakon završenog studija i stjecanja zvanja doktora medicine upisuju u Hrvatsku liječničku komoru te ostaju raditi u Republici Hrvatskoj.

Postoje prepreke

Sveučilišta se već dugo suočavaju s padom broja studenata, a jednako dugo se priča i o internacionalizaciji, ali ona nikako da zaživi u punom smislu?

- Neka Sveučilišta i studijski programi doista se suočavaju s padom broja studenata, no za studij Medicine to nije tako. Medicina je kao struka još uvijek vrlo privlačna mnogim potencijalnim studentima, osobito stranim kandidatima zbog visoke cijene programa studija medicine u zemljama iz kojih potječu. Sveučilište u Rijeci se već godinama otvara prema stranim studentima promocijom studijskih programa i studijskim razmjenama koje su sve brojnije. Sve to pridonosi jačanju internacionalizacije i pozicioniranju Sveučilišta u Rijeci na međunarodnoj sceni. Prepreke još uvijek postoje, no aktivnim zalaganjem u području međunarodne suradnje one se sve bolje svladavaju i sve je više stranih studenata koji studiraju na našem sveučilištu. U cilju poboljšanja internacionalizacije potrebno je pokretati studijske programa na stranim jezicima kao što je to učinio Medicinski fakultet pokretanjem Sveučilišnog integriranog prijediplomskog i diplomskog studija Medicina na engleskom jeziku. Sastavnice sveučilišta u Rijeci u svojim strategijama razvoja planiraju ili su u procesu provedbe postupka uvođenja studija na engleskom jeziku, međutim od začetne ideje do akreditacije studijskog programa na engleskom jeziku dug je put s mnogim administracijskim preprekama i izazovima.

USPJEŠNI U SVLADAVANJU HRVATSKOG JEZIKA

Strani studenti moraju ovladati i hrvatskim jezikom. Koliko su u tome uspješni?

- Studenti studija na engleskom jeziku od prve godine pohađaju kolegij “Hrvatski kao ini jezik” programa Riječke kroatističke škole pri Odsjeku za kroatistiku na Filozofskome fakultetu Rijeka, koji je uključen u cijenu školarine. Studenti su obvezni do upisa u četvrtu godinu položiti B1 razinu poznavanja hrvatskoj jezika kako bi mogli aktivno sudjelovati u interakciji s bolesnicima u nastavi koja se odvija u izvanbolničkim i bolničkim sustavima, ali i u svakodnevnom životu. Vrlo su uspješni u učenju i svladavanju hrvatskog jezika.