





Proslava početka proljeća uz pjesmu, ples i zvuk tambure
U foajeu HNK-a postavljena izložba Muzeja Slavonije “Sto godina Hrvatskog lista”
HKUD "Osijek 1862." održao je tradicionalni koncert "Pozdrav proljeću i Hrvatskom listu" u Hrvatskom narodnom kazalištu u Osijeku. Koncert je, 35. put zaredom, svečano proslavio početak proljeća uz pjesmu, ples i zvuk tambure. Usto, Muzej Slavonije u foajeu kazališta postavio je izložbu "Sto godina Hrvatskog lista" autorice dr. sc. Marine Vinaj, posvećenu dnevnim novinama koje su važan izvor za proučavanje povijesti Osijeka.
- Otpočetka je zamišljeno da ovo bude svečani folklorni koncert, kako bi svi ljubitelji tradicijske glazbe mogli sudjelovati. Doista se nadam da smo u tih 35 godina postali prepoznatljivi brend u gradu kada je riječ o folkloru. U kulturi gotovo svih naroda, a i u našoj prebogatoj tradicijskoj kulturi, slavljanje proljeća i početak nečeg novog uvijek su bili značajni. Uvijek su bili puni očekivanja da će nova godina biti bolja, rodnija i sretnija, a cijela priča zapravo počinje već s pokladama, kada se tjera zima i nestrpljivo očekuje proljeće. Općenito, najljepše je kada se sve budi, kada sve počinje ispočetka i daje nadu u bolju budućnost. Meni na pamet pada jedna šokačka pjesma, prekrasan stih, koji kaže: "Blago tebi, zelena šumice, ti se mladiš svake godinice, a ja sada i više nikada." Oni malo stariji sigurno će razumjeti težinu i ljepotu tih stihova - govori Damir Doležal, umjetnički i plesni voditelj te redatelj koncerta.
Jedan od ključnih povijesnih trenutaka velika je proslava Tisuću godina Hrvatskog Kraljevstva u Osijeku, koju je zabilježio upravo Hrvatski list.
- Proslava je održana na inicijativu Hrvatskog pjevačkog društva "Kuhač", a mi kao njihovi sljednici i članovi HKUD-a osjećamo se kao nasljednici te tradicije. U Osijeku su se tako u rujnu 1925. okupila sva hrvatska društva: "Zvonimir", "Kuhač", "Frankopan", "Lipa", "Hrvatska žena" i "Hrvatski sokol". Bila je bakljada, no, nažalost, ne postoji puno fotografija, ali zato ima puno tekstova. Sam gradonačelnik pozvao je građanstvo da ukrasi grad, što se doista i dogodilo. Poslije iz izvještaja saznajemo da je cijeli grad bio ukrašen zastavama i cvijećem. Osijek je tada još uvijek imao plinsku rasvjetu, nije bilo električne energije, a tramvaji su bili konjski, no cijeli je grad bio prekrasno obasjan i osvijetljen uz bogati glazbeni program - govori Doležal.
Puna dva dana doista se moglo osjetiti da je Osijek slavio s veseljem, a sve to moramo promatrati u povijesnom kontekstu, dodaje Doležal.
- Riječ je o ulasku u novu državu nakon raspada Austro-Ugarske. Osijek je tada imao vrlo značajan broj stanovnika njemačkog podrijetla, a čak je i njemački jezik, iako nije prevladao, bio vrlo korišten u gradu. U to su vrijeme postojale i druge manjine, bilo je važno osvijestiti narod u tim povijesnim okolnostima tko je Osijek i gdje pripada. Osijek je oduvijek bio hrvatski i pripadao hrvatskom korpusu - ističe.
Svečani koncert izveo je HKUD s vlastitim snagama uz veliku pomoć Muzeja Slavonije, no pridružili su im se i mladi glumci AUKOS-a.
- Studentima prve godine glume ovo je zapravo prvi izlazak na scenu Hrvatskog narodnog kazališta i jako su uzbuđeni, kao i mi. Oni će listati Hrvatski list iz 1925. godine i prenositi nam atmosferu koja je vladala u našem gradu prije stotinu godina. Ti se mladi ljudi zaista trude i daju sve od sebe, stoga vjerujem da će sve biti odlično. Muzej Slavonije ima sve ono što je sačuvano od osječkih novina, s početkom od 1848. godine, kada se izdaju na njemačkom jeziku. Tek su početkom 20. stoljeća počele izlaziti hrvatske novine, među kojima je Hrvatski list bio najutjecajniji i najdugovječniji. Zapravo je, na određeni način, njegov sljednik Glas Slavonije. Otkad pamtim, a puno godina pamtim, moji su roditelji bili pretplaćeni na Glas. Nažalost, nisam više pretplatnik, ali jako mi nedostaje. Jednostavno sam ga naviknuo prelistati, a krenem uvijek od posljednje stranice - zaključuje.