
Ivan Dulić: Bunjevački, lažni identitet spada u kontekst kolonijalizma
Do kraja se dekroatizira jedan entitet koji je pridonio hrvatskoj kulturi
U knjižari Nova održana je promocija knjige doktora Ivana Dulića "Hrvati u Bačkoj i stvaranje samostalne hrvatske države - bunjevački slučaj". Riječ je o djelu koje se bavi problemom asimilacije bačkih Hrvata, a objavljeno je u sunakladništvu Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima i Matice hrvatske Zagreb.
Na predstavljanju su, osim autora, sudjelovali i izv. prof. dr. sc. Ivica Šola s AUKOS-a te dr. sc. Ivan Zubac s Katoličkog bogoslovnog fakulteta u Đakovu. Publiku je pozdravio i predsjednik Ogranka Matice hrvatske u Vinkovcima doc. dr. sc. Dražen Švagelj.
Kontroverze
Autor knjige Ivan Dulić u uvodu ističe da je uzrok današnjih političkih kontroverzi koji se odnose na bunjevački identitet taj što je, nakon stvaranja prve južnoslavenske države, laž o nehrvatstvu bačkih Bunjevaca i Šokaca postala raison d'Etat srbijanske države, što je ostalo do danas, i tom pitanju daje posebnu političku težinu.
- Knjiga je nastala tijekom mog višegodišnjeg praćenja svega što se događa s Hrvatima u Bačkoj. Budući da sam rođen u Subotici, jako dobro poznajem situaciju tamo. Postoji specifičan problem, a to je izgradnja lažnog identiteta, odnosno bunjevačkog identiteta kao zasebne nacije. Tom sam pitanju posvetio pažnju i ono je predmet politološke analize moje knjige. Cijeli rad odnosi se na analizu svih onih političkih i antropoloških premisa na temelju kojih je bilo moguće izgraditi takav bizarni i lažni identitet koji je danas u Srbiji ozakonjen. Dao sam jednu analizu srbijanske političke filozofije i njezinih povijesnih izvorišta jer tek nakon analize možemo razumjeti taj ideološki konstrukt lažnog bunjevačkog identiteta - ističe Dulić.
Temeljna strategija pri stvaranju lažnog identiteta je, kaže Dulić, pretvaranje nacionalnog u indigeno, odnosno u identitet bez političkog kapaciteta. Ono se temelji na kolonijalnom konceptu države koji je Srbija izgradila nakon Prvog svjetskog rata prema obrascu tadašnjih kolonijalnih sila poput Francuske i Velike Britanije.
- U tom bunjevačkom, indigenom identitetu mi vidimo elemente kolonijalizma i kolonijalnog političkog nasljeđa. Događaji nakon Prvog svjetskog rata odredili su političku sudbinu tog prostora u smislu da je on priključen novoj državi i ona u svojoj političkoj filozofiji ima bitne elemente kolonijalnog obrasca i upravo na prostoru Vojvodine su se tragovi takve filozofije zadržali i preživjeli u obliku lažnog bunjevačkog identiteta. To je taj prostor submisije i submisivnosti koja je jedna od karakteristika bunjevačkog identiteta koji sam nazvao pseudoidentitetom jer počinje na nijekanju vlastite političke dimenzije. To je, dakle, identitet koji nastoji postojati u izvanpolitičkoj relaciji, što spada u kontekst svjetskog kolonijalizma. Sve to počiva na logističkoj potpori srbijanskih intelektualnih i političkih krugova jer bez njihove potpore on bi prestao egizistirati kao identitet. On opstoji na političkoj sceni i jedina svrha mu je atomizacija hrvatskog korpusa te redukcija političkih prava hrvatske manjine koja tamo živi - zaključuje Dulić.
Dražen Švagelj istaknuo je da mu je velika čast biti suizdavačem knjige te poziva sve zainteresirane na čitanje.
- Sretan sam da ovu vrijednu knjigu možemo predstaviti u Osijeku. Nama je kao suizdavačima velika čast, knjiga je posebna po tome što daje pogled na političku povijest i položaj Hrvata u Bačkoj, što dosad nitko na ovakav način nije analizirao. Doktor Dulić je čovjek iz poznate stare bunjevačke obitelji iz Subotice i koji je tamo završio osnovnu i srednju školu, u Zagrebu je diplomirao i doktorirao te završio specijalizaciju. Ono što je on mogao sagledati je nešto posebno, veliki opus literature je koristio i neke njegove rečenice su na prvu pregrube, ali on je rekao da ih može reći jer pripada tom dijelu hrvatskog korpusa. Hvala svima na odazivu, vjerujem da ćete saznati puno toga ako uzmete i pročitate ovu knjigu - ističe Švagelj.
12 poglavlja
Ivica Šola dodao je kako je upravo on "kriv" za knjigu jer mu se Dulić obratio s prvim rukopisom. Kaže da je vrlo brzo shvatio da je riječ o velikom djelu.
- Uzeo sam Dulićev rukopis i čudila me je ta polivalentna, multidisciplinarna knjiga. Nakon tridesetak stranica bio sam siguran da je to remek-djelo, presjek koji analizira jedan fenomen nacionalnog entiteta. Taj čovjek ulazi i u antropologiju i povijest, vrlo suvereno. Nazvao sam Miru Gavrana i rekao da imam robu i složili smo se da je za objavu. Povijest počinje kao tragedija i ponavlja se kao farsa. Bunjevci su hrvatski korpus koji nestaje od 19. stoljeća u sprezi Orbana i Vučića kroz sto i nešto godina, to je jako veliki problem. Ljepota svijeta je raznolikost. Do kraja se dekroatizira jedan entitet koji je pridonio hrvatskoj kulturi, pa pogledajte samo tko su sve kroz hrvatsku povijest bili Bunjevci. Dulić je definicija organskog intelektualca, on je taj koji pokazuje i brani vrijednosti s multidisciplinarnim pristupom - naglašava Šola.
Knjiga "Hrvati u Bačkoj i stvaranje samostalne hrvatske države - bunjevački slučaj" podijeljena je na 12 poglavlja - Povijesni i ideološki temelji na kojima je izgrađena politička filozofija novovjekovne srbijanske države, Autohtonizam, Povijesne i geopolitičke činjenice koje su utjecale na identitet bačkih Hrvata, Bunjevački autohtoni (indigeni) pseudoidentitet, Osnovnoškolska djeca kao primarni "target" konstruktora bunjevačkoga pseudoidentiteta, Katolički identitet i jugoslavenska ideja, Srpska pravoslavna crkva i bunjevački pseudoidentitet, Hrvati u Bačkoj nakon Drugog svjetskog rata, Hrvati u Bačkoj i raspad Jugoslavije, Suvremeni antropološki pogled na bunjevački fenomen te Današnja Hrvatska i bački Hrvati. n