Silvanac, graševina…
Silvanac zeleni jedna je od najstarijih sorti, osjetljiv je na terroir i upravo je u Orahovici našao svoje idealno tlo
Prvi sam put kušao Zeleni silvanac PP Orahovica, Vinogorja Orahovica-Slatina, prije dvadesetak godina u osječkom restoranu Bijelo-plavi. Na jelovniku su bili teleći medaljoni, a i danas se sjećam tog oduševljenja kombinacijom u kojoj uživam i dandanas. Iako je PP Orahovica promijenio vlasnika, njihov Zeleni silvanac definitivno je najbolji silvanac našega područja. Limitirana inačica Silvanac s lokaliteta Jezerac također je privlačna, ali prednost dajem prvom vinu.
Nastavila se o njegovoj kvaliteti svesrdno brinuti enologinja Ivana Nemet, šaptačica vinima - sve dok nije promijenila instituciju. Silvanac zeleni jedna je od najstarijih sorti, osjetljiv je na terroir i upravo je u Orahovici našao svoje idealno tlo. Iskričave je žutozelene boje, svjež i profinjen. Berbe iz 2017. i 2018. osvojile su brončane medalje na londonskom Decanteru, ali tko će nabrojiti sve nagrade. Teško je zaboraviti i velikog vinskog čovjeka i prijatelja koji je također zaslužan za uspjeh vinarije, pok. Igora Hruškara iz PP Orahovica.
Dakako, i kraljica graševina zaslužuje svojih nekoliko redaka, a posebice bih istaknuo graševinu vinarija Kutjevo i Belje, vrhunsku, naravno. I obična kutjevačka graševina budi uspomene, rekli bi česti uživatelji da od nje ne boli glava i da je već godinama pristojno vino, posebno nakon reklame s Prosinečkim, koji ju je miješao s mineralnom, ali šalu nastranu. Vino žutozelene kristalnobistre boje ima ugodan miris, voćni, harmonični i cvjetni. Pitkost i svježina čine je jednom od najpopularnijih graševina Hrvatske u velikoj konkurenciji. Uz ostale nagrade, četiri berbe zaredom, od 2016. do 2019., odlikovana je srebrnom medaljom na Decanteru, a 2021. osvojila je broncu. U Kutjevačkom podrumu marljivo radi enolog Ivan Marinclin, dobri duh iz Vetova.
Vrhunska graševina najvažnije je vino Vinarije Belje. Nosi citrusne arome grejpa i mandarine pomiješane s nijansama zelenih jabuka i sa snažnom mineralnošću. I kada mislite da je tu kraj, na drugom aftertasteu osjeća se lagana bademasta gorčina i specifičan okus kamilice karakterističan za sve naše suhe graševine.