
Ne mora se prati - prozračite svoj poplun nakon zime
Pranje popluna često može biti zamoran posao, a dok mnogi to izbjegavaju, ipak treba voditi računa o higijeni, zbog toga se preporučuje njihovo prozračivanje, posebno nakon zimskih mjeseci. Popluni su često glomazni, zbog čega mnogi izbjegavaju njihovo pranje, posebno u perilici za rublje, ali bez obzira na to trebali biste povesti računa o njima. Ako ne želite da se nosite s predmetom koji kaplje po cijelom domu nakon pranja, stručnjaci preporučuju da ih redovito prozračujete.
Možda izgleda jednostavno, ali ultraljubičaste zrake iz Sunčeve svjetlosti prirodno su dezinfekcijsko sredstvo koje će pomoći u uklanjanju bakterija, pa čak i grinja iz jorgana. Tijekom zimskih mjeseci znoj, tjelesna ulja i prašina mogu ostati zarobljeni, pa je važno da ih prozračite kako biste spriječili pojavu plijesni. Vješanje na užetu omogućit će da više zraka i topline prolazi kroz tkaninu kako biste se riješili pljesnivog mirisa.
Koji je najbolji način za prozračivanje popluna? Prije nego što ga iznesete van morate se pobrinuti da odaberete sunčan i vjetrovit dan nakon nekoliko dana bez kiše. Ako je oblačno ili je nedavno padala kiša, zrak će biti vlažniji i neće biti toliko efikasan za prozračivanje vaše posteljine. Kad budete imali idealno vrijeme, pričekajte kasno poslijepodne i iznesite ih van. Ako čekate kasnije tijekom dana, sunce će biti nježnije, što će pomoći u zaštiti tkanine i spriječiti da postane kruta.
Lagano protresite poplun prije nego što ga objesite, a nakon što se pričvrsti, lagano rastresite tkaninu. To će pomoći da se olabave vlakna i također spriječiti da se dlačice iznutra skupljaju zajedno. Najbolje je da ga objesite na uže za odjeću, ali ako ga nemate, možete ga ostaviti i na stalku za sušenje, ogradi ili bilo kojoj čistoj površini koju imate sve dok ga možete dobro pričvrstiti. Tada sve što trebate učiniti je da ostavite poplun četiri do pet sati vani na suncu.