Nogometna pravda: Ova
je Furija nezaustavljiva
Objavljeno 10. srpnja, 2024.
Najmlađi strijelac u povijesti i bivši dinamovac odveli su Španjolsku u finale
Kako i priliči, nekako je red da momčad koja pruža najbolje partije na velikom turniru igra utakmicu u kojoj ga ima prigodu na kraju i osvojiti. Španjolska je u finalu 17. Europskog prvenstva. Potpuno zasluženo nakon što je u polufinalnom okršaju u Münchenu nadvisila Francusku (2:1).

U nedjelju će tako imati prigodu boriti se za četvrti naslov najbolje momčadi Starog kontinenta. Peto je to finale ukupno za La Roju, koja se morala zadovoljiti utješnom nagradom još sada tamo već davne 1984. godine. Tada je bolja bila upravo Francuska, koja je u Njemačkoj ovaj put morala čestitati boljem.

U finale ide - bolji

- Morali smo biti koncentriraniji i bolji, posebno jer smo stigli do ranog vodstva. Nismo ga dugo zadržali, dopustili smo preokret i poslije je bilo teško vratiti rezultatsku ravnotežu. Naravno da smo razočarani, ali, iskreno, u finale ide bolja momčad - priznao je defenzivac Tricolora William Saliba.

Svaki objektivni promatrač münchenskog dvoboja reći će isto. Španjolci su bili brži, lucidniji, te očito i bolje taktički pripremljeni za ovu utakmicu. Ukratko, bili su na razini prethodnih pet dvoboja na ovom Euru, gdje su od prve minute prve utakmice protiv Hrvatske krenuli graditi pobjedničku mentalitet, ali i igru kojoj ni Galski pijetlovi nisu mogli parirati. Iako je momčadska slika bila za čistu peticu, uvijek je tu i poneki pojedinac koji posebno iskoči u prvi plan. Ovaj put red je stigao na najmlađeg, Lamine Yamala, koji je napokon dočekao svoj prvijenac na Euru. Golčina koju je zabio u 21. minuti za poravnanje (Francuze je u 9. minuti u vodstvo doveo Kolo Muani) jedan je od najljepših na turniru, a osim rezultatskog značenja, tu je i onaj statistički. Napadač Barcelone postao je najmlađi strijelac na EP-u, tri dana prije svog 17. rođendana (slavi ga dan prije finala, 13. srpnja), počastio je sebe, ali i cijelu Španjolsku efektnim pogotkom.

- Bili smo u teškoj situaciji, nitko nije očekivao gol tako brzo. Međutim, brzo smo se vratili. Pogodak? Imao sam jasnu ideju, lopta je završila tamo gdje sam i želio da odsjedne, naravno da sam zbog toga jako sretan, kao i zbog pobjede i plasmana u finale. Ostaje sada odraditi posljednji i najvažniji dio posla, drago mi je da ću 17. proslaviti u Njemačkoj - pričao je golobradi mladac, koji već sada ispisuje knjige rekorda.

Yamal i Olmo

Samo četiri minute kasnije Francuzi su se našli u neplaniranom deficitu. Vodstvo Furiji donio je najbolji igrač četvrtfinala protiv Njemačke. Iako je nastup bio upitan, Dani Olmo zaigrao je od početka, te je još jednom pokazao o kakvom je majstoru riječ. Bivši dinamovac izveo je minijaturu pred golom Mike Maignana. Nakon što je izigrao suparničke braniče, uputio je snažan udarac. Loptu je na putu do mreže malo zakačio Joules Kounde, ali putanju nije mogao sasvim promijeniti. Olmo je zabio svoj treći pogodak, postao je tako prvi Španjolac koji je na EP bio strijelac u tri utakmice zaredom.

- Lamine je postigao nevjerojatan pogodak. Vratili smo se u igru, a potom potpuno preuzeli inicijativu. Protivnik u finalu? Svejedno je, važno je da smo u nedjelju u Berlinu - kaže Olmo, koji je izdržao do 76. minute na travnjaku, gdje se dobro osjeća i kada igra u dresu Leipziga.

Dok Španjolska pobire sve simpatije za svoja izdanja, Francuska je zaslužila kritike. Pogled na imena kojima raspolaže Didier Deschamps trebao je biti garancija za velike stvari. No na terenu nije bilo kemije, glavni aduti ostali su dužni, a ni koncepcija Deschampsa u oproštajnoj utakmici nije bila pogođena. Prst je uvijek uperen prema onome od kojeg se najviše očekuje. Kylian Mbappe je bio daleko od svojih izdanja, više se čak bavio politikom nego nogometom, a na kraju je i sam priznao da nije ispunio svoja ni tuđa očekivanja. Nije bio jedini. Na putu do polufinala bilo je tek povremenih bljeskova, ali prave igre nije bilo ni u tragovima. Kako su igrali i izgledali, još su i (pre)daleko dogurali.

Nino Benčina
ZAŠTITAR OZLIJEDIO KAPETANA ALVARA MORATU

Bizarna nezgoda dogodila se tijekom slavlja španjolskih igrača prolaska u finale Eura. Španjolci su otišli proslaviti pobjedu pred tribinu gdje su bili njihovi navijači, a neki ljudi s tribine su ušli na teren. Među igrače su se ugurali i fotoreporteri kako bi zabilježili trenutke slavlja. U jednom su trenutku u gužvu ušli zaštitari, koji su željeli izbaciti navijače s terena. Jedan od zaštitara pokušao je uhvatiti navijača, ali se poskliznuo te snažno nogom udario španjolskog kapetana Alvara Moratu u koljeno. Morati se na licu pojavila bolna grimasa, a travnjak je napustio šepajući. Španjolci su se uspaničarili, jutro nakon utakmice su ga čekali pred hotelom, gdje je Morata novinarima kazao kako će biti spreman za nedjeljno finale.