epa11533078 Renars Uscins (C) of Germany in action against Elohim Prandi (L) of France during the quarter - final game between Germany and France of the Handball competitions in the Paris 2024 Olympic Games, at the Pierre Mauroy Stadium in Villeneuve-d'Ascq, France, 07 August, 2024. EPA/ALEX PLAVEVSKI

EPA
7.8.2024., 18:43
ŠOK ZA RUKOMETAŠE FRANCUSKE

Nijemci umirovili Karabatića

Olimpijski prvaci. Za mnoge najbolja rukometna reprezentacija svijeta. Domaćini turnira. Desetak sekundi prije kraja vodili dva pogotka razlike. Vratar je imao 24 obrane. I na kraju - poraz. Upravo se to dogodilo rukometašima Francuske koji su senzacionalno zaključili svoju obranu zlata iz Tokija pred domaćim navijačima već u četvrtfinalu u kojem ih je nakon produžetka svladala Njemačka 35:34 (14:17, 29:29). Podsjetimo, Njemačka je u skupini poražena od Hrvatske. Što se dogodilo? Francuska je na poluvremenu vodila 17:14, a u nastavku, zahvaljujući podršci navijača koji su ispunili stadion Pierre Mauroy u Lilleu, gdje se igra završnica rukometnog turnira, te svoga sjajnog vratara Vincenta Gerarda podignuli na 20:14. Nijemci se nisu predavali, nešto manje od deset minuta prije kraja su poveli - 26:25. Francuzi su ponovno stekli prednosti i otišli na “plus 2”, u posljednju minutu ušli su s prednosti od 29:27. Uscins je 13 sekundi prije kraja smanjio na 29:28, a onda je veliku glupost napravio sjajni francuski reprezentativac Dika Mem. Nakon time-outa bacio je loptu u ruke njemačkim rukometašima koji su stigli doći do poravnanja. Brži od sirene bio je Uscins, koji je bio junak u njemačkim redovima. Osim što je postigao čak 14 pogodaka, njegov posljednji u produžetku bio je i vrijedan njemačkog polufinala. Kod Francuza, premda je postigao deset pogodaka, tragičar je ispao Dika Mem. Osim što je stao put Francuske prema obrani naslova, na ovaj nesretan način zaključena je jedna velika sportska karijera. Nikola Karabatić, naime, ranije je najavio odlazak u igračku mirovinu nakon Igara.