epa11530300 Tamara Horacek (front) of France in action against Xenia Smits (L) of Germany during the Handball competitions in the Paris 2024 Olympic Games, at the Pierre Mauroy Stadium in Villeneuve-d'Ascq, France, 06 August, 2024. EPA/ALEX PLAVEVSKI
EPA/ALEX PLAVEVSKI
6.8.2024., 19:34
TURNIR RUKOMETAŠICA U PARIZU

Francuskinje predvodila - Hrvatica

Rukometašice Danske izborile su plasman u polufinale Olimpijskih igara nakon što su u četvrtfinalnom susretu porazile Nizozemsku sa 29:25 (11:10). Dankinjama je to prvi plasman u polufinale nakon 2004. godine kada su u Ateni osvojile svoju treću uzastopnu zlatnu olimpijsku medalju. Slavile su i četiri godine prije u Sydneyju kao i 1996. u Atlanti. Nakon toga je nastao post, a u Tokiju i Riju de Janeiru nisu niti nastupile.
Nizozemke su bile bolje veći dio prvog poluvremena, imale su i četiri gola prednosti (7:3), no Danska je do kraja poluvremena nadoknadila zaostatak i na poluvrijeme otišla s +1 (11:10). U drugom dijelu Dankinje su zaigrale mnogo bolje, povele su 16:11 i do kraja više nisu ispuštale prednost. Aktualne europske doprvakinje te brončane s posljednjeg Svjetskog prvenstva do polufinala su predvodile Emma Friis i Anne Mette Hansen sa po šest golova, a sjajna Althea Reinhardt skupila je 17 obrana.
U polufinalu su i rukometašice Francuske koje su u četvrtzavršnici bile bolje od Njemačke sa 26:23 (13:10). Braniteljice naslova iz Tokija do pobjede je sa sedam pogodaka predvodila 28-godišnja Tamara Horaček, igračica rođena u Požegi, čija je majka Vesna bila hrvatska reprezentativka. Po četiri pogotka postigle su Laura Flippes i Estelle Mze Minko. Laura Glauser imala je 13 obrana.