27.07.2024., Pariz, Francuska - XXXIII. Olimpijske igre Pariz 2024. Rukomet, Grupna faza natjecanje, grupa A, Hrvatska - Japan. Photo: Igor Kralj/PIXSELL
PIXSELL
27.7.2024., 16:06
MARTINOVIĆ SA ZVUKOM SIRENE

Od prve utakmice kidanje živaca: Hrvatska do pobjede protiv Japana golom u zadnjoj sekundi

U susretu 1. kola A skupine Olimpijskog turnira u Parizu reprezentacija Hrvatske je u Paris Expo Porte de Versaillesu pobijedila Japan sa 30-29 golom Ivana Martinovića sa zvukom sirene.

Hrvatska rukometna reprezentacija otvorila je Olimpijske igre u Parizu teško izborenom pobjedom protiv Japana.

Hrvatska je sredinom drugog dijela gubila sa šest razlike, no u završnici je uspjela iščupati pobjedu, a pobjednički gol zabio je Ivan Martinović u posljednjim sekundama susreta.

Hrvatsku su do pobjede predvodili Mario Šoštarić sa šest golova, te Lovro Mihić i Martinović sa po četiri gola, dok je na drugoj strani najefikasniji bio Kosuke Yasuhira sa 10 golova.

PIXSELL

U prvom susretu iz naše skupine Španjolska je pobijedila Sloveniju sa 25-22, a kasnije se još sastaju Švedska i Njemačka.

Hrvatski izbornik Dagur Sigurdsson je do veljače vodio Japan prije nego što je podnio ostavku i preuzeo hrvatsku vrstu. Odlično poznaje našeg prvog suparnika, ali hrvatski rukometaši veliki dio utakmice nisu imali rješenja za brze japanske igrače. Tek u samoj završni "kauboji" su preokrenuli rezultat i nakon velike drame stigli do važnih bodova.

Japan je poveo 2-0, no Hrvatska je okrenula rezultat u vodstvo 5-3, a imali smo i 6-4. Iduće minute donijele su izjednačenu igru sa čak osam izjednačenja, no u završnici prvog dijela hrvatska je "prestala" igrati što je iskoristio Japan i do poluvremena pobjegao na +5.

U drugom dijelu Japan je u tri navrata imao i šest golova viška (21-15, 22-16, 23-17), no Hrvatska je 14 minuta prije kraja smanjila na dva gola minusa (23-21), a dvije minute kasnije na sve gol minusa (22-23).

HRVATSKA - JAPAN 30-29 (13-18)

Dvorana - Paris Expo Porte de Versailles; Suci: Lars Jorum, Havard Kleven;

Hrvatska: Kuzmanović, Mandić; Mihić 4, Duvnjak 3, Šoštarić 6, Klarica, Srna 3, Šarac, Cindrić 2, Grahovac, Lučin, Martinović 4 (1), Šipić 3, Načinović 3

Japan: Nakamura, Okamoto; Yasuhira 10, Sakurai 1, Sogioka, Yoshida 4, Baig, Tokuda 2, Watanabe 2, Motoki 3, Tamakawa 1, Yoshino 1, Fujisaka, Takano

Isključenja: Hrvatska 6 minuta, Japan 8 minuta

Sedmerci: Hrvatska 1 / 2, Japan 2/4

Deset minuta prije kraja hrvatska vrsta je izjednačila na 24-24, da bi osam minuta prije kraja povela sa 25-24. Bilo je to naše prvo vodstvo nakon rezultata 9-8 iz 13. minute.

Japan se nije predavao i uslijedila je igra gol za gol, tako se u posljednje dvije minute ušlo rezultatom 28-28. U samoj završnici gledali smo pravu dramu. Srna je doveo Hrvatsku u prednost 29-28, no Yasuhira je izjednačio iz sedmeraca.

Šoštarić: Vraćali smo se gol po gol i uspjeli smo

Vraćali smo se gol po gol i uspjeli smo, osvojili smo dva važna boda, kazao je Mario Šoštarić, sa šest golova najbolji strijelac u redovima hrvatske rukometne reprezentacije koja je u prvom kolu olimpijskog turnira pobijedila Japan sa 30-29.
"Nakon lošeg prvog poluvremena odigrali smo odlično drugo poluvrijeme s vrhunskim Duvnjakom u obrani 5-1. U nastavku smo došli do dosta lakih golova, vraćali smo gol po gol i osvojili bitna dva boda," kazao je Šoštarić.
Hrvatska je na poluvremenu gubila s pet razlike (13-18), a Šoštarić je otkrio što je izbornik Dagur Sigurdsson rekao igračima.
"Rekao je da moramo podignuti glavu, da želi vidjeti borbu i to smo pokazali u drugom poluvremenu. Tražio je da pokažemo karakter, da pokažemo što smo radili posljednjih mjesec dana," kazao je Šoštarić, dok je Lovro Mihić dodao: "Rekao je da ne smijemo odustati u našim principima igre."
Obojica su se složila kako su "kauboji" odigrali vrlo loše u prvom poluvremenu.
"Previše smo golova primili, nije nas išlo. Znamo da je ovo najvažnije natjecanje na svijetu, možda i to neiskustvo koje imamo. Ali u nastavku smo sabrali glave, pokazali smo drugu sliku," kazao je Šoštarić.
"U prvom dijelu smo imali dosta tehničkih grešaka, ali zadnjih 15 minuta smo odigrali odlično i okrenuli utakmicu u našu korist," naglasio je Mihić.
Hrvatskoj reprezentaciji sada slijedi ogled protiv Slovenije u ponedjeljak u 11 sati.
"Slovenija ima odličnu ekipu, odlične igrače, danas su nesretno izgubili od Španjolaca. Veći dio utakmice bili su bolji, bit će to Balkanski derbi, puno emocije, puno želje, morat ćemo odigrati puno bolje, ali vjerujem u naša dva boda," smatra Šoštarić koji je rođen u Slovenj Gradecu, a do 2020. je igrao za Sloveniju.

Martinović je potom promašio šut i Japan je 30 sekundi prije kraja imao napad za pobjedu. No, Japanci iz dva pokušaja nisu uspjeli zabiti, prvo je Kuzmanović obranio udarac Yoshida, a u drugom pokušaju Japanci su uzdrmali okvir gola.

Hrvatskoj je preostalo 15 sekundi za pobjedu i Ivan Martinović je doslovce sa zvukom sirene zabio za 30-29.

U susretu 2. kola odabranike hrvatskog izbornika Dagura Sigurdssona za dva dana očekuje susret protiv Slovenije.