Najbolji u državi! Samo jedan uspjeh poništi ono “što mi je ovo trebalo”
Kad mladi i stručni kadar uzme stvar u svoje ruke, posloži klub, uspjeh ne može izostati. Dobar primjer je VK Iktus
Bilo je u osječkom Veslačkom klubu Iktus uspješnih godina, posebno se pamti ona 2012., kada je David Šain na promenadu donio olimpijsko srebro osvojeno s braćom Sinković i Damirom Martinom u četvercu na pariće na Olimpijskim igrama u Londonu.
Dvostruka titula
Bilo je još svečanih dočeka Šaina dok je veslao u legendarnom CRO Expressu, kao i ostalih članova Iktusa po povratku s velikih svjetskih i europskh smotri, uostalom, iz tog kluba je i Mirna Rajle-Brođanac, prema odluci veslačkih djelatnika naša najbolja veslačica prošlog stoljeća. No ono što se dogodilo u prošloj, 2024. godini nešto je posebno. Nakon godina stagnacije Iktus se potvrdio kao najbolji hrvatski klub. Sa svojim mladim, ali i nešto starijim članovima donio je na promenadu dvostruku domaću krunu. Iktus je osvojio naslov ekipnog prvaka Hrvatske i vratio titulu u Osijek nakon dugih 14 godina čekanja, čime je rezultat još vrjedniji, a u istoj je godini osvojen i Kup. Nikad prije to se nije dogodilo. I to je dokaz da masovost i kvaliteta, kao i predan rad, stanuju na osječkoj promenadi.
Put do uspjeha nije bio lagan, Iktus je jedan od brendova osječkog sporta, ponosni klub s promenade, ali je često bio "izvana gladac, unutra jadac".
- Kada smo došli u klub, ja kao predsjednik i moji prvi suradnici Mirna (Rajle-Brođanac), Ivan (Jukić), Danijel (Ilić), Boris (Čagalj)..., prva stvar je bila da uredimo odnose, a potom treneri slože najbolje posade. Nije prethodna uprava ostavila katastrofu, ali neke stvari su bile loše posložene. I zato je trebalo napraviti hijerarhiju u kojoj se točno zna tko što radi i što je čiji posao, a ne da imamo veslača za koje gotovo nitko u klubu ne zna tko im je trener. Nije bilo lagano promijeniti mentalitet i razmišljanje, ali uspjeli smo - kaže predsjednik osječkog veslačkog kluba Boris Popadić, koji je kormilo preuzeo u studenom 2020. Sadašnja, mlada i ambiciozna, uprava pokazala je da zna, može i hoće raditi, sva vesla su ukrštena za u samo jedan cilj, da Iktus bude bolji klub, da se mlade veslačice i veslači razvijaju i probijaju do mjesta u reprezentaciji.
- Pretkraj te, 2020. godine moji smo suradnici i ja sjeli, dogovorili se što je čiji posao i kako bi trebalo raditi da klub postane bolji i uspješniji. I odmah smo se uhvatili ozbiljnog rada, prvo uredili odnose u klubu, bilo mi je tad nejasno da ljudi koji rade u istom prostoru zbog animoziteta ne mogu dijeliti taj prostor. Da treneri međusobno ne komuniciraju, da u klubu koji ima takvu povijest vlada negativna energija. Takve stvari vuku prema dolje i morali smo to što hitnije riješiti. Za to danas u klubu nema mjesta, niti se to događa. Otvoreno se priča, komunicira, jasno su definirani ciljevi, a osobni interesi stavljeni su sa strane. Recimo, sad imamo točnu hijerarhiju trenera, Krešimir Ižaković je glavni, vratili smo Teutu Leu Stojaković, koja vodi Školu veslanja i kadete. I Teuta redovito izvještava glavnog trenera što se događa s mladim veslačima. Također, nakon svake važnije regate treneri predsjedništvu podnose izvješće o rezultatima. Ako ne radimo svi u interesu kluba, ništa nema smisla - dodaje Popadić, nekadašnji veslač, danas uspješan poduzetnik.
Uspjeli smo!
Daj vlast u ruke bivšim sportašima, mladim i sposobnim ljudima, i uspjeh je moguć. Onaj tko duže prati Iktus, može to potvrditi. Bilo smo svjedoci mnogih trzavica i neslaganja u Iktusu, slušali priče trenera koji pričaju jedan protiv drugog, danas od toga ni traga. Nema "olajavanja", uglavnom se priča o mladim i nadarenim veslačima, dobrim posadama, uspjesima, mogućnostima... Velik zaokret, nije bilo lako do njega doći, ali Popadić i ekipa nakon četiri godine mogu reći - uspjeli smo.
- Dolazim iz realnog sektora, na čelu sam firme kojoj dobro ide i to sam želio prenijeti na klub. I na čelu sportskih kolekativa treba razmišljati menadžerski, usotalom, to je funkcija predsjednika. Srećom, imam sjajne suradnike, svi zajedno ulažemo veliku energiju u rad kluba, u svakom trenutku spremni smo se staviti na raspolaganje Iktusu i njegovim članovma, ali također želimo da svi oni koji su u Iktusu to prate. Da nismo uspjeli homogenizirati klub, ne bi bio na ovoj poziciji.
No bilo je i teških situacija, 2021. klub je napustio tada najdarovitiji dvojac Iktusa, danas hrrvatski olimpijci Anton i Patrik Lončarić, kao i Luna Keretić. Sve troje otišlo je u Zagreb.
- Da smo u toj situciji mogli bolje reagirati, možda jesmo. No mislim da su dečki odlučili otići iz Iktusa i misija zadržavanja bila je nemoguća. Da, bila je to stvarno teška situacija za sve u Iktusu, i nas i njih koji su otišli.
Je li predsjednik tad ili bilo kad požalio što se uopće prihvatio te funkcije?
- Samo jedna radost zbog uspjeha naših veslačica i veslača poništi onu pomisao "što mi je ovo trebalo".
Još veći planovi
Ova sezona je za Iktus posebna, dvostruka titula, puno mladih veslačica i veslača, neki su i u reprezentativnim posadama. Donata Elez je s Puljankom Laurom Lalić veslala u finalu juniorskog EP-a, gdje su nastupili i njezini klupski kolege Luka Grgić i Jakov Horvat.
- Početak sezone bio je na Croatia Openu, nakon te regate imao sam neke dvojbe, ali kako je sezona odmicala, bio sam mirniji jer sam vidio da ide u dobrom smjeru. Onda se dogodio juniorski dio Prvenstva Hrvatske i naša rapsodija. Iz regate u regatu bili smo bolji, pa ekipno i u Kupu i na PH-u završili ispred zagrebačke Mladosti, koja u svojim redovima ima četiri olimpijca, pa Trešnjevke, koja je puna seniora. Imamo stvarno sjajnu mladost, kojoj pomažu stariji i iskusniji veslači - kaže Popadić i dodaje kako mu je jedna situacija sa Šainom pokazala da u klubu svi pušu u isti rog.
- David je osvajač olimpijske medalja, individualac, ali onog trenutka kada je sjeo u klupski osmerac kao štoker i motivirao ostale dečke, znao sam da smo uspjeli u svojom misiji homogenizacije Iktusa. Samo svi zajedno, natjecatelji, struka i uprava, alat je za ostvarivanje glavnog cilja - uspješnih rezultata, da klub bude na ponos grada Osijeka i Osječko-baranjske županije. Kad smo već kod Grada i Županije, moram istaknuti posebnu zahvalu što podupiru, pomažu i stoje uz naš klub - dodaje Popadić.
Na promenadi ocjenjuju kako je 2024. bila uspješna, u ovoj žele biti još uspješniji. Popadić ne govori puno o novcu niti kuka, kaže kako Iktus radi na nizu projekata, zahvaljuje sponzorima, Gradu i Županiji te okvirno spominje da je 200.000 eura dovoljno za preživljavanje kluba. Svaki euro više od toga dobro dođe za dodatna ulaganja u klub, bolje pripreme, odlazak na regate.