epa11537681 Letsile Tebogo of Botswana celebrates after winning the Men 200m final of the Athletics competitions in the Paris 2024 Olympic Games, at the Stade de France stadium in Saint Denis, France, 08 August 2024. EPA/ANNA SZILAGYI
EPA
9.8.2024., 20:01
ZBOG ZLATA DRŽAVNI PRAZNIK

Bocvana slavi svog junaka - Tebogoa

Predsjednik Bocvane proglasio je petak državnim praznikom kako bi ta zemlja u Južnoj Africi proslavila osvajanje prve zlatne olimpijske medalje koju je osvojio 21-godišnji Letsile Tebogo pobjedom u sprintu na 200 metara u Parizu u četvrtak. Tebogo je utrku istrčao za 19,46 sekundi i iza sebe ostavio američke sprintere Kennyja Bednareka i Noaha Lylesa te osvojio prvi naslov za Afriku na 200 metara i postao peti najbrži čovjek u povijesti na toj udaljenosti. Mladi je atletičar nakon pobjede bio vrlo emotivan te je otkrio kako je nosio sprinterice na kojima je dao napisati datum rođenja svoje majke, koja je umrla u svibnju.
- Njegova ekscelencija, predsjednik Masisi želi izjaviti da, u ime svih građana, slavimo Letsilea i neprestano zahvaljujemo njegovoj pokojnoj majci - napisao je predsjednik Mokgweetsi Masisi u izjavi objavljenoj na X-u.
Masisi je rekao da Letsileovo postignuće "zaslužuje da nacija zastane i proslavi ga na jedinstven, primjeren i odgovoran način, koji će biti urezan u povijesti Republike".
Masisi je u četvrtak objavio da mu je glas “potpuno nestao” od navijanja dok je gledao na TV-u kako Tebogo juriša do pobjede na 200 metera. n