epa11523523 Katie Ledecky of USA competes in the Women 800m Freestyle final of the Swimming competitions in the Paris 2024 Olympic Games, at the Paris La Defense Arena in Paris, France, 03 August 2024. EPA/MAST IRHAM

Katie Ledecky

EPA
3.8.2024., 23:09
PLIVAČKA FINALA

Svjetski rekord Amerikanaca na 4x100m mješovito, deveto zlato za Ledecky

Pretposljednjeg dana plivačkih natjecanja na Olimpijskim igrama u Parizu postavljen je drugi svjetski rekord i to u utrci mješovitih štafeta na 4x100 metara mješovito, a postavila ga je štafeta SAD-a.

Utrka je protekla u izjednačenoj borbi američke i kineske štafete gotovo od prvog do posljednjeg metra, a na kraju su obje te štafete bile brže od dosadašnjeg svjetskog rekorda kojega je tri godine držala Velika Britanija.

Na kraju je posljednja američka plivačica Torri Huske rub bazena dotaknula u vremenu 3:37.43 minute, što je bilo za 12 stotinki brže od Kineskinje Junxuan Wang, a 15 stotinki brže od dosadašnjeg svjetskog rekorda.

I SAD i Kina su se odlučile u prve dvije izmjene, leđnim i leptirovim stilom, postaviti plivače, a onda u zadnje dvije izmjene prsnim i slobodnim stilom plivačice. Za SAD su uz Huske plivali Ryan Murphy, Nic Fink i Gretchen Walsh, a za Kinu uz Wang još Jiau Xu, Haiyang Qin i Yufei Zhang.

Broncu je osvojila Australija u sastavu Kaylede McKeown, Joshua Yong, Matthew Temple i Mollie O'Callaghan sa 3:38.76.

Amerikanka Katie Ledecky (27) osvojila je svoje četvrto uzastopno zlato na 800 metara, a to joj je ukupno već 14 olimpijska medalja, a deveta zlatna. Ledecky je utrku odlučila između 600. i 700. metra kada se odvojila od Australke Ariarne Titmus (25) te na cilj stigla u vremenu 8:11.04 minuta. Titmus je osvojila srebro sa 8:12.29, dok je do bronce doplivala još jedna Amerikanka Paige Madden (23) sa 8:13.00. Za Ledecky je ovo treća medalja u Parizu, nakon zlata na 1500m slobodno i srebra u štafeti 4x200m slobodno, dok je Titmus osvojila četvrtu medalju, ima zlata na 400m slobodno i iz štafete 4x200m slobodno te srebro na 200m slobodno.

Ledecky je tako postala druga žena s devet olimpijskih zlata, prije nje to je uspjelo samo ruskoj gimnastičarki Larisi Latinjinoj. No, Latinjina je i dalje uspješnija jer ima i pet srebara te četiri bronce, dok je Ledecky na četiri srebra i jednoj bronci.

Četvrtu medalju u Parizu, a treću zlatu osvojila je i 17-godišnja Kanađanka Summer McIntosh koja je slavila na 200 metara mješovito. McIntosh je sjajnom završnicom pretekla Amerikanke Alex Walsh i Kate Douglass te došla na cilj s vremenom 2:06.56 minuta što je novi olimpijski rekord. Kasnije je utvrđeno kako je Walsh prilikom prelaska iz leđne u prsnu tehniku pogriješila kod okreta pa je diskvalificirana. Stoga je srebro osvojila Douglass (22) sa 2:06.92, a broncu Australka Kaylee McKeown (23) sa 2:08.08.

Mađar Kristof Milak (24) osvojio je zlato na 100 metara leptir, on je na cilj stigao s vremenom 49.90 sekundi i tako nadmašio Kanađane Josha (21) Lienda i Ilju Haruna (19), koji su osvojili srebro i broncu sa 49.99, odnosno 50.45. Nakon što je prije tri godine osvojio zlato na 200m i srebro na 100m leptir, Milak je u Parizu nakon srebra na 200m osvojio zlato na 100m leptir.