Ayase Ueda i Mohamed Ben Hamida
Japan uvjerljiv protiv slabog Tunisa u 1000. utakmici u povijesti svjetskih prvenstava
Nogometna reprezentacija Japana ostvarila je svoju prvu pobjedu na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu svladavši u dvoboju 2. kola skupine F u Monterreyu Tunis sa 4-0 (2-0)
Golove za Japan postigli su Daichi Kamada (4), Ayase Ueda (31, 83) i Junya Ito (69).
Nakon teškog 1-5 poraza od Švedske u prvom nastupu na SP Tunis je smijenio izbornika i umjesto Sabrija Lamouchija na klupu doveo Hervea Renarda, ali ta promjena nije donijela nikakav rezultat jer je u drugom nastupu stigao još jedan uvjerljiv poraz.
Japan je svoju dominaciju prvih pola sata utakmice oplemenio s dva pogotka uz još jednu odličnu priliku. Prvi je gol zabio Kamada uz malu dozu sreće jer ga je prizemni ubačaj Nakamure pogodio u petu na pet metara od tuniskih vrata te je lopta skrenula u mrežu, da bi na 2-0 lijepim udarcem s ruba kaznenog prostora s desne strane povisio Ueda.
Kod prvog pogotka odlično je reagirao Tanaka koji je izbacio Nakamuru na lijevom krilu, ovaj je probio do gol-aut linije, a onda poslao prizemnu loptu na peterac gdje je Kamada reagirao više sretno no spretno. To je Kamadi drugi gol na ovom SP, a i prvoga je protiv Nizozemske postigao uz veliku dozu sreće jer ga je tada udarac Ogawe pogodio u glavu.
Glavnu ulogu potom je preuzeo Ueda, njegov udarac s vha kaznenog prostora u 10. minuti tuniski vratar Dahmen zaustavio je doslovno na milimetar prije no što je prešla liniju. No, 20-ak minuta kasnije Ueda je gotovo s istog mjesta opet opalio, a tada niti Dahmen nije mogao ništa.
Tunis je tijekom čitavog susreta bio potpuno bezopasan, dok je Japan u nastavku zabio još dvaput.
Na 3-0 sredinom drugog poluvremena povisio je Ito koji je pobjegao svom čuvaru nakon još jedne okomite akcije kroz sredinu terena i odlične asistencije Uede, da bi pred kraj dvoboja Ueda postigao svoj drugi pogodak pogodivši glavom sam lijevi kut suparničkog gola nakon ubacivanja Sana i nekoliko nevjerojatnih pogrešaka čitave momčadi Tunisa.
Japan je ovom pobjedom stigao na učinak od četiri boda, koliko ima i vodeća Nizozemska, bod manje ima treća Švedska, dok je Tunis na dnu bez bodova.
Susret Japana i Tunisa bila je 1000. utakmica u povijesti svjetskih prvenstava.