Trọng Đồng bit će nogometni stadion s najvećim kapacitetom na svijetu
Vijetnamski Vingroup ubrazo je gradnju stadiona u glavnom gradu Hanoju, računajući na buduću potražnju koja bi objekt s 135.000 mjesta učinila dugoročno financijski održivim.
Budući Stadion Trọng Đồng dobio je ime po tradicionalnom vijetnamskom brončanom bubnju, a trebao bi, kako navodi Vingroup, imati najveći kapacitet na svijetu, s potpuno pomičnim krovom.
Kompanija trenutačno gradi i niz drugih projekata, uključujući brzu željeznicu, urbane komplekse i vjetroelektrane.
Vingroup nije objavio financijske ciljeve projekta, ali ističe kako očekuje njegovu dugoročnu komercijalnu održivost.
Projekt gradnje stadiona dio je 35 milijardi dolara vrijednog razvoja “Olimpijskog sportskog grada” namijenjenog održavanju velikih međunarodnih sportskih događaja.
Kompleks će se prostirati na više od 9.000 hektara u okolici glavnog grada.
Trenutačno je najveći stadion na svijetu Rungrado stadion u Pjongjangu u Sjevernoj Koreji, s kapacitetom od 150.000 mjesta, prema podacima Međunarodnog olimpijskog odbora.
Projekt stadiona uklapa se u šire planove Vijetnama koji želi modernizirati infrastrukturu i osigurati uvjete za gospodarski rast od najmanje 10 posto godišnje do kraja desetljeća.
Vlasti su do 2030. najavile stotine velikih infrastrukturnih projekata ukupne vrijednosti oko 200 milijardi dolara, uključujući zračne i morske luke, mostove i željezničku mrežu.
Stručnjaci pak napominju da je modernizacija nužna, ali valja voditi računa i o financijskim rizicima i potencijalnoj izloženosti banaka, prema riječima predavačice financija na Sveučilištu Hoa Sen u Ho Chi Minhu Quynh Nguyen.
"U zemljama u razvoju poput Vijetnama infrastruktura često mora prethoditi potražnji", ali prijeti opasnost da se neće dovoljno koristiti i da će prinosi na ulaganja kasniti, objašnjava doktorandica Tran Thi Mong Tuyen iz Pacifičkog foruma sa sjedištem na Havajima.