Osijek.29.01.2020. DVORANA GRADSKI VRT HRVATSKA - AZERBAJDŽAN, KVALIFIKACIJE ZA SP U FUTSALU Na fotografiji: Luka PericFoto:Marko Mrkonjic
27.9.2024., 19:59
SVJETSKO PRVENSTVO U FUTSALU

Hrvatska završila put na SP-u, dvije pogreške za poraz od Argentine

Hrvatska je odigrala ravnopravan susret, ali učinila je dva propusta koja je Argentina spremno kaznila

Završilo je putovanje hrvatske futsal-reprezentacije na Svjetskom prvenstvu u Uzbekistanu. U susretu osmine finala poraženi smo od Argentine.

Presudila nam je opet mala dekoncetracija u dvije situacije, koje su Argentinci spremno iskoristili, zabili dva pogotka, što se pokazalo nedostižnom prednošću. Ostao je dojam kako je Hrvatska mogla više u toj utakmici, ali uz te pogreške još jednom su se iskazali i problemi u realizaciji. Teško smo stvarali prilike, a i one koje smo uspjeli kreirati, nismo iskoristili, pa zasluženo završavamo nastup na svjetskoj smotri, gdje smo se pojavili nakon 24 godine.

Jeftin pogodak

Početak susreta bio je opet šokantan za nas. Kao i protiv Brazila, brzo smo primili pogodak, a ovaj put je on bio prilično neuobičajen. U drugoj minuti vratar Argentine Sarmiento nogom je poslao dugu loptu prema naprijed, Novak je izgledao posve iznenađen takvim dodavanjem, krivo je procijenio putanju lopte, koja ga je preletjela, a Brandi je bio vrlo snalažljiv, te, iako okrenut leđima vratima, uspio je glavom prevariti Primića. Trebalo nam je malo vremena kako bismo se oporavili od tog baš jeftinog pogotka, ali kako je vrijeme odmicalo, susret je postajao posve ravnopravan, a u drugom dijelu prvog poluvremena Hrvatska je imala dominaciju. Pokušavali smo na razne načine, kombinatorikom, pa korištenjem naših snažnih "pivota", koji su tjelesno bili nadmoćniji suparnicima, ali teško smo pronalazili rupe u pokretljivoj obrani Argentine. Nikako nismo mogli stvoriti prostor za čisti udarac prema Sarmientu jer nam je lopta ipak išla malo sporo. Iako smo imali inicijativu, morali smo biti oprezni, jer svaka pogreška se na ovoj razini skupo plaća. Takvo što se dogodilo nakon desetak minuta igre, kada nam je Borruto pobjegao u kontru te pogodio vratnicu. Imala je naša reprezentacija svojih prilika, a najbolju od njih imao je Sekulić kada se lijepo okrenuo u šestercu Argentine, ali je njegov udarac Sarmiento obranio. Nakon prvih 20 minuta Argentina nije izgledala nepobjedivo, dapače, imali su "gaučosi" sreće povesti na vrlo neuobičajen način, a poslije su tu prednost čuvali na svoje bogato iskustvo i pokretljivost u obrani, jer su uglavnom svi njihovim igrači agilniji i brži od naših. Tako se na odmor otišlo s minimalnom prednošću Argentine, a ostala je vjera da smo u nastavku spremni vratiti se u susret, možda i uz malo više rizika kada za to dođe trenutak.

ARGENTINA 2 (1)

HRVATSKA 0

TAŠKENT - Humo Arena. Gledatelja: 3500. Suci: Anatoliy Rubakov (Uzbekistan) i Ryan Shepheard (Australija). Strijelci: 1:0 Brandi (2), 2:0 Rosa (24). Žuti kartoni: Vaporaki, Taborda, Gauna (Argentina), Čekol, Sekulić, Jelovčić (Hrvatska). Crveni kartoni: -

ARGENTINA: Sarmiento, Taborda, Claudino, Vaporaki, Brandi, Ktavetsky, Plaza, Corso, Tripoldi, Alemany, Rosa, Gauna, Borutto, Arrieta

HRVATSKA: Primić, Novak, Perić, Čekol, Postružin, Bašković, Kustura, Vukmir, Jelovčić, Marinović, Sekulić, Jurlina

Neuspio pritisak

No, umjesto povratka u susret, na početku drugog dijela Argentini smo opet uručili poklon, koji je ona objeručke prihvatila i udvostručila svoju prednost. U 24. minuti Jurlina je bio neoprezan, pobjegla mu je lopta u "rolanju" pred našim vratima, a Rosa je to odmah kaznio i udarcem "špicem" pogodio lijevu vratnicu, od koje se lopta odbila u mrežu. Bila je to još jedna potvrda koliko se protiv vrhunskih reprezentacija i najmanje pogreške skupo plaćaju. Hrvatska se tako našla u teškoj situaciji, jer Argentina je iskusna reprezentacija koja zna igrati na rezultat, pa joj je vodstvo od dva pogotka bilo kapitalna prednost. Pokušavali su naši reprezntativci sve što su mogli. Perić je zatresao gredu, imali smo još nekih prilika, koje je raspoloženi Sarimento obranio, a u posljednje četiri i pol minute pokušali smo s "letećim vratarom". Bilo je prometa pred vratima Argentine, ali, na našu žalost, ne i pogotka, pa su u četvrtfinale otišli "gaučosi". n