22.10.2024., SRC Velika, Velika - SuperSport Hrvatski nogometni kup, osmina finala, NK Slavonija Pozega - NK Osijek. Photo: Borna jaksic/PIXSELL
PIXSELL
22.10.2024., 19:34
SUPERSPORT HRVATSKI KUP

Osječani spašavali živu glavu u Zlatnoj dolini

Bijelo-plavi su bili na pragu ispadanja, a spasili su se u završnici susreta

Nogometaši Osijeka na dramatičan su način izborili plasman u četvrtfinale SuperSport Hrvatskog kupa.

Bijelo-plavi su još šest minuta prije kraja susreta bili na pragu ispadanja jer su od četvrtoligaša Slavonije gubili s 1:0. Do tih trenutaka Osječani su se propisno ispromašivali što i ne bi bio problem da im pogodak nije zabio 17-godišnji Janković. No u tim posljednjim minutama uspjeli su Bijelo-plavi zabiti dva pogotka i spriječiti veliku senzaciju, ali i svoju veliku bruku, jer dosad nikada još u Kup natjecanju nisu ispali od tako nisko rangirane momčadi. Umalo se tako ostvarila ona priča o Kup "romansi". Slavonija je bila tako blizu, ali na koncu nije izdržala. Povratak u Zlatnu dolinu inicirao je naviranje sjećanja od prije 20-ak godina kada se na stadionu u Velikoj igrao nogomet najviše razine. Početkom do sredine prve dekade ovog tisućljeća Kamen Ingrad bio je ozbiljan sudionik HNL-a, a igrao je i u Kupu UEFA. Krasan objekt koji je tada sagradio poduzetnik Vlado Zec u funkciji je i danas. Na njemu igra Papuk iz Velike, a iako ga je malo nagrizao zub vremena još uvijek rade reflektori i semafor, a i travnjak je u sasvim pristojnom stanju. Susret Slavonije i Osijeka na tribine je privukao gotovo 3000 gledatelja među kojima je bilo 300-tinjak navijača Osijeka.

Bez pogodaka

Trener Bijelo-plavih Federico Coppitelli na teren je poslao ofenzivnu postavu s dva napadača i Pedrom Limom što je bilo i prirodno kada se sastaju momčadi prvog i četvrtog stupnja natjecanja, a na vratima je nakon mjesec i pol dana osvanuo Nikola Čavlina. Međutim, Osijek se nije iskazao u prvih 45 minuta. Očekivano, imao je dominaciju, ali nije domaćeg vratara Ivana Petkovića nije stavljao na posebna iskušenja. Domaćin je želio igrati, jasno onoliko koliko mu je Osijek dopustio, a već u prvoj akciji bilo veselo pred Čavlinom jer je Cvijanović triput zaredom blokirao pokušaje igrača Slavonije u kaznenom prostoru. Osijek je na drugoj strani, pak, pleo mrežu oko suparničkog šesnaesterca ali nije bio baš konkretan. Pokušavali su Osječani sitnim vezom dolaziti u prilike, ali borbeni i požrtvnovni Požežani uspijevali su se dobro nositi s takvim izazovima. U desetoj minuti Jakupović je pogodio vratnicu udarcem s ruba kaznenom prostora, a nakon toga trebalo je proći gotovo 20 minuta kako bi se dogodilo novo uzbuđenje pred vratima Slavonije. U 29. minuti Jakupović je glavom prenio loptu do Jelenića koji je u padu glavom pucao preko vrata. U međuvremenu Jelenić je jednom i zatresao mrežu, ali taj pogodak nije priznat zbog prekršaja koji je prethodno napravio Ademi. Vrijeme je odmicalo u Osijekovoj nadmoći, ali i bez promjene rezultata, a najbolju priliku u prvih 45 minuta imao je u 41. minuti Pušić. Prethodno mu je Ademi lijepo ostavio "rolicu" na pet metara od vrata, ali je Pušić loptu poslao visoko preko vrata iz te čiste situacije. Tako se na odmor otišlo bez pogodaka što se nije uklapalo u zamisli koje je prije susreta imao trener Bijelo-plavih Federico Coppitelli.

22.10.2024., SRC Velika, Velika - SuperSport Hrvatski nogometni kup, osmina finala, NK Slavonija Pozega - NK OsijekFACEBOOK SLAVONIJA POŽEGA
ustupljena

Spašavali živu glavu

Morao je zbog toga trener Bijelo-plavih u nastavku posegnuti za svojim najjačim adutima. U igru je poslao Soldu, Tiaga Dantasa i Hernanija, a igru su napustili Pedro Lima, Pušić i Ademi. I već u prvoj akciji drugog poluvremena Jakupović je propustio realizirati veliku priliku za vodstvo. Idealno ga je poslužio Hernani, a Osijekov centarfor je neometan s 4-5 metara umjesto mreže pogodio vratara Slavonije. U 56. minuti opet je Hernani zakuhao dobrim ubačajem na drugu vratnicu gdje je Jakupović spustio loptu Omeroviću na osam metara od vrata, ali završni udarac opet je bio slabašan pa je završio u rukama Petkovića. I kada se činilo kako pogodak visi u zraku pred vratima Slavonije on se dogodio na drugoj strani. U 62. minuti Martinović koji je i ranije znao stvarati probleme osječkoj obrani svojim prodorima pobjegao je po lijevoj strani i mladog 17-godišnjeg napadača Jankovića učinio junakom jer taj je mladić pokazao osječkim "zvijezdama" kako se zabijaju golovi, te doveo domaćine u vodstvo. Samo tri minute kasnije nastavili su se osječki promašaji jer je Hernani nakon što se oslobodio dvojice čuvara pogodio gredu. Promašivao je Osijek svašta jer se, naravno, u njegove redove počela uvlačiti nervoza. U 75. Dantas je odličnom loptom proigrao Omerovića koji je bio sam pred Petkovićem, ali je domaći vratar i njega spriječio u realizaciji. I kada se miris velike senzacije već počeo širiti Zlatnom dolinom, Osijek je u samo dvije minute "uskrsnuo". Prvo je u 84. minuti Živković pogodio nakon Omerovićeva ubačaja iz kuta, a samo minutu polije Soldo je preciznim udarcem donio potpuni rezultatski preokret i spriječio veliku bruku osječke momčadi.

Osijek je tako doslovce u Velikoj spasio živu glavu iako nije baš tako moralo biti.

1:0

Martinović je projurio po lijevoj strani i onda ubacio u sredinu, gdje je bio Janković, koji je samo pet minuta prije ušao u igru i iz blizine pogodio mrežu

1:1

Omerović je ubacio iz lijevog kuta na drugu vratnicu, gdje se naklonio Živković i glavom poslao loptu u mrežu

1:2

Soldo je iz okreta s ruba kaznenog prosotra pogodio lijevu vratnicu, od koje se lopta odbila u mrežu

SLAVONIJA 1 (0)

OSIJEK 2 (0)

VELIKA - SRC Velika. Vrijeme: sunčano. Teren: dobar. Gledatelja: 3000. Sudac: Toni Dadić (Zagreb) - 7. Strijelci: 1:0 Janković (62), 1:1 Živković (84), 1:2 Soldo (85). Žuti kartoni: Šubara (Slavonija), Omerović (Osijek). Crveni kartoni: -

SLAVONIJA: Petković 7,5, Plešić 6,5, Jagodić 6,5, Marčetić 6,5 (od 72. Nović -), Antunović 6, Martinović 7 (od 83. Novak -), M.Peharda 6, I. Peharda 6, Božić 6, Šubara 6, Matoš 6 (od 57. Janković 7)

OSIJEK: Čavlina 6, Omerović 6,5, Hasić 6, Jelenić 6, Cvijanović 6, Bukvić 5,5 (od 75. Živković 6,5), Mikolčić 5,5 (od 63. Jugović 6), Pedro Lima 5,5 (od 46. Soldo 6,5), Pušić 6 (od 46. Tiago Dantas 6,5), Ademi 6 (od 46. Hernani 6,5), Jakupović 5,5

IGRAČ UTAKMICE: IVAN PETKOVIĆ (SLAVONIJA)