Osijek, 27.07. 2023, Opus Arena. UEFA Europ Conference League 2023/2024. Osijek - ZTE, durgo predkolo Konferenciijske lige. Ramon Mierez (13).snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ
25.7.2024., 09:09
BIJELO-PLAVI 15. PUT KREĆU NA EUROSCENU

Mierezov u 91. ZTE-u bio je prvi europski gol na Opus Areni

Računajući i nastup u Intertoto kupu 2006. godine, koji je tada bio kvalifikacijski za Kup UEFA, NK Osijek večeras će 15. put započeti nastup u europskim klupskim natjecanjima pod službenom ingerencijom UEFA-e. Bit će ovo peti put da će europski start imati u Osijeku, a drugi na Opus Areni. Povijesni datum dogodio se 27. srpnja 2023. godine. Samo pet dana prije visokom pobjedom nad Slaven Belupom od 6:1 otvorena su vrata novog stadiona, a susret protiv mađarskog ZTE-a bio je prvi europski Bijelo-plavih u novom domu. Osijek je tada u prvom susretu drugog pretkola Konferencijske lige svladao mađarskog predstavnika 1:0. Jedini pogodak postigao je Ramon Mierez u prvoj minuti sudačke nadoknade. Argentinski je napadač bio strijelac i prvog službenog pogotka na Opus Areni pet dana prije protiv Slaven Belupa. Tjedan dana poslije Osijek je slavio u Zalaegerszegu 2:1 te se plasirao u treće pretkolo Konferencijske lige, u kojem je zaustavljen od turske Adane Demirspor.

STARTOVI BIJELO-PLAVIH U EUROPI

1995. Slovan – Osijek 4:0

(1:0 Tittel 8., 2:0 Rusnak 15., 3:0 Rusnak 40., 4:0 Faktor 88.)

1998. Osijek – Anderlecht 3:1

(1:0 Krpan (28), 2:0 Prišć (52), 2:1 Clayes (79), 3:1 J. Vranješ (80).

1999. West Ham – Osijek 3:0

(Wanchope (41), 2:0 Di Canio (49), 3:0 Lampard (60.)

2000. Brondby – Osijek 1:2

(0:1 Gašpar (32), 1:1 Jonson (39), 1:2 Mitu (56);

2001. Dinaburg – Osijek 2:1

(0:1 M. Vuka (54), 1:1 Dorosh (60), 2:1 Pučinskis (86).

2006: Osijek - Ethnikos 2:2

(0:1 Kmetec 2., 1:1 Pasialis autogol, 2:1 Vojnović 61., 2:2 Pogiatzis 70.

2020. Osijek – Basel 1:2

(0:1 Cabral 18., 0:2 Stocker 44., 1:2 Majstorović 84.)

2021: Pogon Szczecin – Osijek 0:0

2022. Kyzyl Zhar – Osijek 1:2

(0:1 Topčagić 58. 0:2 Kleinheisler 76., 1:2 Nejašmić autogol 83.)

2023: Osijek – ZTE 1:0

(1:0 Mirez 90.+1)

2024: Osijek - Levadia

Prvi put Osječani su otvorili europski put na svom terenu 1998. godine. Tada na "starom placu" Gradskog vrta gostovao je belgijski Anderlecht. Bila je to ujedno i prva utakmica u UEFA europskim natjecanjima uopće odigrana u Osijeku. U tada prvoj utakmici drugog kola Kupa UEFA Bijelo-plavi su slavili 3:1, a prvi pogodak za Osijek uopće u Europi postigao je Petar Krpan, u 28. minuti. Strijelci za Osijek bili su još Prišć u 52. i Jurica Vranješ u 80. minuti, a pogodak za Anderlecht minutu prije Vranješeva pogotka postigao je Clayes. Pokazalo se da je to bio vrijedan pogodak jer je Anderlecht u uzvratu slavio s 2:0 i plasirao se u sljedeće kolo. Na sljedeću domaću europsku sezonsku premijeru Osječani su čekali do 2006. godine. Tada su igrali u Intertoto kupu protiv ciparskog Ethnikosa. U Gradskom vrtu bilo je 2:2, u Famagusti 0:0, Ciprani su prošli zbog pogodaka u gostima.

Zagreb: Hrvatski Telekom Prva liga, 9. kolo, NK Rudeš - NK Istra 1961 01.10.2018., stadion u Kranjcevicevoj ulici, Zagreb - Hrvatski Telekom Prva liga, 09. kolo, NK Rudes - NK Istra 1961. Cristobal Emilio Curro Torres Ruiz, trener Istre. Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
ŠPANJOLAC IMA (NE)UGODNO ISKUSTVO S OSIJEKOM

Torres: Imamo momčad koja je sposobna ostvariti dobar rezultat i preskočiti Osijek

Trećem domaćem startu u Europi nisu mogli svjedočiti navijači jer se susret sa švicarskim Baselom dogodio 2020. godine, u jeku epidemije koronavirusa, pa je odigran bez nazočnosti gledatelja. Bila je to jedina utakmica te sezone u Europi nogometaša Osijeka koje je neposredno prije nje preuzeo Nenad Bjelica. Zbog epidemioloških mjera tada se u knock-out fazi igrala samo jedna utakmica. U Gradskom vrtu slavio je Basel. Cabral i Stocker bili su strijelci u prvom poluvremenu za Osijek, a Ante Majstorović uspio je u 84. minuti samo ublažiti poraz, premda je do kraja susreta Osijek imao prigoda za poravnanje. Levadia će tako biti prvi estonski nogometni klub koji će gostovati u Osijeku, ali neće biti i prvi estonski nogometaši u gradu na Dravi. Hrvatska je kvalifikacije za EURO 2004. ušla susretom protiv reprezentacije Estonije. U Gradskom vrtu tada nije bilo pogodaka.