Osijek, 25. 07. 2'24, Opus Arena, Europska konferencijska liga, Drugo kolo kvalifikacija. Utakmica Osijek - FCI Levadia Tallinn. Ramon Mierez (13).snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ
25.7.2024., 22:17
GOLIJADA BIJELO-PLAVIH NA OVOSEZONSKOJ PREMIJERI

"El Toro" inicirao "petardu" Estoncima te otvorio vrata 3. pretkola

Estonci su poveli, a onda se na njih sručio - Ramon Mierez

Uspješna je bila ovosezonska premijera Bijelo-plavih. Estonska momčad Levadija ispraćena je s Opus Arene s pet pogodaka u mreži. Osječani su tako napravili veliki korak prema plasmanu u 3. pretkolo Konferencijske lige. U najavi susreta trener Osijeka Federico Coppitelli rekao je: "Ne očekuje da budemo savršeni". I nije Osijek bio baš savršen, ali je svejedno postigao savršenu pobjedu. I to zahvaljujući svom sjajnom centarforu Ramonu Mierezu kojem je trebalo samo 27 minuta kako bi postigao svoj prvi europski hat-trick kojem je kasnije još dodao i jednu asistenciju, pa nije ni čudo što su ga navijači po završetku utakmice ispratili ovacijama. Lijepa je to bila uvertira za novu sezonu, pa se osječka momčad sada u potpunom miru može spremati za uzvrat u Talinu, ali i za izazove koji joj dolaze nakon tog susreta.

Osijek - Levadia 5:1

OSIJEK - Opus Arena. Vrijeme i teren idealni za igru. Gledatelja: 8.028. Sudac: Jacob Karlsen (Danska). Strijelci: 0:1 Yakovlev (8), 1:1 Mierez (9), 2:1 Mierez (18), 3:1 Mierez (27), 4:1 Renan Guedes (33), 5:1 Bukvić (68). Žuti kartoni: Mkrtčjan (Osijek), Joao Pedro (Levadia). Crveni kartoni:

OSIJEK 5(4)

Čavlina, Renan Guedes, Jelenić (od 73. Vrbanac), Mkrtčjan (od 46. Duarte), Jurišić, Nejašmić, Jugović (od 63. Pedro Lima), Soldo (od 82. Mikolčić), Pušić, Matković (od 63. Bukvić), Mierez.

LEVADIA 1(1)

Vallner, Tor, Heitor (od 46. Larsen), Fomba, Peetson, Mavretič (od 70. Liivak), Ainsalu, Joao Pedro, Musaba (od 70. Alexnadre), Yakovlev (od 80. Roosnupp), Felicio (od 46. Kriss).

Prvo šok, a onda sjajni Mierez

Iznenadio je početnom postavom trener Osijeka Federico Coppitelli. U nju je umjesto Pedra Lime postavio Vedrana Jugovića, a od prve minute na jednoj od stoperskih pozicija ipak je zaigrao Stjopa Mkrtčjan, a ne Andre Duarte, premda je Armenac imao manjih problema s ozljedom u posljednjih tjedan dana. No, očito je ona stvar prošlosti. Što se tiče uvrštavanja Jugovića, Coppitelli je očito želio dobiti čvršću sredinu terena kako bi bolje prevenirao eventualne protunapade suparnika.

Osijek, 25. 07. 2'24, Opus Arena, Europska konferencijska liga, Drugo kolo kvalifikacija. Utakmica Osijek - FCI Levadia Tallinn. Vedran Jugović (7).snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ

Levadija se nije na Opus Arenu došla braniti što je zapravo bila dobra vijest za - Osijek. Međutim, početak susreta je bio - težak. Gosti u osmoj minuti iskoristili uspavanost osječke obrane i došli u neočekivano vodstvo. Tor je iz auta bacio loptu Feliciju koji je pucao u Čavlinu, ali je vratar Osijeka bio nesigran, te kratko odbio taj pokušaj, a na odbijanac je naletio vižljasti Yakovlev te iz blizine pogodio mrežu. Šok, srećom nije trajao valjda ni 60 sekundi. Gledatelji nisu stigli još ni procesuirati što se dogodilo, a Osijek je već izjednačio. Čavlina je dugom loptom pronašao Miereza, on je prvo "otresao" Fombu, a onda preciznim udarcem s 15-ak metara pogodio donji lijevi kut. Bila je to samo najava onoga što je čekalo nesretne Estonce jer se na njih sručila Argentinska zvijer. U 18. minuti Mavretič je doslovno dodao loptu Mierezu koji takve poklone rado prihvaća i pretvrara u pogotke.

GOJKO MITIĆ

Zaobišao je Ramon gostujućeg vratara i mirno poslao loptu u praznu mrežu. Osijek je tako došao do ekspresnog preokreta. I nije na tome stao jer Mierezu bio "vruć", a bome i gladan pogodaka, Nova njegova bravura uslijedila je u 27. minuti kada je Jelenić uputio dugačku loptu, a Mierez se izborio za nju u dvoboju s Heitorom, pa lijevom nogom pogodio bliži kut za svoj hat-trick. Navijači su pali u ekstazu, pa se Opus Arenom u dva navrata prolomilo skandiranje "Ramon, Ramon". Sasvim prirodno jer gosti se jednostavno nisu mogli nositi s "El Torom". Toliko ih je terorizirao da nam ih je gotovo bilo žao.

Osijek, 25. 07. 2'24, Opus Arena, Europska konferencijska liga, Drugo kolo kvalifikacija. Utakmica Osijek - FCI Levadia Tallinn. Renan Guedes (42)snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ

U tom, Mierezovom naletu, Levadija je stigla zaprijetiti u 30. minuti preko Ainsalua koji je opalio sa 17-18 metara, Čavlina opet nije baš najsigurnije reagirao. Opet je odbio loptu, no srećom ovaj put nije bilo nikoga od Estonaca da to kazni. Bio je to samo mali predah za goste prije nego li su popili novi pogodak. U 33. minuti Mierez se pretvorio u asistenta, proigrao je Guedesa koji je opalio iskosa s 12-13 metara, a lopta je završila u mreži zahvaljujući lošoj reakciji vratara Vallenra.

Osijek, 25. 07. 2'24, Opus Arena, Europskaerencijska liga, Drugo kolo kvalifikacija. Utakmica Osijek - FCI Levadia Tallinn. Renan Guedes (42).snimio GOJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ

Bio je to prvi Brazilčev prvi pogodak u dresu Osijeka. Do kraja tog ludog poluvremena svaka je momčad imala po jednu priliku. Osijeku je zaprijetio Felicio u 42. minuti, a gostima Nejašmić dvije minute kasnije, ali su oba ta udarca završila visoko preko vrata. Otvorena igra pokazala se kao jači adut za Osijek jer je znao kazniti što su mu Estonci dali, pa su na odmor Bijelo-plavi na odmor otišli s lijepom prednošću.

25.07.2024., Osijek - Prva utakmica drugog pretkola Konferencijske Lige: NK Osijek - FCI Levadia Tallinn. Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
SJAJAN START U NOVU SEZONU

Mierez i Bijelo-plavi slomili nemoćne Estonce

Bukvić za "petardu"

Osijek je na čudan način ušao u drugo poluvrijeme. Nekako sporo i neambiciozno, pa su gosti u prvih 20-ak minuta imali više loptu u nogama. Nestalo je agresivnosti koja ga je krasila u prvom poluvremenu, daleko se stajalo od igrača, pa su Bijelo-plavi posve izgubili ritam u igri. Vidio je to i trener Federico Coppitelli, pa je zamjenama pokušao pokrenuti svoju momčad. Umjesto Jugovića i indisponiranog Matkovića ušli su debitant Pedro Lima i Bukvić. I brzo su te zamijene donijele plod. U 68. minuti Pušić je lijepo proigrao Bukvića, koji se driblingom oslobodio svog čuvara, pa s 11-12 metara kroz noge Vallnera pogodio za 5:1. Nakon toga Osječani su pokušavali samo odrađivati posao, a to im se zamalo obidlo o glavu u 83. minuti kada je Liivak promašio prazna vrata sa 6-7 metara. Prethodno je pucao Tor, a odbijena lopta stigla je Liivaka koji je srećom bio sasvim neprecizan u toj čistoj situaciji. Do kraja, imao je Pušić još dva dobra pokušaja koja su skrenuta u korner jedan od bloka, a drugi od vratara Vallnera. No, to nije moglo pokvariti zadovoljstvo navijača Osijeka jer su njihovi ljubimci ostvarili najuvjerljiviju europsku pobjedu u povijesti koja će im omogućiti miran put na uzvrat u Talin koji slijedi za tjedan dana. D.Keler