Morinari Watanabe i Marijo Možnik
Morinari Watanabe i Marijo Možnik
MARKO BANIĆ
11.6.2021., 00:00
PRVI ČOVJEK SVJETSKE GIMNASTIKE
U nekoliko sekundi shvatio sam, u Osijeku je odlična organizacija

Nije bilo planirano, a ni unaprijed najavljeno, ali u Osijeku se pojavio Morinari Watanabe, predsjednik Svjetske gimnastičke federacije (FIG), ujedno i član Međunarodnog olimpijskog odbora te jedan od ključnih ljudi organizacije Olimpijskih igara u Tokiju. Stigao je u Gradski vrt nekoliko trenutaka prije početka kvalifikacija, a svim natjecateljima i kratko se obratio.

- Čim sam ušao u ovu dvoranu vidio sam sve. Dovoljna mi je bila samo jedna sekunda i sve mi je bilo jasno. Ovo je sjajno organizirano natjecanje, jedna od najboljih organizacija u svijetu. Znate, ja sam, između ostaloga, organizirao četiri svjetska prvenstva u gimnastici, dakle, znam kakva mašinerija treba za veliko gimnastičko natjecanje - poručio je Watanabe Vladimiru Mađareviću, direktoru DOBRO World Cupa, tehničkom direktoru natjecanja Mariju Vukoji, predsjedniku HGS-a Mariju Možniku i glavnoj tajnici Saveza Ivi Murat Kojić, koji su ga ugostili u Gradskom vrtu.

Watanabe je u pratnji Marija Možnika obišao dvoranu Gradski vrt i njezinu okolinu. Nije ovo prvi put da je u Hrvatskoj.

- Bio sam već jednom, ali na vašem moru. Bio sam na jednom prvenstvu u džudu. Hrvatska je prekrasna zemlja. I Hrvatska ima sjajnu povijest gimnastike. Nadam se da će hrvatski gimnastičari još napredovati i osvajati zlatne medalje. Želim Hrvatskoj olimpijsko zlato u mojoj zemlji.

Je li Japan spreman za Igre?

- Svi koji su na rukovodećim pozicijama u našoj zemlji, svi žele da se Olimpijske igre održe. Predsjednik, premijer, cijela upravljačka struktura. Prije nekoliko mjeseci izišli su podaci da 80 posto stanovništva Japana ne želi Igre. Sada je otprilike pola-pola. Svi trebamo biti svjesni da su ovo dosta komplicirane igre za organizaciju. Nismo sve ovo vrijeme bili u milosti medija, veliki pritisak rade na nas. Ali, govorio sam Thomasu Bachu mnogo puta "predsjedniče, mi ne trebamo pričati, ne trebamo govoriti otvaranje Igara je tada i tada, bit će to i to...". Šutnja je zlato. Japanci ne pričaju mnogo. To je takav mentalitet. Govoriš djelima. Ne riječima. Znate, moji preci su samuraji. Moj otac, kad sam bio mali, uvijek mi je govorio "šuti, to što želiš reći - pokaži". Šutjeti nije uopće loše. Ja mogu pričati da će ovo, ono ću napraviti, i što imam od toga? Napravi! Kao što vi ovdje radite sjajan turnir već godinama - rekao je Watanabe, koji je nedavno u MOO-u dobio i kolegicu iz Hrvatske. Bivšu predsjednicu Kolindu Grabar-Kitarović.

- Mi u MOO-u imamo princeze, prinčeve, lordove..., pa zašto ne bismo imali i predsjednicu države - zaključio je čelni čovjek FIG-e. K.Lacković