Ljetni kamp tehnike 2026., Beli Manastir
Održan 20. Ljetni kamp tehnike: Učenici izrađivali mini digitalne vage, raketne modele, fotografirali...
Četrdesetak učenika iz gotovo svih baranjskih osnovnih škola (među kojima četvorica iz mohačke škole) i dvije srednje tri su dana, zajedno s mentorima, boravili na 20. Ljetnom kampu tehnike, održanom u organizaciji Zajednice tehničke kulture Grada Belog Manastira u Mađarskoj kući u Cesarčevoj ulici.
Organizirano je nekoliko radionica, a polaznici kampa izrađivali su mini digitalne vage, koje su nakon kampa ponijeli kući.
- Sve su izrađivali sami. Od šperploče su izrezivali kućišta, na radionici elektrotehnike i elektronike lemili elektroničke elemente, a naposljetku su programirali i educirali se o funkcioniranju cjelokupnog sklopa. Nadalje, izrađivali su raketne modele te polazili radionicu medijske kulture, koja se sastojala od fotografije, režije i filma - objasnio je Tibor Boni, predsjednik ZTK-a Grada Belog Manastira, ujedno i voditelj kampa.
Polaznici su, u nazočnosti roditelja, sve radove predstavili posljednjeg dana kampa. Boni je naglasio kako je bilo vremena i za razne slobodne aktivnosti, te da su djeca zadovoljna naučenim. Dodao je da se iz godine u godinu sve više polaznika vraća u kamp, što sasvim dovoljno govori. Kako je rekao Deže Kučera, tajnik ZTK-a Grada Belog Manastira, u posljednjih 20 godina kroz kamp su prošla 733 učenika, a osim Baranjaca u njemu su bili i gosti iz Mađarske, Osijeka, Valpova i SOS Dječjeg sela Ladimirevci.
- Prije smo odlazili u Kraljevicu, u kamp koji u bivšoj vojarni organizira HZTK i u koji dolaze učenici iz cijele Hrvatske. No problem su bili ne tako mali troškovi. Nastojali smo stvoriti uvjete za održavanje kampa u Baranji, pa smo ga u lipnju 2006. organizirali u Zmajevcu. Tamo su održana dva kampa, poslije je mjesto održavanja bio hotel Patria, a nakon toga Mađarska kuća. Uvijek nas je pratio Grad Beli Manastir, poneke općine i naši sponzori - napomenuo je Kučera.
Posebno se prisjetio pokojnih profesora i mentora koji su "dali sebe" za Ljetnu školu tehnike. Naglasio je kako ZTK svake godine raspisuje natječaje za dodjelu priznanja, a ove su ga godine zaslužili Filip i Luka Ignac, čija je mentorica bila profesora Olivera Stojaković. Dobre su rezultate pokazali u području automatike i robotike, a njihov je rad izložen na smotri tehničke kulture. Kamp je posjetio i gradonačelnik Belog Manastira Igor Pavelić, te čestitao organizatorima 20. obljetnicu, dodavši kako će im Grad i nadalje pomagati.
- Ljetni kamp tehnike već dugi niz godina potiče kreativnost, znanje i praktičan rad u djece i mladih, čime pridonosi kvalitetnom provođenju slobodnog vremena i razvoju tehničke kulture u našem gradu - istaknuo je Pavelić.