?Osijek:13.11.2012Dimnjačar provjerava dimnjak, može i za ilustracijuSnimio: Josip Šeri       ------crna2 st color------2XCOLOR OSIJEK
ARHIVA
Županja

Eko-Dimu istječe ugovor, koncesija za dimnjačarske poslove u pripremi

Naknadu troškova za redoviti pregled i čišćenje dimnjaka građanima će i ove godine snositi Grad

Građani s prebivalištem na području Županje i pravne osobe koje u njoj imaju prijavljeno sjedište i u ovoj su godini oslobođeni plaćanja dimnjačarskih usluga, čije je financiranje, podsjećamo, Grad preuzeo u jesen 2023. Programom javnih potreba u socijalnoj skrbi za 2026. koji je usvojilo Gradsko vijeće predviđeno je 30.000 eura za naknadu troškova za redoviti pregled i čišćenje dimnjaka.

Dimnjačarske poslove na području Županje obavlja Eko-Dim iz Vinkovaca kojemu je krajem srpnja 2022. dodijeljena četverogodišnja koncesija. Nakon što je dugogodišnji koncesionar Dimo plamen j.d.o.o. iz Županje početkom 2022. godine otkazao ugovor o koncesiji, taj je vinkovački dimnjačarsko-uslužni obrt privremeno angažiran. S obzirom na to da je riječ o komunalnoj djelatnosti koju je lokalna jedinica građanima dužna osigurati, Grad je zbog nemogućnosti provođenja postupka za odabir novog koncesionara u kratkome roku morao sklopiti ugovor o privremenom obavljanju dimnjačarskih poslova s Eko-Dimom, koji se potom jedini javio i na raspisani natječaj za dodjelu koncesije. Problem se pokušao riješiti i prekko gradske tvrtke Čistoća ustrojavanjem djelatnosti obavljanja dimnjačarske službe, ali neuspješno jer nezaposlenih dimnjačara nema i interesa nije bilo.

Dimnjačar u Županji, prosinac 2024.snimila Marija Lešić Omerović
Marija Lešić Omerović

Građani su od samog početka izražavali nezadovoljstvo načinom rada Eko-Dima i iznosili niz primjedbi, o čemu smo i pisali, a cijene usluga koje pruža u startu su bile veće u odnosu prema cijenama bivšeg koncesionara, što je također bio jedan od razloga negodovanja, pa je odluka Grada da će umjesto njih dimnjačaru plaćati račune razveselila građane.

Vinkovačkom dimnjačarskom obrtu u kolovozu istječe ugovor i Grad je, pojasnio je Josip Nikolozo, pročelnik Upravnog odjela za komunalno gospodarstvo, prostorno uređenje i geodetske poslove, počeo pripreme za postupak dodjele koncesije za obavljanje dimnjačarskih poslova za sljedeće četiri godine. Sukladno zakonskim odredbama, Gradsko vijeće na posljednjoj je sjednici imenovalo stručno povjerenstvo u kojemu su Zvonko Antunović, Đurđica Pejić i Barbara Špurga, odobrilo je nacrt Ugovora o koncesiji za obavljanje dimnjačarskih poslova na području Grada Županje koji je sastavni dio dokumentacije za nadmetanje. Njime se određuju cijena i rok trajanja koncesije te obveze davatelja koncesije i koncesionara. Gradskog vijećnika SDP-a Igora Katonu zanimalo je kakva su zakonska ograničenja Grada i jesu li, kada se raspiše natječaj za koncesiju i traži ponuđač, dužni i na koji način prihvatiti nekoga tko se javio, a s kim do sada nisu bili zadovoljni.

Također se zanimao za to razmišlja li Grad ustrojiti svoju dimnjačarsku službu, odnosno imati čovjeka koji bi to mogao raditi, i razmišlja li se o mogućem povratku dimnjačara koji je na području Županje prije obavljao te poslove. 

Dimnjačar u Županji, snimila Marija Lešić Omerović
Marija Lešić Omerović

NADAJU SE PRIJAVI I BIVŠEG DIMNJAČARA

Pročelnik Josip Nikolozo kazao je kako imaju informaciju da se prethodni dimnjačar, točnije njegov sin, vratio toj djelatnosti i izrazio nadu da će konkurirati na natječaju. Vijećnik Katona očekuje da će “biti mudrosti od strane Grada i onih koji će se javiti za koncesiju i da će se uspjeti dogovoriti na zadovoljstvo građana”.