semeljci - nove ploče s nazivima ulica, 2024.
OPćINA SEMELJCI
8.12.2025., 17:45
e-Groblje

Semeljci digitaliziraju groblja: Uskoro dostupna online tražilica grobnih mjesta

Nakon Đakova, tj. njegova Gradskog groblja, uslugu e-Groblje za posljednja počivališta u svih svojih pet naselja uskoro će pružati i Općina Semeljci, odnosno njezin komunalac Junakovci, koji upravlja svim tim grobljima. Stvaranju ove e-usluge, aplikacije, prethodi mapiranje, snimanje svih groblja, jer sve dosad evidentirano o njima, odnosno o pokojnicima, u papirnatom je obliku.

- Jedan dio tih podataka jest u e-obliku, ali samo za našu internu upotrebu, odnosno internu upotrebu Junakovaca. Pružanje buduće usluge e-Groblje, kao dio digitalizacije svih pet groblja, učinit će taj sadržaj dostupnijim, napose onima koji traže grobna mjesta nekoga od svojih pokojnika, a ne snalaze se na grobljima u naših pet naselja jer nisu odavde ili ih zbog nekih drugih razloga češće ne posjećuju - kaže semeljački načelnik Mirko Mihaljević. Kao i u slučaju đakovačke usluge e-Groblje, grobna mjesta tražit će se pomoću tražilice u koju će se upisivati osnovni podaci poput imena, prezimena, godine smrti/rođenja pokojnika... Mihaljević kaže kako će usluga e-Groblje biti dostupna od iduće godine. Semeljci i tamošnje groblje odrađeni su. Mapiranje, kaže Mihaljević, ne zahtijeva neko vrijeme, za razliku od unošenja podataka u buduću, elektroničku bazu. I postojeća, papirnata baza podataka o pokopanima relativno je nova - za starog Zakona o grobljima, kaže Mihaljević, do 1995., nije bilo zakupa za grobno mjesto, kao ni grobne naknade, dakako.

- Baza podataka počela se stvarati tek nakon osnutka Junakovaca, koji su tada krenuli s upravljanjem svih naših grobalja - kaže načelnik.

U Mrzoviću Dnevni boravak za starije

U Mrzoviću je ovih dana pokrenut projekt Dnevnog boravka za starije, a uvjet je da su to korisnici dobi 65+. Obuhvaća različite radionice koje će se održavati jednom mjesečno. Prva, održana ovih dana, bila je o izradi aventskih vijenaca, a odazvalo joj se dvanaestero starijih Mrzovićana u dobi 65+. “Osjetili smo potrebu da je jedan takav sadržaj potreban upravo u selu poput našeg Mrzovića”, kaže semeljački načelnik Mirko Mihaljević.