Buduće mezarje u Gunjifoto: Općina Gunja
OPĆINA GUNJA
ZAHTJEV ZA GRAĐEVINSKU DOZVOLU

Gunja: Pred početkom gradnja novog muslimanskog groblja

Na mezarju površine od jednog hektara bit će sagrađeni svi potrebni sadržaji

GUNJA

U Gunji će do kraja godine u funkciji biti novo muslimansko groblje – mezarje, koje će osigurati dodatan prostor za pokop pokojnika. Općina je prošlog tjedna Službi za prostorno planiranje, gradnju i zaštitu okoliša Vukovarsko-srijemske županije predala zahtjev za izdavanje građevinske dozvole za njegovu izgradnju. Načelnik Anto Gutić ističe da je riječ o iznimno važnom i prijeko potrebnom projektu jer postojeće je mezarje popunjeno i ondje je gotovo nemoguće pronaći novo ukopno mjesto, a Gunja je općina u kojoj je gotovo trećina mještana islamske vjeroispovijesti.

Zadovoljni rješenjem

- Prikupili smo i odradili sve potrebne predradnje i očekujemo brzo ishođenje građevinske dozvole. Nećemo gubiti vrijeme i krećemo s radovima koje možemo napraviti i prije njezina ishođenja. Moramo napraviti dva kolna prilaza, na teren je dostavljeno 25 rora (betonskih cijevi) promjera od jednog metra i radovi su krenuli. Ići ćemo potom u javnu nabavu za postavljanje ograde oko mezarja, a nakon toga očekujemo i građevinsku dozvolu - kaže gunjanski načelnik Anto Gutić. Namjera je, pojasnio je, odmah odrediti jedno grobno polje u kojemu će biti točno pozicionirano svako grobno mjesto, kako bi već ujesen ondje počeli ukopi. Groblje će se prostati na površini od jednog hektara i ondje će biti sagrađeni svi sadržaji potrebni za vjerske obrede ukopa pokojnika prema islamskim običajima, a koje postojeće mezarje nema. To su galsuhana (posebna prostorija gdje se obavlja obredno kupanje pokojnika i pripremanje za dženazu), prostorija za hlađenje, nadstrešnica, parkiralište... Projektna je dokumentacija kompletno napravljena i predana za građevinsku dozvolu. Gutić napominje da je riječ o ozbiljnoj projektantskoj kući, koja projektira i džamiju u Osijeku, i dodaje da su zadovoljstvo kvalitetnim projektnim rješenjem novog mezarja u Gunji na održanim sastancima u Općini izrazili i predstavnici bošnjačke nacionalne manjine i dugogodišnji gunjanski imam.

Sredstva za provedbu toga projekta nastojat će se osigurati iz raspoloživih fondova, na temelju javnih poziva na kojima su za financiranje prihvatljive i vjerske zajednice, odnosno infrastruktura u smislu izgradnje mrtvačnice. A pripremne radove koje će obaviti do ishođenja građevinske dozvole za gradnju mezarja Općina će financirati sama.

Zadržali identitet

Prema popisu iz 2021. godine, u Gunji živi 2666 stanovnika, među kojima oko 30 posto Bošnjaka, koji su uspjeli sačuvati svoj vjerski i nacionalni identitet. Osim što ima najstariju džamiju u Hrvatskoj, sagrađenu 1969. godine, Gunja je prvo mjesto u državi u kojemu je u školama uveden islamski vjeronauk za djecu. To selo ima autentično muslimansko mezarje iz 1960. godine, koje je gotovo ostalo bez ukupnih mjesta jer ondje su ukapane izbjeglice iz BiH, čak i umrli muslimani iz inozemstva. Na početku ratnih stradanja, 1991. godine, u Gunji je bio strašan pritisak izbjeglica iz susjedne BiH - između četiri i pet tisuća osoba stiglo je u to selo.

Neki su kroz Gunju samo prošli, a neki su se ondje malo duže zadržali i potom odlazili dalje u svijet. Svi ljudi koji su došli u Gunju primljeni su, a neki su u Gunji ostali živjeti.