
Omladinci donijeli buket božura za prvo glasanje
“Budimo nepomirljivi prema svemu što koči socijalistički razvitak”, preporučili na kartici zataknutoj u buket cvijeća
ĐAKOVO
Izborna je šutnja. Višetjedna predizborna buka, obećanja, "pripetavanja", međusobna prozivanja političkih protivnika prestali su. Čeka se nedjelja, 7 sati, otvaranje birališta, a potom, u 19 sati, njihovo zatvaranje, i izborni rezultati s terena.
Ovi lokalni izbori, koje mnogi nazivaju i komunalnima, možda su više nego ikad potvrdili život u digitalnom dobu, gdje se kampanja uvelike preselila na društvene mreže, u podcaste, nekako spustivši zavjesu na predizborne skupove s tamburašima, kobasicama i pivom u dvoranama ili na binama na otvorenome. Prije 60, 70 godina, u vrijeme bivše države, unatoč jednopartijskom režimu, da se stvori ozračje demokracije i poštovanje volje naroda, također su bili izbori, no izgledali su sasvim drukčije, vođeni atmosferom sve do omladinske patetičnosti i ushita što je netko stasao da bude birač, da ima biračko pravo, i prvi put iziđe na glasanje, pa su se na biračka mjesta, svjedoče fotografije koje nam je za ovaj izborni memento ustupio neumorni đakovački skupljač starina, starih dokumenata, snimki i dr., Valentin Markovčić, nosili buketi cvijeća, pisale motivacijske poruke... Eto, tako se tada doživljavao nečiji prvi izlazak na izbore. Donosimo djelić tadašnje izborne atmosfere u Đakovu i obližnjim Gorjanima.
Atmosfera počesto uzvišena, patetična. Đakovo, 1964.: grupa omladinaca koji prvi put glasaju na biralište je došla s buketom božura, zataknuvši u cvijeće poruku: "Budimo nepomirljivi prema svemu što koči socijalitički razvitak". Režim je veličao njihovo odrastanje i stasanje u mlade ljude s pravom glasa.
Vremešni Đakovčani sjećaju se i glasanja s kuglicama; u Markovčićevoj bogatoj zbirci đakovačke prošlosti crne kuglice su iz vremena glasanja u SFRJ, a one svjetlije još iz doba Kraljevine Jugoslavije.
- Sustav socijalističkog samoupravljanja uključivao je vrlo složen delegatski sustav. Praksa je, naravno, pokazala njegove nedostatke. Kao slučaj farse u komunističkoj Jugoslaviji ili kao izraziti primjer formalno demokratskih izbora koji postaju puka farsa mogu se navesti izbori za Ustavotvornu skupštinu Jugoslavije neposredno nakon Drugog svjetskog rata, 1945. godine Nasuprot komunističkoj listi tzv. Narodnog fronta, postojala je samo jedna oporbena lista, tzv. ćorava kutija. Oporbeni kandidati nisu imali ozbiljne šanse za izbornu kampanju. Glasalo se ubacivanjem kuglice u jednu od dvije ponuđene kutije pred pogledom naoružanih komunističkih predstavnika, pri čemu se čuo jasan zvuk u koju je kutiju kuglica ispuštena. Kao rezultat - komunisti su dobili više od 90 posto glasova. Svi izabrani nekomunistički kandidati eliminirani su do 1948. - navodi se u tekstu u nekadašnjem popularnom đakovačkom dvotjedniku "Pressing", u rubrici "Đakovački slikopis", koju je s mnoštvom fotografija s izbora iz 50-ih i 60-ih godina 20. stoljeća u Đakovu i okolici priredio upravo Valentin Markovčić.