
Ministar Vlajčić i čelnici HIŠ-a
Vlajčić: Potpore za šećernu repu rastu s 541 na 670 eura za hektar
Hrvatska industrija šećera dodijelila je 14 “Zlatnih repa” najboljim proizvođačima u 2024. i tri za poslovnu suradnju
ŽUPANJA
Izmjenom Strateškog plana Zajedničke poljoprivredne politike Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva će u suradnji s Hrvatskom industrijom šećera, kako je to u petak u Županji, prije svečanosti dodjele "Zlatne repe", najavio potpredsjednik Vlade RH i ministar David Vlajčić, podignuti potporu za proizvođače šećerne repe s 541 euro na 670 eura za hektar. To će, ustvrdio je, biti veliki zamah poljoprivrednim proizvođačima i vratiti im vjeru u isplativost proizvodnje šećerne repe i povećanje površina pod slatkim korijenom. Izmjene Strateškog plana poslat će na verifikaciju Europskoj komisiji i očekuje se da će one vrijediti već za sljedeću poljoprivrednu proizvodnu godinu.
Zasijano 8000 ha
Ministar Vlajčić također je najavio da će u sljedeći utorak biti isplaćen preostali iznos potpore u iznosu od 80 posto za one koji su podnijeli zahtjev za 2024. godinu, ukupno 3,7 milijuna eura, a ostatak mogu očekivati do 15. lipnja. Poručio je i da će, s obzirom na to da je došlo do rasta prihvatljivih de minimis potpora s 25.000 eura na 50.000 eura, ministarstvo kojemu je na čelu to povećanje horizontalno pratiti u svim svojim programima i mjerama. O svemu tome razgovarano je na radnom sastanku s Upravom HIŠ-a koji je ocijenio vrlo konstruktivnim i izrazio veliko zadovoljstvo konkretnim zaključcima. Podsjetio je da je zbog katastrofalne suše i elementarne nepogode Vlada RH u prošloj godini osigurala nužnu i hitnu mjeru pomoći od devet milijuna eura koja je održala šećernu industriju na nogama. Tu je i petogodišnji program potpore proizvođačima šećerne repe koji godišnje iznosi 1,3 milijuna eura, što je također velika pomoć i zamah Vlade RH šećernoj industriji. Predsjednik Uprave HIŠ-a Željko Zadro podsjetio je da je u prošloj godini repom zasijano 10.500 hektara, a ove su godine iz dobro poznatih razloga, kako je ustvrdio, završili na 7350 hektara u Republici Hrvatskoj i 600-tinjak hektara u Mađarskoj, i očekuje se proizvodnja slatkog korijena na 8000 hektara, uz očekivanu proizvodnju od 80.000 tona šećera. Ponovno je zahvalio Vladi RH i resornome ministarstvu na velikoj pomoći proizvođačima repe, zaključivši "da nije bilo isplate tih devet milijuna eura, vjerujem da danas ne bismo ni bili ovdje niti bi bilo ijednog hektara šećerne repe".
Strateški interes RH
Na radnom su se sastanku posebno osvrnuli na izazove u proizvodnji i preradi šećerne repe tijekom sve češćih razdoblja koja obilježavaju klimatološki ekstremi, a što utječe na prinose i tehnološku kvalitetu te iznimno vrijedne i za plodored nezamjenjive ratarske kulture.
- Ministar je i danas potvrdio da je proizvodnja šećerne repe i proizvodnja šećera od strateškog interesa za RH i u skladu s tim nastavlja se naša suradnja i u segmentu potpore proizvođačima šećerne repe kako bi se očuvala ta proizvodnja u Republici Hrvatskoj - kazao je Zadro.
Unatoč iznimno zahtjevnoj i teškoj kampanji prerade šećerne repe u prošloj godini, u kojoj su umjesto 110 tisuća tona proizveli su 55.000 tona šećera, te usprkos određenim poteškoćama u provedbi ovogodišnje sjetve, izazvanim vremenski nepovoljnim uvjetima, u HIŠ-u su odlučili ustrajati na manifestaciji posvećenoj proizvođačima koju održavaju više od dva desetljeća. Ministar je u petak uručio priznanja "Zlatna repa" posebno uspješnim proizvođačima u različitim kategorijama poljoprivrednih gospodarstava.
Za uspješnu poslovnu suradnju priznanja su dobili TIBIOS j.d.o.o., Hrvatska agencija za poljoprivredu i hranu (HAPIH) i Fakultet agrobiotehničkih znanosti Osijek (FAZOS).
“Zlatna repa" dodijeljena je i najboljem mladom proizvođaču u 2024. godini – Davidu Gašparovu, te najboljim inozemnim proizvođačima, a dobili su ih Zadruga Kooperativa Kristal z.o.o. i UTÓD-AGRO kft.