IVICA GETTO
19.4.2025., 09:00
posebno mjesto za vinovu lozu

Druga rezidba potomka najstarije loze na svijetu

KARANAC

Prije otprilike tri godine u Karancu je, u dvorištu kušaonice vina i klijeti vinarije Svijetli dvori, posađen cijep službeno najstarije vinove loze na svijetu - stare trte, točnije njezinog potomka.

Stara trta ima više od 400 godina, ''original'' se nalazi u središtu starog dijela slovenskog grada Maribora, na samo nekoliko metara od rijeke Drave. Riječ je o sorti modra kavčina, a njezina je starost ustanovljena 1972. godine znanstvenom metodom. Zbog nekoliko centimetara istrunulog središnjeg dijela trsa nije se točnije mogla utvrditi starost, ali bez obzira na to, gotovo je sigurno da je posađena krajem srednjeg vijeka, kada su Maribor opsjedale Osmanlije. Starost trsa dodatno je potvrđena raznim biokemijskim metodama, na temelju čega je ušla i u Guinnessovu knjigu rekorda. Njezine ''potomke'' (cjepove ili reznice) Mariborčani daruju različitim fizičkim i pravnim osobama, ali je za tako što potrebna posebna dozvola gradskih vlasti odnosno struke, pa se rijetko tko može pohvaliti da u vlasništvu ima - najstariju lozu na svijetu. Dozvolu za darivanje dobila je i karanačka tvrtka Etno selo, u čijem je vlasništvu vinarija Svijetli dvori. Jedan od onih koji daje ''blagoslov'' za darivanje trte je Ivan Mijošek, vrhunski slovenski vinar, vinogradar i enolog, dugogodišnji predsjednik Udruge vinogradara iz Rogaške Slatine, vitez vina Slovenskog reda vitezova vina i konzul Vitezova vina Celjskog stola, ujedno kum tog trsa. U petak je obavio drugu rezidbu.

Vino od stare trte kušao je i papa

Od grožđa karanačke stare trte još nije proizvedeno vino, a na matičnom mariborskom trsu rodi 80-ak kilograma grožđa, od kojega se vino, napunjeno u male bočice, prigodno dariva poznatim osobama. Kušao ga je, među ostalima, i papa. Dosad je grad Maribor darovao 147 cjepova stare trte, od kojih je 99 izvan slovenskih granica. U Hrvatskoj je završilo 11 cjepova, a ima ih diljem Europe i svijeta.

- Ovo je druga rezidba cjepića najstarije vinove loze na svijetu koju smo prije tri godine posadili u etnoselu Karancu kod vlasnika Svijetlih dvora, Olivera Novačkog. Zemlja u Baranji je nešto posebno, a ovdje ima i mnogo sunčanih dana. Stoga loza tako lijepo raste i uspijeva. Prošle je godine bila jaka vegetacija, pa je loza otišla previsoko. Morali smo je sniziti kako bi iduće godine formirali rast za njezin optimalan razvoj i buduće berbe grožđa - istaknuo je Mijošek, naglasivši kako mu je drago što je potomak najstarije vinove loze posađen upravo u Karancu, u kojem ima mnogo prijatelja i u koji dolazi dva-tri puta godišnje. Kao pripadnik Slovenskog reda vitezova vina posjetio je brojne lokacije na kojima je ta loza posađena, između ostalih i Pariz, ali je posebno ponosan na Karanac i Baranju jer je ona, podvlači, to zaslužila.

Zadovoljstvo ne skriva ni Novački, napominjući kako mu mnogo znači što potomak najstarije vinove loze na svijetu raste upravo u njegovu dvorištu. Prepričava nedavni dolazak skupine turista iz Maribora.

- Kada su vidjeli ploču s natpisom, bili su zaprepašteni i slikali se s ''njihovom" starom trtom u našem Karancu - kaže Novački, ponavljajući kako su time proširili ponudu te da se i njegovi gosti neslovenci često fotografiraju uz nju. Prošle su godine obrali dvadesetak grozdova, a ove bi ih godine trebali obrati nešto više. Loza se proteže na dvije strane, uz krov kušaonice, a od prošlogodišnjeg travnja do danas narasla je sa svake strane po tri-četiri metra.