







Dvorac Esterhazy u Dardi
/Galerija/ Propadaju povijesne građevine: Darda dvorac prodaje, Bilje prijavilo za obnovu
Za kupnju dvorca Esterhazy i dalje bez zainteresiranih, Bilje za dvorac Savojskog čeka odgovor Ministarstva
BILJE/DARDA
U Baranji su tri stara dvorca koja bi trebala biti ponos regije između Dunava, Drave i Mađarske.
Građeni su između 17. i 19. stoljeća, desetljećima su služili svrsi, ali su neki od njih sada izloženi zubu vremena, u katastrofalnom su stanju i na teret su svojim vlasnicima. Najstariji je dvorac Eugena Savojskog.
Tri faze obnove
U Bilju ga je dao sagraditi, u prvoj polovini 18. stoljeća, princ Franjo Eugen od Savoje i Pijemonta, u povijesti zapamćen kao jedan od najslavnijih austrijskih vojskovođa, čije su pobjede označile konačan kraj osmanskih osvajanja u Europi. Bio je to prvi dvorac u tom dijelu sadašnje Hrvatske nakon njezina oslobođenja od stoljeća i pol duge osmanske uprave. Sagrađen je kao lovački dvorac na imanju koje je Savojski dobio na dar od austrijskog cara Leopolda I. Doduše, za imanje je dao nešto novca, ali ni blizu njegove prave vrijednosti. Princ je rijetko u njemu boravio. Nagađa se, tvrde povjesničari, da je dvorac djelo austrijskog arhitekta Johana Lucasa von Hildebrandta, koji je za Savojskog gradio i glasoviti dvorac Belvedere u Beču. Nakon prinčeve smrti 1736., budući da nije imao nasljednika, posjed je pripao Dvorskoj komori u Beču. Četrdesetak godina poslije, kraljica Marija Terezija posjed je dodijelila kćerki Mariji Kristini, udanoj za princa Albrechta od Saksonije i Teschena. Kako ni oni nisu imali djece, naslijedio ga je nadvojvoda Karl Ludwig, koji je Bilje proglasio neotuđivim imanjem teschenske loze obitelji Habsburg… Nakon Prvoga svjetskog rata, mirom u Saint Germainu, Kraljevini SHS, odnosno kasnijoj Kraljevini Jugoslaviji, pripalo je oko 78 posto vlastelinstva, a oko 22 posto ostalo je nadvojvodi Friedrichu u granicama Mađarske. Jugoslavenski je dio 1920. godine proglašen državnim dobrom i takav je ostao do 90-ih godina prošlog stoljeća. Danas je dvorac u vlasništvu Općine Bilje i Osječko-baranjske županije u omjeru 50: 50, a prije toga vlasnik su mu bile Hrvatske šume.
- Dvorac se ne koristi, ruševan je i devastiran. Zajedno s Osječko-baranjskom županijom prijavljen je na natječaj koji je prošle godine raspisalo Ministarstvo kulture. Tražili su neka pojašnjenja i sada čekamo na odgovor - kaže načelnik Općine Bilje, Željko Cickaj, dodajući kako su se prvobitni projekt morali preprojektirati zbog nešto manjeg iznosa natječajnih sredstava koja su na raspolaganju. Obnova je, tako, podijeljena u tri faze, a prva obuhvaća kompletnu obnovu desnog krila dvorca kako bi se spriječilo njegovo daljnje propadanje. Ta je faza, dodaje Cickaj, uvrštena u općinski i županijski proračun.
Urušio se dio zida
Samo nekoliko kilometara dalje nalazi se još jedno baranjsko povijesno zdanje. Riječ je o dvorcu Esterhazy u Dardi, koji je, na temelju rješenja Ministarstva kulture, zaštićeno kulturno dobro, kao i Podvodno i kopneno arheološko nalazište Sulejmanov most u Dardi.
Dvorac je u vlasništvu Općine Darda (darovalo joj ga je Belje), dosad je bilo nekoliko pokušaja njegove prodaje, a izdvajamo onaj iz 2017. kada su navodno zainteresirani bili mađarski državljani koji su sebe nazivali predstavnicima inozemnog (britanskog) investicijskog fonda te tvrdili da će ga u idućih pet godina prenamijeniti u starački dom za imućnije osobe iz zapadnog dijela Europe. Općina je raspisala natječaj na koji je, očekivano, pristigla jedna ponuda. No, rokovi za uplatu tadašnjih 1,8 milijuna kuna su prošli, a od investitora nije bilo ni traga ni glasa. Neki od mađarskih ''pregovarača'' tih su dana uhićeni u Osijeku, dok je jedan bio u bijegu, što upućuje da je najvjerojatnije riječ bila o međunarodnim prevarantima. U međuvremenu bilo je još nekih razgovora na o prodaji dvorca, ali dogodilo se nije ništa, osim što je u njemu bilo nekoliko požara i što se nedavno urušio dio zida s njegove dvorišne strane.
- Prije otprilike mjesec dana urušio se komadić zida od kiše, a problem nije ozbiljan - kaže načelnik Općine Darda, Anto Vukoje, žaleći se zbog nedostatka investitora, tim više što je obnova dvorca velik zalogaj za općinski budžet. Objašnjava kako država, primjerice po Zagrebu, slične građevine obnavlja zbog potresa, što u Dardi nije bio slučaj, te naglašava kako je natječaj za njegovu prodaju raspisan, ali zasad zainteresiranih nema.